bildirgec.org

öksürük hakkında tüm yazılar

Öksürük

ekince | 23 February 2010 12:21

Bir bakıma vücudun savunma mekanizması sayılabilecek öksürük, çeşitli nedenlerden oluşabilir. Bunlardan bazıları, nefes borusuna kaçan cisimler ya da yiyecek parçalarıdır. Öksürük ayrıca bronşların içinde oluşan ve balgamında dışarıya atılmasını sağlar ve büyük ihtimalle bir hastalık habercisidir.
Sadece akciğerle alakalı olmayabilir. Burun, kulak zarı ve midede de başlayabilir.Basit şikayetlere bağlı öksürükler, genellikle ilaçlarla tedavi edilirler. İleri seviyede olanlarında ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir.Öksürükten kurtulmak için, evinizde kendi kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir adet soğanın suyunu bal ile karıştırıp, gece yatmadan önce bir kaşık yediğinizde, kısa zamanda olumlu etkilerini görebilirsiniz. Soğanın acı olması daha etkili olmaktadır. Ancak miğde rahatsızlığı olanlara, şeker hastalarına, soğan ya da bala karşı alerjisi olanlara yedirmek doğru değildir. Bu karışım bir ilaç değildir. Her zaman doktorunuza danışmanız gerekir.

bahar gitti dallarımdan

nazokiraze | 07 April 2009 18:03

Bu hafta biraz garibim, çok sinirli çok melankolik, az biraz bulaşık , biraz da çemkirik. Evet oysa ki geçen hafta bahar gelmişti dallarıma,ne oldu da bu hale geldim ben.

Çarşambadan beri bir garibim ben, belki telefonla uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımın arayıp, tüberkülozunun hortlamış olabilecegi haberinin bunda payı, o günden beri kendimi dinler oldum, cumartesi gece terledim, eyvah bu verem belirtisi diye iki gün uyumadım, uyumadıkça ateş bastı, ateş bastıkça terledim kesin verem oldum yine.
Sonra bir süre geçiyor, aa ne veremi yahu bak yutkunurken bogazım acıyor ben grip olmuşum, acıyor, aha şimdi acımıyor grip değil veremim, yaşasın bu kes acıdı, acıyor,acımıyor,acı…

Öksürerek İnsan Öldüren Hayvan:Dağ Sıçanı

YaMTaR | 28 January 2009 14:47

Dağ sıçanları büyüklükleri yetişkin bir kedi kadar olan Kuzey Yarımküre’nin dağlık bölgelerinde yaşayan ot yiyerek beslenen kemirgen hayvanlardır.

Dağ Sıçanı
Dağ Sıçanı

Dağ sıçanlarının en önemli ikinci özelliği insanlar gibi şehirlerde yaşamalarıdır, ama yeraltı şehirlerinde, 1901 de bulunanan bir yeraltı şehrinde 400 milyon dağ sıçanının yaşadığı görülmüştür. Bu yeraltı şehrinin genişliği 160km, uzunluğu ise tam tamına 390 km dir.
Dağ sıçanlarının en önemli özelliği ise en tehlikeli 2. hayvan olmalarıdır, dağ sıçanları halk arasında hıyarcıklı veba olarak bilinen hastalığa karşı çok hassastırlar ve öksürerek bu hastalığı insanlara yayarlar. Dağ sıçanlarından ölen insanların sayısı 1 milyara ulaştığı biliniyor.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Tıklayınız2

Vicks’ten sonraki hayat

mediamonster | 11 November 2008 09:58

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’nın vicks ürünlerini tanıtmak için hazırladığı web sitesi “vicks’ten sonra hayat” teması üzerine kurulmuş. Ürünler hakkında bilgi veriliyor bununla sınırlı kalmayıp, hayatın önemli anlarını sorunsuz yaşamak için vicks kullanmamız gerektiği mesajı iletiliyor. Reklam metinleri ilaç sektörü için alışılmışın dışında.
Ürünle ilgili bilgi edindikten sonra advergame’e katılarak eğlenmek de mümkün. www.diarydefender.com adresinde oynayabileceğiniz oyunun amacı günlük hayatınızı aksatmamak için first defence ile mikropları vurmak.

verem günlükleri-1

nazokiraze | 01 November 2008 11:41

İnsan hayatının belli döneminde mutlaka bir hastalık geçiriyor yada geçiren birinin varlığına şahit oluyor.

1997 yılında tanıştım tüberkülozla 3 kere tekrar etti 2001 yılında tamamen kurtuldum çok şükür.

Burda hastalıkla alakalı yazmaktan çok bu hastalığa sahip olanlarla ilgili yazmak istedim.

Öyle 3 gün bir hafta 1 ay yatmaz verem tedavisi gören hastalar 2-3 aydan kapı açılır bu 9 aya kadar uzar (ben önce 3 ay 2. sinde 3 ay en son 9 ay yattım) .

Hastane ortamına alışma süresinden bahsetmiyorum ölünce toprağa bile alışıyor insan hastaneye mi alışamayacak? Ama gerçekten verem hastalığı çekenler birbirlerini görür görmez tanır.

Çoğu zayıf hemde çirkin bir zayıf, popoların üzeri zayıflıktan buruşuk deriyle kaplı, pis pis öksürük ,balgam çıkarma ve terli terli suratlar evet hepimiz birbirimizi tanırdık.( Hastanede tabi herkes veremli demeyin astımlılar, bronşitliler ve kanser hastalıgı çekenlerde bizim servisteydi)

Biz özeldik veremdik. Bizi verem etmiştiler. Öyle ya çok duygusal insanlar verem olurdu. Filmlerde üzüntüden, aşk acısından verem olmaz mıydı güzelim kızlar? Eh bizde ince insanlardık ki ince hastalığa tutulmuştuk. Boşuna mı yazılmıştı vereme dair o kadar şiir?Franz Kafka bile veremden ölmüştü.

Biz verem ilaçlarının çokluğunun şokunu atlatmaya çalışırken her gelen ziyaretçinin verem önerilerini duyunca zaten 12-13 ilaçtan güzelleşen kafamız daha daha da sulanıyordu.

Hadi otu çöpü anladık herkesin başında ailesi tarafından yapılmış ana içerigi bal olan kavanozlar mevcuttu zaten( bal-fındık, bal-ısırganotu,bal-ceviz,bal-kaymak, bal-tereyağı, bal-arı sütü) ah o bal hastaneyi istila etmişti.

Öhhö öhö öhö

bismark | 28 June 2007 13:17

Çevremde bir hafta içinde 7’den fazla insanın sigaradan şikayet ettiğini, 3’ten fazlasının da sürekli sigarayı bırakmayı dile getirdiklerini biliyorum. En çok yakındıkları da koku ve öksürük.

Pfizer Champix işin öksürük ucundan tutmuş. “Sigara öldürür!” konulu binlerce e-posta gönderilmesindense, tek bir öksürüğün daha çok şey anlatacağını öne sürüyor.

Site Fransızca ama sistem basit. İntro’yu geçtikten sonra “sigara içiyorum” veya “içen birini tanıyorum” ikilisinden birini seçiyorsunuz. Ardından yaratabildiğiniz en iğrenç öksürüğü yaratıyorsunuz. Sayfanın en altında bulunan butona basıp, çıkan sayfada kendinize ve birilerine gönderebiliyorsunuz. Gönderilen e-posta, sesli e-posta olup, açıldığında doğrudan öksürük sesi ile karşılaşılsa pek eğlenceli olabilirmiş. Ajans Ogilvy (Belçika).

Bu da Almanca olanı.