bildirgec.org

positive

11 yıl önce üye olmuş, 25 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

İngilizce Telaffuz Çözümü

positive | 15 December 2008 14:14

Sade bir anasayfa
Sade bir anasayfa

İngilizceyi yeni yeni öğrenmeye başlayan insanların en çok çektiği sıkıntılardan biri de eminim telaffuzdur. İngilizce kelimeler telaffuz edilişleri biçimiyle değişken olabiliyor. Bu konuda çektiğim sıkıntıyı gidermek için bir gün site arayışına koyuldum. Öyle bir hizmet olmalı ki, basit sözlük mantığında ama sesli olarak kelimelerin telaffuzu olacaktı ve hatta firefoxun arama kutusuna linki eklenebilecek olursa zevkten dört köşe olurdum.

After Effects’e Yer Açın

positive | 22 May 2008 13:01

Bildirgeç’te sık sık photoshop, illustrator, web 2.0 vb. şeylerin eğitimleri ve derlemeleriyle ilgili sitelerin yayınlandığını görüyoruz. Hemen hemen herkes bu işlerle haşır neşir olacak ki sık kullanılanlarımız genelde aynı linklerle doldu taştı. Firefox kullanıcıları bu örnekteki gibi birden fazla bookmarkları, bir eklenti yardımıyla temizleme şansına sahip neyse ki.

Bildirgeç’te 1 Yıl

positive | 08 May 2008 09:07

Hangi konuda olduğunu hatırlamıyorum. Google‘da yaptığım bir arama sonucu bu siteyi ilk kez ziyaret ettiğimde yapısal olarak çok garipsediğimi hatırlıyorum. Sağı solu bomboş ve tamamı küçük harflerle dolu bir sayfaya sahip bu site ne sitesiydi acaba?

Ne tepe var ne taban, ne de “buradayım” diye bağıran bir menü. Birkaç ufak anlamsız resim ve minicik yazılar dışında bir şey görünmüyor. İlk izlenim sonucu, forumların değişik bir versiyonu gibi bir şey olduğunu düşünüp google üzerinden gelmeme vesile olan cümleleri ve yorumları okuyup çıkmıştım siteden. Sonra zaman zaman bloglardan ve bazı yerlerden adını duyduğum bu sitenin yazarlarına para kazandırdığını da öğrendim. Acaba sahte mi gerçek mi düşüncesiyle pilli.com adresinde geçen açıklamaları, para kazandırma sistemini falan hep okudum. İşsiz olduğum o dönemlerde boş vakitlerimi değerlendirebileceğim, hem faydalı hem de zevk verecek bir site arayışındaydım zaten. Banka hesabım olmamasına rağmen üye oldum. Artık sistemi tanımam gerekti. Günlerimi harcadım ve sadece okuyucu oldum. Belki karman çorman bir site değil ama aslında anlamaya çalıştığım şey, sitenin genel içeriği, üye olan insanların neler yaptığı, neyi nasıl konuştuğu ve paranın nasıl kazanıldığı. Ama beni daha çok cezbeden, sitenin içeriği ve yayınlanan yazılarla yorumların kalitesiydi. Buradan kazanılan paranın, bir insanı normal bir işten alıkoyabilecek kadar büyük bir miktar olmadığını tabii ki tahmin ediyordum.

İşletim Sistemleri Gibi Yazılımları da Sanallaştırın

positive | 10 March 2008 09:00

İşletim sistemlerini harddiske kurmadan denemek için kullanılan virtual pc, vmware gibi sanallaştırma yazılımlarını bilmeyenimiz kalmamıştır. Bu yazılımlar sayesinde; harddiskte ayrıca bölümler oluşturmadan, dosya sistemlerini bozmadan işletim sistemlerine gözatıp ne olduğu hakkındaki merakımızı giderebiliyoruz.

Peki yazılımları sanallaştırmakta neyin nesi?
Aşağıdaki grafikte bir yazılımın normal şekilde çalışma prensibini görüyorsunuz:

Yepyeni Bir Online Flash Oyun

positive | 19 January 2008 23:54

Tarayıcı aracılığıyla online olarak oynanan ogame, travian gibi oyunların ne kadar bağımlılık yaptığını oynayanlarımız bileceklerdir. Ogame yapımcısı Gameforge daha sonra portföyüne bite fight, gladiatus, battle knight gibi oyunları da ekledi. Gerek reklamlar, gerekse ücretli satılan çeşitli avantajlara sahip eklentiler sayesinde binlerce oyun severi ücretsiz üyelikle sitelerine çekiyor.

