bildirgec.org

shareware hakkında tüm yazılar

adobe katili bedava yazılımlar

biyopsi | 12 November 2009 17:37

adobe uygulamalarına yüzlerce dolar yatıran bir sürü web geliştiricileri, grafik tasarımcıları ya da video editörlerinin dışında işlerini hiçbir ücret vermeden halletmek isteyen kullanıcılar da yok değil. Pahalı pahalı aldığınız yazılımın yenisi çıktığında yükseltmek için ekstradan para vermekten sıkıldıysanız ve adobe uygulamalarının yaptığı her türlü işlevi bedava yazılımlarla da karşılamak istiyorsanız aşağıdaki alternatif uygulamara bir göz atmanızda fayda var.

Dreamweaver alternatifi:

Aptana:

HTML, CSS, Javascript, PHP uygulamalarda işinizi kolaylaştırabilecek bir web editörü. kendisine ait kullanıcı kitkesi ile oluşturulan binlerce eklentilere de erişebilme imkanız var.

photoshop ve fireworks alternatifleri:

gimp:

gimp belki de en çok bilinen photoshop’a alternatif yazılım. yapabildikleri ise photoshop ile rekabete girebilecek düzeyde. resim düzenleme ve kalite artırma işlemlerinin yanında resimlerinizi toplu bir şekilde de düzenleyebilirsiniz.

Bant Genişliği Yönetimi Programı

admin | 06 August 2008 17:10

Bir ağ üzerinde bant genişliğini sınırlandırmak, kontrol altına almak isteyebiliriz. Özellikle çokça bilgisayar aynı üzerinden çıkış yapıyorsa veri akışını kontrol etmek, veri giriş çıkış trafiğini istenilen seviyede paylaştırmak önem taşıyabilmektedir.

Bant genişliğini bilgisayarlar ve programlar için izleyebilen ve düzenleyebilen NetLimiter programının bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

En Favori 5 Dosya Yöneticisi

kapuska | 25 July 2008 09:05

Bilgisayarınızda iş yaparken klasörlerle ve dosyalarla çok uğraşıyorsanız, işletim sisteminizin varsayılan dosya yönetim uygulamalarının zaman zaman size yetmediğini bilirsiniz. Lifehacker, bu sorununuza çare olabilecek en favori 5 dosya yönetim yazılımını aşağıda listelemiş, bize de yorum yazmak kalmış:

1. Xplorer2 (Freeware/Shareware):

Xplorer2 dizin ağacı ile beraber 3 gözlü arayüzünde sekmeli gezmeyi, yer imlerini, FTP erişimini, ileri dosya filtrelemesini ve kapsamlı kısayol tuş kullanımını tek çatı altında toplamış bir dosya yöneticisi. 30$ karşılığında pro versiyonuna geçebileceğiniz gibi standart özellikleriyle freeware olarakta kullanabilirsiniz. Xplorer2’nin hatta Lite adında freeware bir de portatif versiyonu bulunmakta. Daha detaylı bilgiyi ve Xplorer’ı Windows Explorer’la nasıl değiştirebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Tübitak Ödüllü Türk Oyunu

cosane | 11 June 2008 22:40

İstila - Ozan Gümüş
İstila – Ozan Gümüş

Ozan Gümüş ve İstila adlı oyununu ilk kez ne zaman ve nasıl duyduğumu hatırlamıyorum ama yanılmıyorsam 3-4 yıl kadar oluyor. Oyun Tübitak’ın yaptığı bir programlama yarışmasında derece almıştı. Oynamış ve çok beğenmiştim çünkü daha Civilization ilk çıktığından beri bu türün yani turn based strategy türünün meraklısıyım. Bugün eposta adresime düşen bir ileti beni çok ama çok sevindirdi. Sonunda Ozan Gümüş oyunun üretimini (üretim diyorum çünkü fikir, grafik, ses, programlama gibi her şeyini kendisi yaptı) bitirmişti ve bunu haber veriyordu.

İstila - Ozan Gümüş
İstila – Ozan Gümüş

Oyunun adı İstila. Site tamamen İngilizce olarak hazırlanmış. Sanırım bunda Türkiye pazarından beklentilerin çok da yüksek olmamasının payı var :)) Ama oyun hakkında bir takım bilgileri almak ve fikirlerinizi belirtmek isterseniz Level Oyun Dergisinin forum sayfasını kullanabilirsiniz. Zaten şu an resmi sitesindeki forum aktif değil ve Ozan epostasında Level sitesindeki forum sayfasının kullanılmasını öneriyor.

Ayrıca Ozan Gümüş, Civilization fanlarının buluştuğu bir forumda da konu açmış.

Faststone Capture – Ekran Görüntüsü Yakalama Programı

Redingot | 01 June 2008 09:06

Faststone Capture
Faststone Capture

Faststone Capture çok fonksiyonlu ve kullanışlı bir ekran görüntüsü yakalama programı.

Küçük bir alanda, tam ekran için veya ekranı aşan sayfalarda tek tıklamayla ve BMP, GIF, JPEG, PCX, PNG, TGA, TIFF, PDF formatlarında görüntüyü yakalıyor. Yakalanan görüntü üzerinde kolay bir şekilde yeniden boyutlandırma ve çeşitli düzenleme işlemleri yapılabilmekte. Ayrıca programın hızlı çalışması artıları arasında.

filehoo

| 25 November 2007 12:03

Her türlü bedava ya da paralı programı bulabileceğiniz bir arşiv : filehoo

Popüler Programlama Araçları

positive | 22 June 2007 16:57

Ücretli Yazılımlar

Adobe

Dreamweaver: Adını duymayan kalmamış olsa gerek. Çıktığı tarihten bu yana pek çok kullanıcı kazanan yazılım, web editörleri arasında belki de en popüleri ve en çok kullanılanı. Saymakla bitmeyecek özellikleri nedeniyle daha uzun süre gündemden düşecek gibi görünmüyor. Deneme sürümüne buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışı fiyatı 399$

Site Haritanızı Oluşturun

ufopilotu | 12 June 2007 16:46

web crawler olarak bilinen arama ve indeksleme robotlarının size daha kolay ulaşmasını istiyorsanız site haritası kullanmak en iyi çözümlerden birisi. bu amaçla online bazı servislere yada masaüstü yazılımlarına başvurabiliriz.

örneğin online bir servis olarak rorweb bunlardan bir tanesi. sadece google için değil, diğer tüm arama motorları için anlaşılır bir yapı sunmaya çalışmışlar. bunu yaparken, site haritası, ürünler, servisler, menüler, resimler, bize ulaşın linkleri, iş kayıt bilgileri vs.. gibi herhangi bir site objesi hakkında xml formatında bilgi oluşturuyor. sitede ayrıca örneklervar. 1000 linke kadar desteği var.