bildirgec.org

science fiction hakkında tüm yazılar

Battle: Los Angeles (2011)

karacorlu | 16 March 2011 21:04

Yönetmenlik kariyerinin henüz başlarında olan ve kariyerini korku gerilim üzerinde ilerletmeyi düşünen Jonathan Liebesman ‘ın uzun zamandır beklenen filmi 18 Mart 2011 tarihinde Türkiye’de vizyona girecek.

battle:la
battle:la

Johannesburg, Güney Afrika doğumlu olan yönetmen Jonathan Liebesman, yine Güney Afrika’da başladığı sinema eğitimine Amerika’da devam etmiştir.
The Killing Room(Ölüm Odası) filmiyle isminden söz ettiren ve kimi olumlu eleştirilerle gündeme gelen yönetmen, ”Dünya İstilası”nın altından kalkabileceği bir proje olduğuna yapımcıları ikna etmiştir.

Aşkta Tüm Mesele Zamanlamadır; 2046 (2004)

dnz81 | 31 January 2011 12:47

2046’ya giden bütün yolcuların amacı aynıdır; kayıp hatıraları canlandırmak çünkü 2046’da hiçbir şey değişmez. Ancak hiç kimse bunun doğru olup olmadığını bilmez. Çünkü geri dönen hiç olmadı.

Uzakdoğu sineması veya Kar Wai Wong (yönetmen/senarist) denince akla gelen ilk filmlerdendir, 2046. Kar Wai Wong (My Blueberry Nights ile In the Mood for Love filmlerinin yönetmen/senaristi) ve Tony Leung Chiu Wai‘den (In the Mood for Love, Infernal Affairs ve Lust, Caution filmlerinin de başrol oyuncusu) melankolik bir başyapıt.

Heroes of Dune

| 18 November 2009 14:15

Dune Serisi‘ni “Sandworms of Dune” ile bitiren HerbertAnderson ikilisi, hızlarını alamayıp, geçmişi anlatan “Heroes of Dune” serisiyle yola devam ediyor.

Dörtleme şeklinde olacak seride, daha önceki kitaplar arasındaki boşlukların doldurulması planlanmış.

Serinin kitapları:

1) Paul of Dune: Paul’ ün imparatorluğunu kurduğu ilk yılları ve Paul on iki yaşındayken yaşanan Ecazi – Moritani Savaşı’nı, birbirlerine paralel olarak, anlatıyor.

Paul’ün iç dünyasını ve düşüncelerinin anlatıldığı bölümleri pek beğenmedim ama kötü bir kitap sayılmaz. Dune Evreni‘ nde entrikaya doymayanlara tavsiye edebilirim.

2) Winds of Dune: İkinci kitabımız, Paul çöle gittikten sonraki zamanı ve Paul’ün eski arkadaşı Bronso’nun hikayesini, yine birbirlerine paralel biçimde, anlatıyor.

İlk kitap Paul’ün ruh hali üzerinde dururken, ikinci kitapta Alia ile Jessica’nın ilişkisi ve Vernius Evi‘ nin son varisi Ix’li Bronso’nun Paul’ ün etrafında oluşan dine karşı mücadelesi anlatılmış.

3) The Throne of Dune: Bu ay çıkması bekleniyordu ama sanırım ertelendi. İsminin ilk olarak “Irulan of Dune” şeklinde açıklanması konusu hakkında biraz ipucu veriyor.

Bill & Ted’s Bogus Journey (1991)

queennothing | 21 October 2009 11:11

İki yakın arkadaşın zaman makinasıyla tanışmasını anlatan bilim-kurgu komedisi “Bill & Ted’s Excellent Adventure“nin devam filmi “Bill & Ted’s Bogus Journey“, 2 yıllık aradan sonra, 1991 yılında sinema severlerle buluştu. Lübnanlı aktör Keanu Reeves ve İngiliz asıllı aktör Alex Winter‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda siyahi aktris Pam Grier, New Yorklu aktör William Sadler, 1928 doğumlu Joss Ackland ve 2008 senesinde hayatını kaybeden aktör George Carlin de yer alıyor.

