bildirgec.org

switch hakkında tüm yazılar

Kendinden anahtarlı ve zamanlayıcılı prizler

zabun | 12 December 2012 02:41

Bekleme modunda cihazların elektrik harcanmasının önüne geçmek için fişlerinin prizden çekilmesi önerilmekte. Bu sıkıcı işi kolaylaştırabilecek birkaç tasarıma göz atalım. Tasarımlardaki anahtar mekanizmaları aynı zamanda, çocukların prizle oynaması sebebiyle zarar görmesine de engel olmakta. Bu tasarımlardan bazılarında anahtarlama işlevinin yanında zamanlayıcı işlevi de bulunmakta.

LaCie Wireless Space NAS ve WLAN Router bir arada

sCoRPionTR | 20 September 2010 18:01

LaCie depolama ürünleri üreten firmalardan biri fakat diğer firmalardan kullandığı malzemeler, tasarımları ve ürünlerinin özellikleri ile ayrılıyor. LaCie bu sefer de NAS ve NAS ve WLAN Router’ın bir arada olduğu bir ürün yapmış.

Windows İçin Ücretsiz Medya Dönüştürücüleri

ekuplu | 26 November 2008 11:16

Bazen medya formatları içerisinde boğulup kalıyoruz. İndirdiğimiz dosyayı codec’imiz desteklemiyor, IPOD’umuzda izleyemiyoruz ya da DVD’ye atıp DVD oynatıcımız aracılığıyla TV’mizde izlemek istiyoruz ancak dosya formatı yine desteklemeyebiliyor. Bu durumda çaldığımız kapı hep aynı: medya dönüştürücüler. Bu yazıda Windows için ücretsiz medya dönüştücülerden göze batanlar tanıtılmış, birlikte bakalım.

1. Media Converter SA :
Media Converter SA rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Herkesin kullanabileceği kadar basit arayüzü ve desteklediği çok fazla dosya türüyle dikkat çekiyor. Ek özellikleri ise ; çözünürlük ayarı, kayıt başlangıç zamanı belirleme, maximum dosya boyutu ayarlama, toplam kayıt süresi ve dahası..
Aynı firmanın bu konuda bir de online hizmeti mevcut.

Ne Varsa PC’den Mac’a Yolla!

zabun | 18 November 2008 09:38

Belkin’in yeni ürünü Switch-to-Mac kablo ile IBM uyumlu bir PC’den, Macintosh uyumlu başka bir PC’ye fotoğraf, video, müzik gibi dosyalar ve internet seçenekleri aktarılabiliyor. Yani Windows XP/Vista ortamı bir aracı program vasıtasıyla Mac OS X v10.4 / v10.5 ortamına USB 2.0 hızıyla gönderilebiliyor.

Network Terimleri

gokhancimens | 27 September 2008 21:09

Network Terimleri
Network Terimleri

Server: Türkçe kelime karşılığı tam olarak yönetici anlamına gelmektedir.İnternetteki bilgilerin dosyalanması ve dosyaların depolandığı yere ağ üzerinden ulaşmak için kurulan basit bir sistem olabileceği gibi, içerisinde bir çok hard-disk barındran, yedekleme üniteleri gibi devasa sistemler de olabilmektedir. En önemli kullanım alanı printer, fax makinaları, modemler, internet erişimi, vs. gibi kaynakların ağ üzerinden paylaştırılması özelliğidir.Sunucular genllikle, veritabanı dosyalarını, birçok yazılım istemcisinin erişimine sunarlar.

Sanal Kontrol Düğmelerinden Sıkılanlara

zabun | 17 July 2008 01:54

Girton Labs, bilgisayarların arayüzlerindeki sanal kontrol düğmelerinden hoşlanmayanlar için, hi-fi müzik sistemlerinden alışık olduğumuz potansiyometrik düğmelerin benzerlerini dizüstü bilgisayarların ekranına uyarlamış. Düğmeler ekrandaki herhangi bir programın arayüzünde ihtiyaç duyulan kontrol biriminin, ekrandaki görüntüsü üzerine konuluyor. Bundan sonra o birimi, ekranın üzerinden doğrudan elle kullanabiliyoruz. Düğme, zarar vermeyecek bir şekilde ekrana tutunuyor. Çeşitli yazılımların, bu düğmelere uygun arayüzlerle üretilebileceğini düşündüğümüzde, bu icat hoş deneyimler yaşatabilir. Henüz prototipi yapılan deneysel bir çalışma ama uçak/uçuş simülasyonu oyunları, müzik programları, medikal programlar gibi olası çeşitli uygulama alanları mevcut.

10.000 kat hızlı internet geliyor!

| 07 April 2008 12:07

İnternet‘in modası geçiyor. Şu an kullandığımız tipik genişbant bağlantısından 10.000 kat daha hızlı “ The Grid” adı verilen teknoloji sayesinde bir film’i saniyeler içinde indirebileceğiz.

Web‘in yaratıcıları Cern (Nükleer Araştırma Organizasyonu) üyerileri bu proje üzerinde 7 senedir çalışıyorlarmış. Gezegenimizin orijinini incelemek amacıyla geliştirilen yeni parçacık hızlandırıcı (Large Hadron Collider) ‘dan güç alacak teknoloji bu yaz hayata geçirilecek.

bedava .li ve .ch alan adı

bildigimiz son sey | 22 March 2007 10:43

.ch isviçre‘nin net uzantısı. .li ise liechtenstein‘ın. (lihtenştayn mı demeliydim yoksa?)

switch bu alan adlarını ücretsiz veriyor. tabii ki her ücretsiz alan adı gibi bunun da ne kadar süreceğinin bir garantisi yok.

ch ile biten adresler belki bizim için çok bir şey ifade etmiyor ama .li ile yakından ilgilenebiliriz. çünkü memleket ve takım mensubiyeti ifade eden bir ek.

C++ Öğreten Oyun

zabun | 28 June 2006 10:15

C, C++ ve Java gibi, temel programlama dillerini, çocuklarınıza öğretmek için bir oyuna ne dersiniz! c-jump adlı oyun, temel olarak piyon ve zarla oynanan, “monopoly” benzeri bir karton oyunu. Ama oyun basamakları, bilgisayar programlama dillerindeki basit komutlarla bezeli. 11 yaşından büyük, 2 ila 4 oyuncu ile oynanıyor. Oyuncular kayakçı rolündeler, bitiş çizgisine ilk ulaşan kayakçı, oyunu kazanıyor.
c-jump: Ski & Snowboard Race