bildirgec.org

netscape hakkında tüm yazılar

En iyi browser su anda hangisi?

cenkkorbo | 04 May 2011 10:43

Google Chrome

Rakiplerine göre çok yeni olmasına rağmen kullanıcı rahatlığı, hızı ve Sistem belleğini tüketmemesi açısından tarayıcıların zirvesine yerleşmeyi başarmış ve bir çok kişininde vazgeçilmezi olmuştur. Chrome için söylenecek tek şey hala kurup denemediyseniz büyük bir kayıp içerisindeniz.

Tarayıcıların Savaş Dolu Tarihi

axanc | 01 December 2009 12:03

İnternette en çok sevdiğimiz siteleri gezmek için kullandığımız yegane araçtır şu tarayıcılar. Onlar çıktıktan sonra hayat ve internet hiçbir zaman bir daha eskisi gibi olamayacak şekilde değişti.

Bir program için uzun ve zengin bir geçmişleri vardır. Ve bu geçmiş market savaşları ile doludur. Geçmişten bugüne tarayıcı endüstrisine bir göz atalım.

1991

Nexus
Nexus

Daha sonradan nexus ismini alacak olan worldwideweb tarayıcısı çıktı. ilk grafik tarayıcı olarak tarihe geçti. Ayrıca html düzenleyicisi ile direk gördüğünü değiştir (WYSIWYG) dönemi başlamış oldu. internet kaşifi olarak da alınan Tim Berners-Lee tarafından geliştirildi.

1993

Mosaic
Mosaic

internetin hakla açılması ile Mosaic tarayıcısı oldukça popülerlik kazandı. günümüzdeki tarayıcılar halen daha mosaic tasarımcıları tarafından geliştirilen ilkeler doğrultusunda tasarım yapıyorlar. tarayıcı dünyasına oldukça temel fonksiyonellikler kazandırdı.

Bir Tarayıcıyla Evlenmek İsteseydiniz , Bu Hangisi olurdu?

admin | 17 November 2009 15:42

Hi, I’m Grace Smith” adlı bir blogta rastladım.
Arkadaş boş bir anında başlıktaki soruyu sormuş:
Eğer Bir Tarayıcıyla Evlenmek İsteseydiniz , Bu Hangisi olurdu?

Hangi Tarayıcı...
Hangi Tarayıcı…

Yüzlerce birbirinden ilginç cevap gelmiş tahmin edebileceğiniz üzere. Malum, bu tarayıcı seçme işi ciddi bir iştir ve kimilerince neredeyse eş seçme boyutuna kadar yüceltilmiştir. Bildirgeç izleyicileri de defalarca Firefox ile IE veya Chrome ve Firefox fanları arasındaki kimi zaman hakaretlere bile varan tartışmalara tanık ve hatta bizatihi olayın içinde olmuşlardır.( Mesela Tartışma1, tartışma 2, tartışma3 ,tümü)

Internet tarayıcı savaşları yeniden mi başlıyor?

jurnal | 12 September 2009 13:04

Bir dönem Internet Explorer ve Netscape arasında uzun süre devam eden “tarayıcı savaşı” sonunda Explorer‘ın galip gelmesiyle sonuçlanmıştı.

Microsoft bu başarının verdiği rehavetle tarayıcı konusunda derin bir uykuya dalmış ve uzun süre Internet Exlorer 6.0′ı piyasada tutmuştu. Firefox‘un piyasaya çıkması ve artan baskılar sonucu Explorer 7.0‘ı adeta çıkarmak zorunda bırakılmıştı.

teknoloji firması kullanıcılarına yeni bir şeyler sunması gerekirken kullanıcılar microsoft‘u zorladı, en uzun kullanıma sahip ve halen en çok kullanılan sürüm Explorer 6.0’da “sekmeli tarama” olmaması çoğu kullanıcıyı firefox veya diğer tarayıcıları kullanmaya itti.

Uzun zamandır tahtında sarsılmadan oturan Internet Explorer, küçük miktarlarda olsa pazar payı kaybetmeye başladı. Netscape ile Internet Explorer arasındaki “rekabet” daha çok “yenilik” ve “farklı”arayış arzusu içinde olan biz kullanıcılara daha “keyifli sörf” yapmamızı sağladı. Bu tatlı rekabette ortaya çıkan yeni tarayıcılar “Internet Explorer”‘ı gelişmeye zorluyor.

Microsoft’un HTML 5 tartışmalarına katılması ve büyük rakibi Google‘ında “internet uygulamalarıyla” ve bulut bilgi işlem (Cloud Computing – kullanıcıların internet üzerinde donanım-yazılım bağımlılığına veya kurulumuna ihtiyaç duymaksızın internet hizmetlerine erişmesi) çalışmaları ile rakibine meydan okuyor.

“Internet tarayıcıları” artık sadece “sörf aracı” olmaktan çıkıp bir “bilgisayar” gibi, bilgi işlem uygulamalarının bir parçası haline geldi. Google Docs ortaya çıkmasaydı, Microsoft online uygulamalarını çıkarmış olmazdı. Yakın gelecekte bilgisayardan oyun oynamak, müzik dinlemek, video izlemek tarihe geçebilir. Çünkü artık bunların hepsini internetten yapıyoruz. Internet tarayıcıları, işletim sistemi içirisinde her bir uygulamanın yaptığı herşeyi kendi içlerinde birleştirip başarmaya uğraşıyorlar.

Artık internet tarayıcıları bir zamanlar olduğundan çok daha fonksiyonel ve esnek hale geldi. Bu çeşitlilik her geçen gün tarayıcıların özelliklerinin gelişmesini sağlıyor. “Modern” ve “güncel” bir internet tarayıcı kullanmak, yeni internet uygulamalarını bütün işlevselliğinden yararlanmak için çok önemli.
Eski sürümler hem gereken teknolojik standartlara uyumlu değil hem de bazı yeni html “özellikleri” ve javascript vb. uygulamaları desteklemiyor. Örneğin
Explorer 6 “”png dosyasını “desteklemiyor”.