Giriş Ekranı
Giriş Ekranı

Adobe ve Video Konusundaki Çabaları

positive | 27 December 2007 16:55

Adobe Flash On ile video konusundaki tercih edilirliğini bir adım daha ileri götürüyor. Tarayıcı aracılığıyla izlenen videolar konusunda yükselişe geçmiş olan divx videolara karşı flv videolar, kalitesizliği nedeniyle gözden düşmeye başlamıştı. Ancak bu adreste izlediğim videolar, flv olmasına rağmen son derece kaliteli bir görüntüye sahip. Aşağıdaki resimde yer alan video oynatıcının sağ üst köşesindeki hd on/off olayı ise o an oynamakta olan videoyu tam ekran veya normal modda izleme hadisesiyle ilgili.

Sitedeyken izlenen trailer
Sitedeyken izlenen trailer

Şu adresten indirebileceğiniz Adobe Media Player adlı masaüstü uygulamasıyla hem bilgisayarınızda yer alan flv videoları hemde bu programla netten takip edilmeye uygun yayınları izleyebilirsiniz. Ancak bu yazılım bir AIR ürünü olduğu için, daha önce kurmadıysanız air installer kurmanız gerekmekte. Video sitelerinin yapacağı rss yayınların eklenmesi sayesinde tarayıcılara mahkum olmadan video izleme imkanına kavuşturan güzel bir icad olduğunu düşünüyorum. Eğer Adobe Media Player kurduysanız My Favorites menüsüne geçip şu adresi eklediğinizde, az önceki flash on sitesinde gördüğünüz tüm videolar programda listelenmiş olacak. İzlemek için nete bağlı olmalısınız.

Adobe Media Player'da aynı trailer
Adobe Media Player’da aynı trailer

İletişim Formlarınızda Spamlara Son

positive | 31 October 2007 10:28

Sitemizde veya blogumuzda bulunan iletişim formları vasıtasıyla pek çoğumuz spam mesajlara şahit olmuşuzdur. Gereksiz olduğu kadar sinir bozucu da olan bu spamları azaltmak hatta belki de tamamen kurtulmak elimizde.

Birileri captcha modül oluşturmuş ve harfli resim yetmezmiş gibi seste eklemiş. İsteğe bağlı olarak harfleri sesli olarakta dinleyip formdaki kutuya girebiliyorsunuz. Tabi ki sesin kaynağı sitenin kendisi ve tabi ki ingilizce. Bundan faydalanmak için üye olmanız gerekmekte. Drupal ve Wordpress pluginleri dahi mevcut.

Ücretsiz İnternet Tv

positive | 12 September 2007 10:01

CoolStreaming Mediacenter
CoolStreaming Mediacenter

Bilgisayarınızdan tv izlemek için, tv kartlarına ya da joost gibi üyelik gerektiren oluşumlara mahkum değilsiniz. 3.5MB’lık yazılımı indirerek bilgisayarınızda bir kaç tv kanalını izleyebilirsiniz. Spor yayınları, filmler, diziler ve daha fazlası.

Tabi ki bunun için ideal bir internet bağlantısı gerekiyor. Hızı 1Mbit’e çıkan adsl aboneliklerimizin boşta yatmaması için iyi bir zaman geçirgeci olabilir diye düşünüyorum. Hemen deneyelim diyenleri şöyle alalım.

Crysis, Demo Olarak 25 Eylül’de Çıkıyor!

positive | 29 August 2007 21:14

crysis

Crysis adındaki, daha çıkmadan gönüllerde taht kuran ünlü oyun 25 Eylül’de demo olarak oyunseverlerin denemesine açılacak.

Oyunu bekleyenler, bilgisayarını epey zorlayacak gibi. Oyunun görselliği, gerçekliği ve fonksiyonelliği o kadar dikkat çekti ki pek çok kişi bilgisayarını yenileme yoluna gitmekten bile çekinmiyor. Hala oyun hakkında fikri olmayanlar varsa şuradaki demo görüntüleri izleyebilirler.

90 Adet Bedava Adobe AIR Yazılımı

positive | 29 August 2007 14:00

Adobe geçtiğimiz yıl Apollo adını verdiği ve sonradan AIR(Adobe Integrated Runtime) olarak değiştirdiği yazılımlarını yaymak konusunda son derece kararlı görünüyor. Öyle ki, ödüllerinin toplam değeri 100.000$ tutan bir yarışma bile düzenlemiş.

AIR Setup
AIR Setup

Herşeyden önce bu mini yazılımları kurup kullanabilmeniz için AIR Installer programını indirip kurmalısınız. Sadece windows değil mac desteği de veriyor. Eğer buraya kadar herşey normalse şimdi mini yazılımların tadına varabilirsiniz.