bildirgec.org

soğan hakkında tüm yazılar

fasulye

fitil | 23 August 2010 09:44

Sandalyeye oturup minderi kaydırınca hay allahım kıç kıç değil yarım dünya diye söylendi kendi kendine. Ayağının ucuna takıp peşisıra sürüdüğü terlikleri sandalyenin yanına doğru itip sızlayan bacaklarını ovalayarak bir sandalye daha çekti. Hah dedi kendi kendine şimdi tam oldun, bir sandalyeye de sığmaz oldun ki hey hey. Bacaklarını uzatır uzatmaz derin bir oh çekti; kızgın yağda yaktığı kuru nane pul biberi bulamacını çorbaya döktüğü an geldi gözünün önüne; oh be dedi yüreğim coss ediverdi valla. Fasulyeleri koyduğu, kenarı ocağın yanında kalıp yanmış plastik leğeni kucağına yerleştirip fasulyelerin uçlarını kırmaya başladı. Annesi yeşil fasulyeye bıçak değmez, değerse tadı kalmaz demişti. O zamanlar pek hevesliydi yemeğe, ev işine. Şimdi içi kalkıyordu kalkmasına ama yapacak birşey yoktu işte. İyi ki ektim şu fasulyeleri dedi, kılçıksız kütür kütür vermişti fasulyeleri. Gururla baktı eserine. Duvarın üzerine çakılmış çivilere bağlanmış gergin iplere sarılmış koca koca yapraklara bakıp yarım ağız gülüverdi. Bahçe işine çok hevesliydi. Eli yatkın değildi ama içi pır pır ediyordu diktiği bir dal filize durunca. Top biberleri, yayla domatesleri, patlıcanı, maydanozu, nanesi, yeşil soğanı, taze fasulyesi… Hatta geçen gün mutfakta nemlenip filizlenmiş patatesi hiç umudu olmadan diktiği yerden boyunlarını güneşe uzatmış yapraklar çıkınca pek bir keyiflenip ince belli bardağa çayını koyup karşısına oturuvermişti. Sanki izleyince büyüdüğünü görecek gibi. Fasulye işi de komikti. İlkokulda kuru fasulye filizlendirmişti tüm sınıf. İki kat pamuğun arasına fasulyeleri koyar bir güzel sulardın. Hele bir de güneş değmeye görsün yemyeşil fistanlanırdı bembeyaz fasulyeler. Aynı öyle çimlendirmişti fasulyeleri, sonrada gömüvermişti toprağa. Ertesi sabah uyanıp çıktılar mı diye bakmıştı. Tam on üç gün sürmüştü toprağı delmeleri.

Öksürük

ekince | 23 February 2010 12:21

Bir bakıma vücudun savunma mekanizması sayılabilecek öksürük, çeşitli nedenlerden oluşabilir. Bunlardan bazıları, nefes borusuna kaçan cisimler ya da yiyecek parçalarıdır. Öksürük ayrıca bronşların içinde oluşan ve balgamında dışarıya atılmasını sağlar ve büyük ihtimalle bir hastalık habercisidir.
Sadece akciğerle alakalı olmayabilir. Burun, kulak zarı ve midede de başlayabilir.Basit şikayetlere bağlı öksürükler, genellikle ilaçlarla tedavi edilirler. İleri seviyede olanlarında ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir.Öksürükten kurtulmak için, evinizde kendi kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir adet soğanın suyunu bal ile karıştırıp, gece yatmadan önce bir kaşık yediğinizde, kısa zamanda olumlu etkilerini görebilirsiniz. Soğanın acı olması daha etkili olmaktadır. Ancak miğde rahatsızlığı olanlara, şeker hastalarına, soğan ya da bala karşı alerjisi olanlara yedirmek doğru değildir. Bu karışım bir ilaç değildir. Her zaman doktorunuza danışmanız gerekir.

Merak edilen 25 soru!

yokumdiyor | 10 August 2009 15:49

Dünyaca ünlü BBC Focus bilim dergisi, yıllarca merak edilen bu 25 soruyu uzmanlar ve araştırmalar doğrultusunda yanıtladı.

1.Solaklar daha mı zeki?
Sanılanın aksine, yapılan araştırmalara göre solaklar sağ elini kullananlardan yaratıcı ya da zeki deil.

