bildirgec.org

cherry blossom girl

11 yıl önce üye olmuş, 153 yazı yazmış. 16 yorum yazmış.

Robotik işler!

cherry blossom girl | 05 December 2012 12:03

Kansas’da yaşayan ve evli bir çift olan Nicholas & Angela tasarlamışlar bu harika “nerdbots“ları. Eski makineleri ve cihazları kullanmışlar, fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere. Bayıldım! Şuradan da fiyatlarına ve nevi şahsına münhasır isimlerine bakabilirsiniz.

Oedipus kompleksi ve sanatla “ilişki”si

cherry blossom girl | 01 November 2012 18:30

Adı, Yunan mitolojisindeki Kral Oedipus hikayesinden esinlenilerek konulmuş olan Oedipus kompleksi, Freud‘un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre 3-6 yaş arasındaki erkek çocukların karşı cinsteki ebeveyni büyük bir “aşk”la sahiplenmesi durumudur. Freud tarafından fallik – genital dönem olarak adlandırılan bu yaş aralığındaki erkek çocuklar, genellikle babalarını annelerinden kıskanma, uzak tutma ve annelerine aşırı hayranlık ve bağlılık eğiliminde bulunurlar. Hissettiği bu duygular yüzünden çocuğun, babası tarafından cezalandırılacağı ve hadım edileceği endişesi ile oluşan karmaşa ve korku da Oedipus kompleksi olarak tanımlanıyor.

Kız çocuklarının yine aynı yaş aralığı içerisinde anneden uzaklaşıp babaya olan aşırı düşkünlükleri ve bu aşk yüzünden cezalandırılma kaygısı ise Elektra kompleksi olarak tanımlanır. Elektra kompleksi kavramının Freud tarafından değil, öğrencisi olan Carl Gustav Jung tarafından ortaya konulduğunu da belirtmekte yarar var.

Çocukların gelişimlerinin ilerleyen dönemlerinde ise hemcins ebeveyne olan kıskançlık ve “nefret” duygusunun giderek yerini örnek alma duygusuna bıraktığı belirtilmekte. Bu dönemi “sağlıklı” bir şekilde atlatamayan çocuklarda ileriki yaşlarda ensest eğilimler ve psikolojik bozukluklar/sapkınlıklar görülebilir.

Oedipus kompleksi, sinema yönetmenlerinin ve edebiyatçıların da işlemekten zevk aldığı kavramlar arasında. Göndermeleri ile ünlü, akla ilk gelen yönetmen Alfred Hitchcock.

Samsung Galaxy Note II kapıda!

cherry blossom girl | 05 July 2012 11:03

Samsung’un satış başarısı yakalayan modellerinden Galaxy Note’un daha gelişmiş versiyonu Samsung Galaxy Note II’nin Eylül ayında piyasaya çıkacağı düşünülüyor. Dedikodulara göre yeni model, ilkinden daha ufak boyutlara sahip olacak. Çift çekirdekli işlemci, 2 GB RAM, 5.5 inç ekran ve 8 megapiksel kamera Samsung Galaxy Note II’nin öngörülen özellikleri arasında.

The Great Gatsby -Fragman-

cherry blossom girl | 23 May 2012 10:10

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald tarafından yazılmış Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby), 1974 yılında da beyaz perdeye aktarılmış, başrollerini Robert Redford ve Mia Farrow paylaşmıştı. Yıllar sonra yeniden vizyona girmeye hazırlanan filmin yönetmen koltuğunda bu defa Baz Luhrmann, kadroda ise; Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire gibi oldukça tanıdık simalar var. Buyrunuz burada da fragman.

65. Cannes Film Festivali Başladı

cherry blossom girl | 18 May 2012 12:34

Hatırı sayılır sinema etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali dün itibari ile başladı. (17 Mayıs 2012)
Bu yılki juri başkanı İtalyan yönetmen Nanni Moretti. Diğer juri üyeleri; Hiam Abbass, Andrea Arnold, Emmanuelle Devos, Diane Kruger, Ewan Mc Gregor, Alexander Payne, Raoul Peck ve Jean-Paul Gaultier.

