bildirgec.org

öss hakkında tüm yazılar

hangi üniversite?

cherry blossom girl | 21 July 2010 15:32

Bu yıl ilk kez hizmet veren ve öğrencilerin etkin tercih yapmalarına yardımcı olacak tercih prova simulasyonu ve rehberlik sağlayan hangiuniversite.com, geçen yılın tercihleri doğrultusunda bu yılın tercihlerine ışık tutuyor. Adayların tercih ve puanlarını sisteme girerek “tercih provası” yapmalarına ve üniversite kazanma şanslarını artırmalarına yardımcı olan hangiuniversite.com, 2009 yılında en çok tercih edilen bölüm ve üniversiteleri adayların bilgisine sunuyor.

www.hangiuniversite.com sitesinde, tercih simülasyonunun yanı sıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.

ÖSS Sonuçları Sorgulama EK Yerleştirme 2009

NLPMaster | 15 October 2009 13:28

ÖSS sonuçlarına göre öğrenci yerleştirmeleri yapılmıştı. Şimdi de ÖSS Ek yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM ek yerleştirme sonuçları sayfasında sorgulama yaparak ek yerleştirme kazananlar listesi içerisinde isminizin geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz. ÖSYM 2009 ek kontejyan yerleştirme listesi, Öğrenciler için üniversite kazanma sorgulaması burada

Windows için açık kaynak uygulamaları#1

wanadooo | 26 September 2009 13:04

Windows’u yeniden kurduktan sonra işlerimizi kolaylaştırmak için ek programlara ihtiyaç duyarız. Ayrıca bunlar için para ödemektense (hemen hemen) aynı işi yapabilen, üstüne üstelik ücretsiz olan uygulamaları tercih etmek sanırım herkesin yararına olacaktır. Yeni bir Windows kurulumundan sonra aşağıdaki açık kaynak uygulamalarını da unutmamak gerekir.

* Web tarayıcıları

Deneyimli kullanıcıların çoğu artık Firefox, Opera ya da Google Chrome kullanıyor. Internet Explorer kullananların sayısı her geçen gün azalmakta. Bu tarayıcılar farklı kılan şey, eklentilere sahip olması. Firefox eklentiler olmadan pek bir şey anlam ifade etmiyor. Diğerleri için de bu durum söz konusu. Firefox’un her yeni sürümü çıktıkça, ram ihtiyacı giderek artıyor; düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda kilitlenmelere yol açabilmekte. Chrome ise henüz çok yeni olmasına rağmen hızlı ve stabil olması sayesinde kullanıcılar tarafından tercih edilmeye başlandı. Opera için sanırım fazla söze gerek yok. Bilen biliyor. Son olarak K-Meleon var pek bilinmiyor Firefox ve Opera’nın en iyi özellikleri harmanlamış.

sbs, öss, üds, kpss artık her neyse …

handsome01 | 28 August 2009 10:43

hayat ilk adımları atmaya başaladığımda başlamıştı bu koşuşturmaca. heryerde karşıma çıkan şey hep sınav. ilk okuldan ber yakamı bırakmadı, bırakacağada benzemiyor aslında. sbs, öss, üds, kpss artık her neyse bilmediğim ya da hiç bilmek istemediğim bir dolu saçma sınama aracı bunlar. ne yani ben daha iki kelimeyi bir araya getirip bir cümlenin belini doğrultamazken üds ile karşılaştım. Türkçeyi bile zor kıvırıyorum benden İngilizce Mary’nin hayatında olan bitenlerde bahsediyolar sınavda. banane ne yani Mary benim neyim oluyor ki? ya KPSS ye ne demeli her sene birsürrü insan bişeylere ulaşmak için bir sınava giriyor birçoğuna. sonuç belgesi ile hayal kırıklığından başka gelen birşey yok. sistemi eleştire biliriz ya da başka bahaneler üretebilirz tabi ama ne fayda. hep başladığımız yerdeyiz, hep aynı noktada. bilemmiyorum bazen boş ver kpss yi ya da sınavları ne takıyorsun diyorum kendi kendime ama bir anlık hayal işte. herkez gibi bende biliyorum. tek çıkış noktamın bu sınavlar olduğunu. ekmek aslanın migdesindeyken başka çağre yok gibi. aslında karamsar biride değilim ama hayat bazen bizi karamsarlığın kuytu sakaklarına itiyor istesekte istemesekte. benimle birlikte bu çileyi çeken her arkadaşımı çok iyi anlamakla birlikte Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum. umarın bu sınavlar bir gün biter. bitecegine hiç inanmasamda temennim bu…

Öss İçin Geçmiş Olsun Demek İsterdim YÖK İzin Vermedi

geceyazankedi | 18 June 2009 21:22

Bir ÖSS derdinin de bittiğine şahit olduk. Kalp krizi geçiren arkadaşlarımı dahi düşündüğüm zaman anlıyorum ki büyük bir yükün altından kalkmışız. Ne kadar büyük bir komedidir bilmiyorum ama ucuz hastalıklarım da oldu bu ağır yükün altında bir ömür sürecek olan. Güvensizlik, kendine dair kayıplar ve dahası…

Diliyorum ki yeni nesil bunun yine bu coğrafyada yaşanması zorunlu olan bir olgu olduğunu anlamış ve aslında o kadar önemli bir mevzu olmadığını çözecek zihne ulaşmıştır. Keza hayat en dipte olanı tepeye taşıyabilen, en tepede sandığımızı da aslında ömrü boyu bodruma kilitleyebilen bir yapı. Hayat onların hikayelerini yazdı biz gözlerimizi kapamayı seçtik. ÖSS’den çıkan arkadaşlarıma ve geleceğinde bir yerde onu barındıranlara tavsiyem odur ki gözlerinizi açın.