bildirgec.org

michael j. fox hakkında tüm yazılar

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 19 April 2011 08:50

“Corpse Bride”, “The Nightmare Before Christmas”, “Big Fish” gibi özgün yapımlarla milyonlarca sinemaseverin beğenisini kazanan Amerikan yönetmen Tim Burton‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mars Attacks!“, 1996 senesinde (ülkemizde 1997) vizyona girdi. Len Brown, Norman Saunders, Bob Powell, Wally Wood ve Woody Gelman’ın kart oyunlarından uyarlanan film, 70 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Üç Oscar Ödüllü aktör Jack Nicholson‘un ‘Başkan James Dale’ karakteriyle başrolünde yer aldığı filmde Annette Bening, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, Martin Short, Michael J. Fox, Pam Grier, Danny DeVito, Rod Steiger, Jim Brown ve Pierce Brosnan da rol alıyor.

M. J Fox’tan önce Back to the Future

shane | 15 October 2010 14:07

Back To The Future (Geleceğe Dönüş) 25. yılını kutlarken, filmin Michael J. Fox‘tan önce anlaşılmış olan başrol oyuncusu Eric Stoltz‘un görüntüleri ilk kez karşımıza çıkıyor. Marty McFly rolünde bambaşka türde ama çok iyi bir performans sergileyen Stoltz’un yerine neden Fox’un alındığı, yönetmen, yazar ve yapımcı kadrosundan Robert Zemeckis, Steven Spielberg ve Bob Gale tarafından burada açıklanıyor. Zemeckis, Stoltz’un muhteşem bir aktör olduğunu ancak filmde yaratmak istedikleri komedi hissine pek uymayan bir oyunculuk tarzı olduğu için bu kararı aldıklarını anlatıyor. Üstelik bunu, film çekimlerine başladıktan 5 hafta sonra yapmak ve o sahneleri yeniden çekmek zorunda kaldıklarını, bu değişiklik için stüdyoyu ikna etmesi gerektiğini ekliyor.

Yıllar sonra Stoltz’a durumla ilgili ne hissettiği sorulduğunda, “Devasa bir yıldız olmanın zorlukları fazla, böylesi daha iyi oldu,” tarzı bir yanıt alındığını da not düşelim.

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 07 September 2009 17:45

Yaratıcı yönetmen Tim Burton‘ın yönetmenliğini yaptığı 1996 çıkışlı “Mars Attacks!“, 3 Oscarlı aktör Jack Nicholson, Amerikalı aktris Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, İrlandalı aktör Pierce Brosnan, Martin Short, Michael J. Fox, Anette Bening, Pam Grier, Danny DeVito, Jim Brown, Rod Steiger gibi isimleri bünyesinde barındırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı James Dale, halka yaptığı özel açıklamada, ülkeye Marslılar’ın geleceğini duyurur. Tüm ülke, bu tarihi olayın gerçekleşeceği günü heyecanla ve büyük bir misafirperverlikle beklemektedir. Gün gelir ve Nevada Çölü, gönüllü askerler, basın ve Başkan’ın sözcüleriyle birlikte Marslılar’ı bekleme alanına dönüşür.

Back To The Future (Arşivlik)

Pentimento | 23 October 2008 15:16

Sinemanın belki de gelmiş geçmiş en sevilen bilim-kurgu üçlemesi olan Back To The Future 1983 yılında Universal Pictures tarafından yapılıp Amerika’da vizyona girdiği ilk hafta 11 milyon dolarlık bir hasılata ulaşarak başarı elde etmiştir.
Amerikalı lise öğrencisi Marty McFly ile çılgın bilim adamı Doc. Emmet Brown’un zamanda yolculuk macerasını konu alan Back To The Future hiç şüphesiz yönetmeni Robert Zemeckis‘in şu anki konumuna ulaşmasında büyük rol sahibidir.
Filmin Başrol oyuncularından Michael J. Fox Back To The Future’dan önce Aile Bağları (Family Ties) isimli bir televizyon dizisiyle kendini göstermiş Back To The Future ile de kariyerinin doruğuna ulaşmıştır.
Back To The Future ilk önce Disney‘e sunulmuş ancak yapımcılar bir annenin oğluna aşık olması gibi bir durumu içerisinde barındıran filme pek sıcak bakmamışlar.