2.Kaşınmak ne demek?
Kaşınmak böcek ısırılmasına karşı bir savunma olan, cildin küçük bir uyarılmasıdır.

3.Ateşimiz çıktığında neden üşüyoruz?
Kişi terlemeden ya da kan basıncı yükselmeden, vücudunun ısısı yükseldiği için, üşüme hissi olur.

4.Soğan doğrarken neden ağlıyoruz?
Soğan doğrarken havaya gözlerde kaşıntı yapan lachrymatoryfactor enzimi yayılıyor. Göz de kendini korumak için yaşarıyor.

Karın Şişkinliklerine Çözüm

Max27 | 22 May 2009 13:45

Mide ve bağırsaklarda biriken gaz genellikle karın şişkinliklerine sebep olur. Bu şişkinlikten dolayı biraz ağrılı çekilir.

Şişkinliklerden kurtulmanın yolu gazı dışarı çıkarmaktır. Ve karında şişkinlik yapan sebepler bulunmalıdır. Bu sebepler genellikle fazla tüketilen yağlı besinlerin hazım zorluğu, sindirim sistemi enfeksiyonları yada stres olabilir.

Soğanla iPod Şarj Etmek ?

87hsn | 01 December 2008 08:02

İngiltere’de Owen adlı 21 yaşındaki genç, soğan ve enerji içeceği ile müzik çalarını şarj etti. Siz de müzik çalarınızı şarj etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

1-Annenize çaktırmadan mutfağa sızıp bir tane soğan aşırmak.
2-Soğanı bir güzel soyduktan sonra pembeleşinceye kadar… pardon bu başka bir şeydi. Nerede kalmıştık,evet soğanı soyduktan sonra enerji içeceğinin içine atıyorsunuz.
3-Yaklaşık yarım saat bekletiyorsunuz ki soğanınız iyice dinlenmiş olsun.
4-Soğanı enerji içeceğinden çıkarıp temiz bir bezle güzelce kuruluyorsunuz. Tabi anneniz o bezi bulursa size sağlam bir fırça atıyor.
5-Sonra usb kablosunun bir ucunu müzik çalarınıza diğer ucunu da içiniz el verirse soğana takıyorsunuz!
6-Vee müzik çalarınız yaklaşık 1 saatlik şarj olmuş hale geliyor…

hain köfte, üç kuruşa beş köfte

nazokiraze | 28 November 2008 18:28

Herkesin severek köftenin neredeyse peynir kadar çeşidi oldugunun bilincine vardım geçenlerde.Köfteyi herkes sever, ama kimse annem gibi yapamaz ekmegi az büyüklügü el kadardır anneminkisi tadından yenmez vesselam.

Yanlızca Türkiye’de 291 çeşit köfte oldugunu düşünürsek tatmadıgımız ne kadar çok köfte varmış meger.

Köfteyim Ben

Köfteyim ben,
Kıymaydım eskiden.
Yoğurdular, pişirdiler
Servise hazırım şimdi.
Yiyecekler beni.
Geleceği düşünmüyorum artık
Mutluyum.
Ama yiyecekler beni
O ısırış saati geldikçe aklıma, içimde…
Öleceğim,
Afiyet olunacak sayemde
Yasım tutulmayacak.

Ağlamadan Soğan Nasıl Soyulur?

fistikfistik | 13 October 2008 21:02

Buradaki video yardımı ile nasıl yapıldığını öğrenebilir, uygulayabilir, uygulatabiliriz sanırım.

Sistem soğanın cücüğünü keserek almaktan geçiyor özetle.

Ağızdan nefes almak ya da şınorkel takmakda çözüm olabilir tabi 🙂

Sonunda ağlatmayan soğanda üretildi

quintilis | 11 February 2008 12:08

Yeni Zelanda tarım ar-ge kuruluşu,soğanın içinde gözyaşlarına boğulmamıza neden olan geni çıkararak ağlatmayan soğanı üretmişler.yeni tip soğanın 10 yıl içinde piyasaya sürmeyi düşünüyorlarmış.İlk başta gözyaşına neden olan maddenin soğanı kesme eylemiyle kendiliğinden ortaya çıktığını zanneden Yeni-Zelandalı araştırmacılar Japon bilim adamlarının bu maddenin bir enzimle kontrol edildiğini keşfedince kendi savunduklarından vazgeçmişler.Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.