Ted ve arkadaşı Bill’in telefon kulübesi şeklindeki zaman makinasıyla büyük bir macera yaşamalarının üzerinden iki sene geçmiştir ve ikili, bu süre zarfında birlikte bir ev tutmuş, kız arkadaşlarına evlenme teklifi etmeye hazırlanmaktadırlar.
Evlerinde oldukları bir akşam, ikili beklemedikleri iki ziyaretçi ile şaşkına döner; karşılarında kendilerinin kopyalarıyla karşı karşıya kalan Ted ve Bill, robot ikizlerinin iyi niyetli olmadıklarını çok yakında anlayacaklardır.

Mülteci Uzaylıların Hikayesi: “District 9”

kotaman | 29 September 2009 12:36

Belgesel tadında, amatör ve gizli kamera kayıtları kullanılarak renk katılmış, imdb‘ye hızlı bir giriş yapmış sıradışı bir bilimkurgu dersek az bile demiş oluruz. Güney Afrikalı genç yönetmen Neill Blomkamp ilk yapımcılık tecrübesinde sınırlı bütçeyle olağandışı görsel efektler kullanarak bilimkurgu tarihinde hiç değinilmemiş bir konuyu ele almış “Ya uzaylılar bize muhtaç kalırsa?”

1982’de Güney Afrika’nın en kalabalık 2. şehri olan Johannesburg semaları devasa boyuttaki uzay gemisine ev sahipliği yapmıştır. İnsanlar önce korku ve telaşla yaklaşarak havada asılı duran gemiyi uzaktan incelemişler, sonra da içine girmeye karar vermişlerdir.

En büyük süper kahraman Batman

kudra | 03 September 2009 17:33

Batman: Arkham Asylum
Batman: Arkham Asylum

Bilim kurgu sitesi SFX.com‘un yaptığı bir araştırmaya göre Batman tüm zamanların en büyük süper kahramanı seçildi. İlk olarak mayıs 1939’da basılan çizgi karaktere olan ilgi geçen hafta yayınlanan Batman: Arkham Asylum adlı video oyunuyla tazeliğini hiç yitirmiyor. Çoğunu Marvel karakterlerinin oluşturduğu listede iki numarada Örümcek Adam, üç numarada ise Süpermen bulunuyor.

Blade Runner tüm zamanların en iyisi

kudra | 06 August 2009 10:00

Blade Runner
Blade Runner

Total Sci-Fi Online‘ın düzenlediği bir anket sonucu bilim kurgu meraklıları için kült haline gelmiş olan 1982 yapımı Blade Runner tüm zamanların en iyisi seçildi. Ridley Scott‘ın yönettiği ve Harrison Ford‘un başrollerini oynadığı film ilk gösterildiğinde gişede başarısızlığa uğramıştı. Fakat 1992’deki “Director’s Cut” versiyonu filme beklenen ünü kazandırmıştı.
Liste şöyle:

1. Blade Runner (1982)
2. 2001: A Space Odyssey (1968)
3. Star Wars (1977)
4. Alien (1979)
5. Metropolis (1927)

“District 9″dan 2 trailer yayınlandı!

queennothing | 10 July 2009 09:54

1979, Güney Afrika doğumlu yönetmen Neill Blomkamp‘ın ilk uzun metraj denemesi “District 9” adlı bilim-kurgu yapımı, 2 trailer yayınlayarak (buradan da izleyebilirsiniz) bilim-kurgu severlerle ilk tanışmasını yapmış oldu. 2 Ekim 2009 tarihinde Türkiye’deki sinema salonlarında gösterime girecek olan filmde, Sharlto Copley (ilk oyunculuk deneyimi), David James, daha önce birçok diziye konuk olan Amerikalı aktör William Allen Young, “Doomsday“de de rol alan Jason Cope, Vanessa Haywood (ilk oyunculuk deneyimi) gibi isimler yer alıyor.