bildirgec.org

pingdom hakkında tüm yazılar

jQuery hız grafiği

darkhorn | 03 June 2010 13:45

Son yıllarda neredeyse her site jQuery kullanmaya başladı. tabii her siteden aynı içeriği tekrar tekrar çekmenin bir anlamı yok. internet kullanıcı sayısı belli, her kullanıcı her siteden jquery dosyalarını çekse terabaytlarca veri internet hızını yerle bir eder, tabii okadar değil ama büyük ölçüde boşa harcanmasını sağlar. bunu önlemenin bir yolu var, jquery’ler google‘dan, microsoft‘tan ya da edgecast‘tan çekilmek üzere html kodlarında belirtiliyor. böylece bir kullanıcı örneğin bildirgec’e geldiğinde jquery’i çekecektir, daha sonra example.com’a gittiğinde çekmeyecektir çünkü zaten tarayıcının önbelliğine yerleşmiştir.

geçenlerde pingdom kıtalara ve “jquery sağlayıcıları”na göre bir hız testi grafiği çıkarmış. buna göre edgecast genelde en hızlısı, en yavaşıysa google. sadece avrupa’da microsoft hepsinden önde çıkmış.

CSS ile şekil çizmek çok kolay!

basarozcan | 13 April 2009 22:16

Tasarımlarımızı XHTML ve CSS’e geçirirken bazen çok basit şekilleri bile kimi zaman resim olarak kaydederek tasarımlarımıza ekliyoruz. Oysa bu davranış bize ekstra bir “http isteği” olarak dönmüş oluyor. Daha önce CSS Sprite’ların kullanım alanları yazımda bu istekleri azaltarak performansı nasıl yükselttiğimiz konusuna az da olsa değinmiştim. Bu yazıda ise minik ve basit resim dosyalarından kurtularak http isteklerini minimum düzeye çekecek ve sitelerimizin performansını arttıracak. Pingdom ile performansınızı ölçmeniz mümkün.

Dertlere derman css border
Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi bu şekilleri çizmek için elimizdeki en önemli özellik border olacak. İstediğiniz şekli çizmek için border’ları solid yapmalı ve genişliklerini ayarlamalıyız.
Şimdi ufak bir örnekle border’ları nasıl ayarlamamız gerektiğini görelim.

.cisim{width:0;height:0;line-height:0;border-top: 50px solid magenta;border-right: 100px solid green;border-bottom: 100px solid red;border-left: 50px solid yellow;}<span class="cisim"></span>

farklı renkteki border'lar
farklı renkteki border’lar

Burada rahatlıkla görebilmeniz için border değerlerini çeşitli renklerde tanımladım. Boyutsuz olan span elemanının etrafında üçgensel olarak 4 farklı bölge oluşuyor. İşte bu bölgeleri kullanarak çeşitli dörtgenler, içbükey çokgenler ve üçgenler çizerek tasarımlarımızı tamamlayacağız.

Pingdom artık iPhone’da

iMania | 18 January 2009 20:37

Referanslarına göre pilli‘nin de kullandığı pingdom‘a artık iPhone’nunuzdan da ulaşabileceksiniz. Böylece sitenizin monitoringi her an karşınızda olacak. Tabii her an iPhone’un anladığı cinsden her an, yani program açık ise sürekli monitoring karşınızda, kapalı ise yapcak bir şey yok, çünkü Apple hala arkaplanda iş çalışmasına (telefonunuz jailbreak yapılmadıysa) izin vermiyor.

site açılma süreleri

bakiyyebemolu | 19 October 2008 16:11

bir sitenin açılma süresi imajlar, kod dosyaları, sunucu kalitesi gibi birçok faktöre bağlıdır. tüm bunların kendi sitenize yansımasını görmek, ziyaretçilerinizin sitenize tıkladıkları zaman ne kadar beklediklerini öğrenmek için çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz.

  • pingdom: sitenizdeki öğelerin ne kadar sürede açıldığını detaylı biçimde görmek için güzel bir araç. bu sayede uzun süre isteyen kısımlar üzerinde çalışabilirsiniz. (ilk yazı)
  • Webslug: iki farklı sitenin ne kadar sürelerde açıldığını kıyaslamak için kullanabilirsiniz.
  • WebWait: bir sitenin ortalama açılma süresini ölçmek için kullanabilirsiniz. (ilk yazı)
  • Website speed checker: farklı bağlantı tiplerinde sitenizin tahmini açılma sürelerini değerlendirmek için bir araç.
  • Free Internet Web Server Monitoring Tool: bu araç da sitenin, dünya’nın farklı bölgelerindeki serverlarından ne kadar zamanda açılabildiğini gösteriyor. örneğin bildirgeç için en hızlı açılım 5mbitlik ingiltere’den geldi.

    kaynak

Google’ın olimpiyat logosu ve veri merkezlerinin dünya üzerindeki konumları

isasari | 15 August 2008 17:46


google’ın olimpiyat logosu

Pekin olimpiyatlarının başlamasıyla birlikte google da logosunu olimpiyatara göre uyarladı. Ünlü web sitesi izleme servisi Pingdom‘ın günlüğü olan Royal‘de yayımlanan bir içerik ise, google’ın dünya üzerinde yer alan veri merkezlerini yani “datacenter“larını dünya haritası üzerinde gösteriyor.

Buna göre Google‘ın Amerika‘da 19, Avrupa‘da 12, Asya‘da 3 ve Rusya ile Güney Amerika‘da ise birer veri merkezi bulunuyor.

Web sayfanızın açılış hızını ayrıntılı öğrenin

ErrorLog | 01 April 2008 23:47

Pingdom
Pingdom

Pingdoom tools bölümünde web sitenizin açılış hızını ayrıntılı bir şekilde öğrenebiliyor ve ziyaretçilerinize bu linki sunabiliyorsunuz.Nasıl mı ?
Adım 1: Sitemize giriyoruz ve üst tarafta ki kutuya web site adresimizi yazıyoruz.

Adım 1 : Site adresimizi yazıyoruz
Adım 1 : Site adresimizi yazıyoruz

Yazdıktan sonra Test Now butonuna tıklıyoruz.

Adım 2 : Bu adımda sadece bize bir kaç saniye beklemek düşüyor site kendi istatiklerimizi sayfada bizlere hünerliyor 🙂

Adım 2 : İşte İstatistiklerimiz
Adım 2 : İşte İstatistiklerimiz