bildirgec.org

sudan hakkında tüm yazılar

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

| 29 May 2011 12:56

Somali, 2009 yılında dünyanın en tehlikeli ülkesi seçildi. Afganistan ikinci ve istikrarsız Irak dünyanın en tehlikeli üçüncü ülkesidir.

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri listesinde polis koruması, terorizm riski ve dünya ülkelerindeki istikrar gibi suç sayılan ve risk değerlendirme grubu içinde yer alan ülkeler bir araya getirildi.

Somali birçok nedenden ötürü listenin bir numarasında yer alıyor. En büyük tehlike korsanlıktır. Modern korsanlar, geçmiş yıllarda 40’ın üzerinde gemiyi kaçırdılar. Bununla birlikte ülke derin bir kaos içindedir. Savaş lordları ve askeri nitelikli gruplar, ülkede gerçek bir hükümetin olmadığı için eyaleti yönetmektedirler.

90 Saniyede Demokrasi Yürüyüşü

Sonrisa | 29 May 2008 07:42

Daha önce dinler tarihi ile ilgili bir bildirim olmuştu. Geçen gün aynı siteyi ziyaretimde yeni çalışmalar gördüm. Bunlardan biri demokrasinin geçmişini 90 saniyede gösteren bir çalışma. ‘Demokrasinin Yürüyüşü, 90 saniyede demokrasinin 4.000 yılı’ şeklinde sunulan çalışma ilginizi çekecektir. Doğru olup olmadığına izledikten sonra karar verin derim. Bu çalışma sizi tatmin etmediyse sizi Ortadoğu’nun 5.000 yıllık macerasına alalım. Diğer turlar içinse şuraya. Daha fazlasını aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz:

Sudan’da katliam var ama bir de petrol var…

calvino | 10 July 2007 16:25

82-83 yıllarında Sudan’da başlayan iç savaşın nedenlerini sadece ve sadece soykırım arzusuna, cehalete veya nefrete bağlamak çok yüzeysel bir yaklaşım olabilir belki bazı öğeleri daha açıklamamız gerekebilir.

Sudan’ın güneyinde petrol kuyuları var ve bu kuyulardan çıkan petrol direk Kuzey’deki rafinerilere aktarılıp orada işleniyor ve Güney’e çok ve çok az bir miktar petrol veriliyor. Alın size Güney-Kuzey arası savaş nedeni bir gerilim.

Bu kuyuların üstünde ABD’nin çok büyük hakları vardı ama iç savaş başlayınca elini eteğini bu kanlı petrolden çekmtiler. Nitekim Sudan’ın petrolünü şu aralar Çin, Hindistan ve Malezya gibi çok hızlıca kalkınan ülkeler işletiyor ve Sudan’nın iç savaşına karışma gibi bir niyetleri yok.