Festival 27 Mayıs günü sona erecek. O güne kadar 91 film gösterilecek.
Ayrıntılı bilgi için resmi web sitesi.

Machete Kills’den haberler..

cherry blossom girl | 24 April 2012 14:29

Özellikle Sin City ile birçok sinemaseverin favori yönetmen listesine girmeyi başarmış Robert Rodriguez‘in, 2013’de vizyona girmesi beklenen son filmi Machete Kills ile ilgili söylentiler, filmin çıkış tarihi de yaklaştıkça, artmaya başladı. Danny Trejo’nun oynayacağı net olan filmin kadrosuna (söylentilere göre tabii) Mel Gibson ve Michelle Williams da eklenmiş. Kaynak

InstaKanyon

cherry blossom girl | 16 April 2012 14:07

InstaKanyon; Kanyon’un, popüler sosyal medya platformu Instagram üzerinden yaptığı ödüllü bir yarışma. Her ay farklı etiketler belirleniyor, bu etiketler doğrultusunda Kanyon’da (lokasyon tabii ki sadece Kanyon) çektiğiniz fotoğrafları yüklüyorsunuz ve en çok beğenilen 3 fotoğrafın sahipleri çeşitli ödüller kazanıyor. Ödüller, katılımcılar ve diğer bilgiler burada.

Harry Potter’ın Fantastik Afişi

cherry blossom girl | 03 April 2012 14:58

Önce kitapla sonra da ilk olarak beyaz perdede 2001 yılında tanıştığımız Harry Potter serisi, Ölüm Yadigarları bölümü ile geçtiğimiz yıl sona erdi biliyorsunuz.
Son şerefine, Harry Potter and the Deathly Hallows’un değişik bir poster çalışması yapılmış. İlgilenenler için link.

son 15 yılın en popüler internet mimleri

cherry blossom girl | 10 March 2012 11:13

“meme” yani “mim”i kabaca, kültürel virüs olarak tanımlayabiliriz. e-mail veya sosyal medya yolu ile yaymaktan kendimizi alıkoyamadığımız her türlü fikir, olay, bilgi ve görüntü mim kapsamına girmekte. günümüzde “modern memeler” genellikle video formatında.
netforbeginners.about.com son 15 yılın en popüler internet mimlerini sıralamış. buyrunuz:

1. sırada “the new old spice guy” var. kahkahalara boğmasa da gülümseten bir cazibesi olan videonun izlenme sayısı 37,890,529

2. sırada “nonono cat”
özellikle hayvan komikliklerinden hoşlananlar için eğlenceli bir video. uzun tüylü bir rus kedisi olan “nonono cat”in hiç durmadan çıkardığı ses, ingilizce “hayır hayır hayır” şeklinde duyuluyor. videoyu komik kılan kısımsa tam olarak bu yanılgı.

3. sırada gördüğü gökkuşağının mükemmelliği karşısında kendinden geçen adamın videosu “the double rainbow” var. izlenme sayısı 31,848,050. videonun gerçek bir deneyim mi yoksa “fake” bir dublaj mı olduğuna kendiniz karar verin.

Mobil Dünyanın En Leziz Uygulaması; Tadadu

cherry blossom girl | 08 March 2012 10:19

Nokta Medya yeni mobil uygulaması Tadadu’yu AppStore’a çıkardı.
Tadadu yemek yemeyi seven ve iyi yemek arayan mobil kullanıcıları hedefliyor. Mekanları tanıtan uygulamalardan farklı olarak Tadadu mekanın kendisi yerine sunduğu yemek üzerine yoğunlaşıyor.
Uygulamayı açtığınızda ilk olarak bulunduğunuz noktaya yakın yemeklerin göz alıcı fotoğraflarıyla karşılaşıyorsunuz. Fotoğrafların hemen altında bu yemeği nerede yiyebileceğinizi ve size olan uzaklığını görebiliyorsunuz. Dilerseniz harita üzerinden de yemeğin bulunduğu mekanı görebiliyorsunuz.

Keşfettiğiniz lezzetleri Tadadu’ya yükleyerek online dünyanın bir gurmesi de siz olabilirsiniz. Paylaşımlarınızı Facebook ve Tadadu web sayfası üzerinden de paylaşabiliyorsunuz.