Michael J. Fox
Michael J. Fox

Marty karakteri için ise Michael J. Fox’tan önce düşünülen ve karar kılınan isim Eric Sholtz idi. Fakat Eric Sholtz’un Marty karakterini yeterince iyi canlandıramadığını düşünen yönetmen ve yapımcılar Michael J. Fox ile anlaştılar.
Bir rivayete göre serinin 3 filminin de çekimleri aynı anda yapıldı. Aslında filmin kurgusuna bakacak olursanız buna rivayet demeninde saçma olacağında karar kılacaksınız. özellikle ilk iki film iç içe geçmiş bir halde izleyiciye büyüleyici bir kurguyla sunuldu.
Filmin bir diğer başrol oyuncusu Doc. Emmet Brown’u canlandıran Christopher Lloyd. Aktör Doc. Brown’un çılgın görünümüne zıt olarak daha sessiz ve sakin bir yapıya sahip.

Filmde zamanda yolculuğu gerçekleştirecek makine için ilk önce bir oda içerisinde lazer cihazı düşünülmüş. Daha sonra bu fikir buzdolabında lazer cihazına dönüşmüş, fakat küçük çocukların bundan kötü etkilenerek buzdolabına girmesinden korkan yapımcılar son olarak DeLorean‘da karar kılmışlar.

DeLorean filmde kullanıldıktan sonra kendisine bir hayran kitlesi yaratmış.
DeLorean filmde kullanıldıktan sonra kendisine bir hayran kitlesi yaratmış.

Aynen buzdolabı örneğinde olduğu gibi çocuklara kötü örnek oluşturmasından korkulan Marty’nin annesini kopya çekerken görmesi, Lorraine’in gelecekte çocukları ne yapmak isterse izin vereceğini söylediği gibi sahnelerde filmden çıkarılmış.

“geleceğe dönüş” hayranları, hazır mısınız?

xerre | 28 July 2008 11:15

geleceğe dönüş (back to the future) serisini izlemeyenimiz izleyip de hayran kalmayanımız yoktur sanırım. michael j. fox olsun Christopher Lloyd olsun hepsi gönlümüzde taht kurmuşlardır. işte hala keşke devamı çekilse diye düşündüğümüz bu seri filminin ikinci ve üçüncüsünde michael j. fox un canlandırdığı marty mcfly‘ın kullandığı “hoverboard” adlı uçuş aracı meraklıları için ebay de satışa sunuluyor. satış açık arttırma ile gerçekleşecek.
01/08/2008 tarihinde başlayacak olan açık arttırmada açılış fiyatı $30.000.

Geleceğin Giysileri

zabun | 05 November 2006 20:37

Hüseyin Çağlayan, Paris Moda Haftası’nda, 2007 ilkbahar-yaz kreasyonlarını sergiledi. Çağlayan defileyi hazırlarken, Harry Potter filmlerinin özel efekt ekibi ve Swarovski (sahnenin her yerini kristal taşlarla bezemiş) şirketi ile çalışmış. Kolleksiyon, 1895’ten günümüze modanın değişimini yansıtan 30 kadar kıyafetten oluşuyor. Defile Victoria döneminin bedeni örten abartılı giysilerinden, 2000’li yılların bedeni gösteren sade giysilerine doğru seyrediyor. Günümüzde teknolojik zamazingoların giderek taşınabilir bir hal alması, bu zamazingoların kişiselleşmesine de yol açtı ve “giyilebilir teknoloji” denilen kavramı ortaya çıkardı. 1985’in kült bilim-kurgu filmi “Geleceğe Dönüş’ü” hatırlarsınız. Michael J. Fox’un montu boyuna göre ayarlanabiliyor ve spor ayakkabıları kendi kendine bağlanıyordu. Şimdi Mp3 çalarları kontrol edebilen elektronik dokulu kumaşlarla yapılmış giysilerle karşı karşıyayız. Bu eğilim artarak sürecek gibi görünüyor. Tekstil sektöründe sözü geçen bir ülke olarak, iş adamlarımızın teknolojik kumaşlara ar-ge yatırımı yapması gerektiğini vurgulayayım. Hatta elektronik şirketlerle ürün bazlı ortaklıklara da gidilmeli.