bildirgec.org

sozlukler hakkında tüm yazılar

Sosyal Sözlük : FSözlük

adavut | 12 December 2010 15:08

FSözlük Logo
FSözlük Logo

FSözlük facebook bağlantılı herhangi bir konu hakkında bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz; aklınıza takılan herhangi bir şeyi sorabileceğiniz sosyal bir web sitesidir.

1 Haziran’da yayınlanan sözlük beta aşamasında olup devamlı geliştirilmektedir.

http://fsozluk.com

Sözlüklerden Sivil Olanı

tenedian | 15 January 2010 13:00

bildiğiniz gibi, piyasada bir çok sözlük var. Neredeyse hepsi aynı görüntüde ve büyük bir bölümü aynı ya da çok benzer içerikte. ekşisinden uludağına, itüsünden, bilkentine ….
Aradan sıyrılan ve giderek ilgi çekmekte olan bir sözlükten bahsetmek istiyorum sizlere:
Sivil Sözlük.
Düzeyli, bilgi dolu, neşeli, iç karartıcı, ama hiçbir zaman sıradan ve sövgü dolu değil.

sivil sözlük
sivil sözlük

Manifestoları şöyle:

Türk lehçeleriyle ilgili linkler

Menim tapancam var | 10 May 2009 11:16

Son yıllarda Türkiye’de Türk lehçelerine olan ilgi artmış görününüyor. İnternette Türk lehçeleriyle ilgili sitelerin sayısı da günden güne artıyor. Bunlardan bazılarının adresleri:
Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü
Azerbaycan Türkçesi sözlüğü
Azerbaycan Türkçesi kitabı Vikikitap.
Özbek Türkçesi sözlüğü
Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü Herkesin değişiklik yapabildiği bir sözlük. Henüz kelime sayısı az.

Dictionary.com iPhone’a Geliyor

pinkfloyd | 10 April 2009 17:33

Web’in en popüler İngilizce dizinleri arasında yer alan Dictionary.com ücretsiz iPhone uygulamasını duyurdu.

Aslında Reference.com‘un bir parçası olan ve Ask.com‘a ait olan Dictionary.com sitesi altında bir sözlük, ansiklopedi, Sözlük ve Ask’ın web aramasının yanısıra günlük bulmacalar, gramer bilgisi, kare bulmaca çözücüsü ve benzeri diğer içerikler de yer alıyor. Sitenin iPhone uygulaması dizini ve sözlüğü içermekle birlikte sözcükleri sesli örnekleri, benzer bir şekilde söylenen sözcükler ve günün kelimesi gibi alanlar yer alıyor. Uygulama 275 bin adet tanım ve 80 bin adet eş anlamlı sözcük içeriyor.

türkçe sözlük internet siteleri

odo | 02 December 2007 22:24

tdk güncel türkçe sözlük
bu alandaki otorite kurum olarak tdk’yı listenin en başına yazmak laızm. 1945’ten beri yayımlanan türkçe sözlüğün web ortamında erişilebilir hali. imla kılavuzu, deyimler sözlüğü gibi ek araçların da mevcut olduğu site dileyene her gün iki sözcük yollayarak dağarcığına katkıda bulunuyor.

mikrobeta türkçe sözlük
mikrobeta yazılım tarafından hazırlanan ve toplam 63628 madde içeren bir sözlük. sitede meraklısı için bir de bulmaca köşesi var.

halıcı türkçe sözlük
tdk verilerini kullanan farklı bir tasarıma sahip bir sözlük.

bir sözlük
kelime indeksi ile sorgulama yapılabilen ve de kullanıcıların sunduğu alternatif anlamları üyelik gerektirmeden kabul eden bir site.

dil derneği türkçe sözlük
kısaltmalar dizelgesi ve yazım kılavuzu ile birlikte dil derneği’nin basılı türkçe sözlüğünün çevrimiçi hali. bu sitede de sözcükler ve anlamları ile ilgili olarak soru ve önerilerinizi iletiebiliyorsunuz.

türkçe bilgi sözlük bölümü
türkçe bilgi portali olarak hizmet vermeye çalışan sitenin türkçe sözlük bölümü.

ingilizce cümleleri türkçe’ye çevirin!

Buremba | 15 April 2007 21:03

internette birkaç tane ingilizce cümleleri türkçe’ye çevirmeye yarayan programlar var; proçeviri gibi. ancak bunların çoğu ya paralı ya da çevirdiği cümlelerden hiçbir şey anlaşılmıyor. ingilizcesi çok iyi olmayan yada cümleleri çevirmeye üşenen arkadaşlarımız için hem güzel hem de bedava bir çözüme rastladım: hemencevir.com
mesela bir ingilizce metni nasıl çevirdiğini gösterelim:

Google webmaster tools are an easy way for you to submit all your URLs to the Google index and get detailed reports about the visibility of your pages on Google. To get started, simply add the URL of your site. You’ll start to see information about your site right away.

Google site yöneticisi aletleri, kolay bir yoldur, Google indeksine senin bütün URLsini teslim etmen için sen olduğu için ve Google’de senin sayfalarının görüş netliğinin hakkında raporlar görevlendirilmek olduğu için. Başlanmak, basitçe senin yerinin URLi’ni ekler. Sen, şimdi bilgiyle senin yerine ilgilenmeye başlayacaksın.

bir motor olarak çeviriyi gayet başarılı buldum. bu sonuçtan tatmin olmayanlar türkçe cümleleri daha anlaşılır hale getirebilirler. en azından ingilizcesini çevirmekten daha kolaydır 🙂