Php’de browser tespit etme

admin | 16 December 2008 13:36

Program yazarken giriş yapan kişinin kullandığı browser için ekrana gönerilecek olan kodların düzenlenmesi gerekte. İşte bu durumlarda aşağıdaki kodları kullanarak gelen kişinin browser tipini öğrenebilirsiniz. Bu fonksiyon ile AmigaVoyager, Apple Generic, Camino, Ensemble2, Epiphany, Firefox, Firefox 1.0, Firefox 1.5, Firefox 2, Firefox 3, Firefox prerelease, Galeon, Google Chrome, iCab, Iceweasel, Internet Explorer, Internet Explorer 5, Internet Explorer 6, Internet Explorer 7, Internet Explorer 8, K-Meleon, Konqueror, Lynx, Mozilla Minefield, Netscape, NewsCopier, Opera, Pocket Internet Explorer, Radianrss, RssReader, Safari, SeaMonkey, Swiftweasel, Thunderbird, Vienna.

Php’de Spider tespit etme

admin | 15 December 2008 20:37

Bazen web sayfası hazırlar iken gelen ziyaretçilerin normal ziyaretçimi yoksa spidermı olup olmadıklarını test etmem gerekiyor. İşte o zaman aşağıdaki kodları kullanıyorum. Hazır bu blogu açmışken neden diğer arkadaşlarım ile paylaşmıyayım dedim. Kullanıma sunduğum fonksiyonlar ile spider testi, browser testi ve işletim sistemi testlerini yaptırabilmektesiniz. Hazırladığım eklenti “GoogleBot, Google AdSense, Google FeedFetcher, Google Images, Google Mobile Spider, Google Wireless Transcoder, Lycos, Ask Jeeves, Hot Bot, What You Seek, Archive.org, Altavista, Alexa, MSN Search, Yahoo!, Yahoo Publisher Network, Yahoo! Blogs, Yahoo! FeedSeeker, Yahoo! Vertical Crawler” tanıyabilecek şekilde ayarladım.

Mozilla firefox’un komik animasyonu bizleri güldürürken aynı zamanda diğer browserlerin işlerinde ciddi olmadığını anlatıyor !

sgoktekin | 16 October 2008 07:38

mozilla firefox internet explorer komik animasyon
mozilla firefox internet explorer komik animasyon

Mozilla firefox her geçen gün gelişen dinamik bir browser olduğunu ve bunun yanında mozilla ailesinin de her geçen gün sayısının arttığını hepimiz biliyoruz.
Ancak firefox rakiplerini küçümser ve meydan okur hale gelince işin rengi değişeceğe benziyor.
Artık internet kullanıcıları bir browserden daha çok şey bekliyor.Mozilla firefox eklentileri ile özelleştirilebilir kullanış sağlamaktan öteye geçerek yeni bir sektör haline geçmeye başladı.
İşin komedi kısmı ise mozillanın diğer browserler ile dalga geçtiği bir animasyon. Bunu izleyen bir çok kişi neden dalga geçtiğini düşünerek denemeye karar veriyor. 2005 yılında 100 milyonuncu yüklemesini yapılan borwserin yeni versiyonu ile bu sayıyı çok çok katladığı açık.
İnternet Explorer’in bu süreç içersinde gelişim ve yenileştirme konusunda bu kadar yavaş kalmasının suratlarına tokat gibi vurulduğunun da açık kanıtı.
Gerçekten Mozilla, Firefox 3 ile İnternet Deneyimini Yeniden Tanımlıyor

Firefox Satılacak mı?

hanzele | 05 January 2008 17:59

Burada yazılan yazıya göre Mozillayı 1.5 ila 4 Milyar Dolar arasında bir fiyatla alınabilirmiş. Aslında çok iddialı bir giriş ama yazar bunun nedenlerini şöyle sıralamış.

Mozilla Vakfı para toplama yerine google reklamı kullanarak (google toolbar) bu yıl 52 milyon dolar gelir elde etmişti. Bu yıl ise 100 ila 200 milyon dolarlık bir gelir bekleniyor.

Diğer bir olay ise Mozillanın halka açılma olasılığı. Yazar bu yıl veya gelecek yıl mozilla’nın halka açılabileceğini soylemiş. Eğer halka açılırsa çok fazla sermaye artırabilir.

Netscape Tarayıcısının sonu geldi!

mturkmen | 30 December 2007 15:11

Netscapetarayıcısı Şubat 2008’den itibaren yarıştançekiliyor. Netscape bundan sonra tarayıcılarının geliştirilmelerinin hepsini 1 şubattan itibaren durdurduğunu açıkladı.
AOLdan Netscape bölümünün başkanı Tom Drapeau kendi bloglarında web browserın tüm geliştirmelerini durdurduğunu, fakat eski versiyonlar için desteğe devam edeceklerini açıkladı.
Drapeau şu anda netscape kullanıcılarına Mozilla Firefox’a geçmelerini önerdi. Zaten Netscape’in son versiyonları Firefox tabanına dayanıyordu.
1994 yılında piyasaya çıkan ve browser savaşlarında 90’lı yıllarda Microsoft Internet explorer’a en büyük rakiplerden birisi olan Netscape, Microsoft’un windowsla beraber dağıtılması sonunda piyasa yayılmayı internet explorer kadar becerememişti.
Sonunda AOL Netscape’i 1999 yılında satın alarak Mozilla projesi kodlarına dayandırmıştı.
Kaynak