Benedek Fliegauf isimli macar yönetmenin deneysel filmlerinden biri olan womb filmi if istanbul 2011‘in en dikkat çekici yapımlarından biridir. 1974 Macaristan doğumlu yönetmenin ilk ingilizce filmi özelliğini de taşımaktadır filmimiz.

womb
womb

Filmin kadrosuna gelecek olursak The Dreamers filminden ve Camelot dizisinden tanıdığımız Eva Green ile Doctor Who dizisinden tanıdığımız Matt Smith başrolleri paylaşmaktadır. Film içinde yan rollerde ise yine başka bir İngiliz oyuncu, skins dizisinde cassie rolüyle karşımıza çıkan Hannah Murray bulunmaktadır.

eva green
eva green
matt smith
matt smith

Filmin konusuna gelmeden önce değinilmesi gereken en önemli unsurlar; yönetmenin üstün çekim başarısı, film içinde ki kasvetli ama bir o kadar sizi kendine bağlayan ortam ve müzikler. Eminim ki filmi izleyip beğenmeyecek çok az insan bulunacaktır. Film yaklaşık 20 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Çocukluk aşkını bulmak için tekrar kasabaya dönen Rebecca ve büyük aşkı tommy birbirlerini buldukları an aşklarına kaldıkları yerden devam etmeye başlarlar fakat ne yazık ki Tommy bir şekilde hayatını kaybeder.İşte filmimizde bundan sonra başlar… Yarım kalan aşkının acısına dayanamayan Rebecca ailesinin tüm itirazlarına rağmen Tommy‘nin bir klonunu doğurmaya karar verir.

matt smith
matt smith

Filmi izlerken “etik” ve “ahlak” kavramlarını sorgulatmayı amaçlayan yazar sayesinde bir çok sahnede empati kurup kendinizi oyunculardan herhangi birinin yerine koyabiliyorsunuz. Bazı sahneler o kadar kabul edilemez olmasına rağmen keyifle izlettirebiliyor kendini. Avrupa sinemasının o soğuk ama kendine çeken halini seviyorsanız keyifle izleyeceğinize emin olduğum bir film.