bildirgec.org

metin hakkında tüm yazılar

Metin Okuyucular

Java99e | 11 November 2010 10:11

Okumaya üşendiğiniz yazıları, çeşitli bahaneler üreterek bir sonraki güne ertelediğiniz oldu mu hiç? Bırakın, “Metin Okuyucular” yazıları sizin için seslendirsin.

1. NaturalReader Free

Herhangi bir yazının belli bölümlerini ya da tamamını sesli kelimelere dönüştürerek dinleyebiliyorsunuz.

2. iSpeech Free

Dönüştürülmesini istediğiniz yazıları insan sesine benzer yakınlıkta, yüksek sesle okutabiliyorsunuz.

3. ReadPlease

Dilediğiniz yazıları sesli sözcüklere çevirebiliyor, aynı zamanda çevirdiğiniz yazıları dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca, yazıları web sayfaları üzerinden de okutabiliyorsunuz.

web tasarım ve geliştiricileri için 150 jquery

ismlyldz | 07 October 2010 15:03

eskiden dinamik web sayfaları derken bunun server-side kısmını ele alırdık. ajax ile birlikte artık sadece kod değil görüntüde oldukça dinamik, yerinde düzenleme ile yapılan değişiklikler, kendini yenileyen div-ler ve benzer uygulamalar. hem programcının işini basitleştirdi, hem de ziyaretçinin daha hoş görünen bir sitede gezmesine sebep oldu. başlıktanda anladığınız gibi işimizi kolaylaştıracak ajax kütüphanelerinden neredeyse en ünlüsü olan jquery ile yapılmış örnekleri sizle paylaşmak istedim. bu örnekleri kullanmasınız bile jquery dili ve kullanışlılığı açısından size bir fikir verecektir.

*geçiş efektleri

innerfade

(tasarımlar üzerine uygulandığında iyi çalışan standart bir geçiş efekti)

flip

(flash’a benzeyen ama saf jquery ile yapılan geçiş efekti)

jquery circulate

(dairesel hareket kullanan bir animasyon)

el yazısını anlayan iphone geliyor

lazaronnie | 21 July 2010 12:18

fotoğrafı çekilmiş bir kartvizit
fotoğrafı çekilmiş bir kartvizit

creaceed, prizmo isimli yazılımına birkaç ay önce yaptığı güncelleme sayesinde kamera destekli taranmış resimlerin perspektif düzeltimlerini sağlamayı başarmıştı. bu gelişmeler “iphone ne zaman optik karakter tanımlama (ocr) yapabilecek?” sorusunu gündeme getirmişti.

yazılım perspektif ayarlaması yapıyor
yazılım perspektif ayarlaması yapıyor

eğer apple onayından geçerse, ocr işlemeyi başaran yazılım birkaç hafta içinde apple yazılım indirme servisinde yayınlanacak. yazılımın geleceği çok parlak. çünkü ilerleyen zamanlarda kötü perspektifleri daha doğru düzeltme ve desktop pc’ler ile daha iyi uyumluluk getirecek. yazılım sizden sadece kamerayı metin içeren objeye yöneltmenizi ve deklanşöre dokunmanızı istiyor.

MS WORD 2007 Metin ve Öğe Bulma

admin | 20 January 2010 17:18

Bilgi girişleri yapılarak hazırlanan bir dokümanda, yazılım doğruluk kontrolünü yapmak veya aratılan ifadenin ne kadar sıklıkla kullanıldığını saptamak için ifade aratması veya değiştirmesi yapılır. Word programı aratma işlemleri için kullanıcısına oldukça geniş olanaklar verir. Çalıştığımız Word belgesinde Bul iletişim kutusunda bir arama dizesi yazıp arama dizesinin bir kullanımından diğerine gitmek için Sonraki Bul düğmesine tıklayarak aradığınız karakter, sözcük ve metin öğelerini bulabiliriz. Karakter, sözcük veya metin bulmak için kullandığımız Bul ve Değiştir iletişim penceresini açmak için kullanabileceğimiz birkaç yol vardır:*

MultiTranse 23 Dilde Cümle Çeviri Programı

cuneyt789 | 05 January 2010 12:41

Bu program sayesinde Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Arapça, Hollandaca, Yunanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Korece ve Japonca gibi tam 23 dil arasında karşılıklı cümle, metin çevirileri yapabilirsiniz.

Kelime, deyim, 6000 sembol ya da 23 farklı dildeki tüm metinleri sadece tek tıklamayla çevirebilirsiniz.

Programı İndirmek İçin Buraya Tıklayın

MultiTranse
MultiTranse

Web Tasarımı için güzel ve kısa 10 ipucu

admin | 19 November 2009 19:32


“Code is poetry.” – Wordpress

Bu yazı, web tasarımının en önemli meselelerini kısaca gözden geçiriyor ve umuyorum bir sonraki tasarım çalışması için bilgisayarınızın karşısına oturduğunuzda üzerinde düşünmeniz gerekenleri size hatırlatır.

1. Unutmayın, elinizdeki zaman oldukça kısıtlı.
Bir araştırma sonucunda okuduğum kadarıyla, bir kullanıcının söz konusu siteyi baştan aşağıya inceleme süresi sadece 4 saniyedir. Ve bu süre gerçekten kullanıcı ile temasa geçip site ile ilgilenmesini sağlamaya yetmez. Dolayısıyla, tasarımla sitenin ne üzerine olduğunu olabildiğince kesin şekilde ve kısa sürede vermelisiniz. eğer bu süre birkaç saniyeden uzun sürerse, kullanıcı dikkatini kaybedecek ve başka bir tarafa yönelecektir.

unutmayın, elinizdeki zaman oldukça kısıtlı.
unutmayın, elinizdeki zaman oldukça kısıtlı.

2. Kullanıcılar sitenizi tararlar
Bir odaya girdiğiniz anda, içerideki bütün yüzleri bir anda görmezsiniz. Öncelikle insanların ve objelerin şekillerini fark edersiniz. Odayı tararsınız. Daha sonra devam eder ve ilginizi çeken şeye odaklanırsınız. Benzer şey siteye ilk girildiğinde de yaşanır.

JPG’den Word’e: NewOCR

tenedian | 13 November 2009 15:00

Elinizde bir metin var ve maalesef bu metin bir görüntü formatında. Bu metinden kendi yazınızda kendi işlerinizde kopyala – yapıştır yöntemi ile yararlanamıyorsunuz ve canınız sıkılıyor.
Artık sıkılmasına gerek yok! Çünkü NewOCR var.
Yapacağınız işlem çok basit:
JPEG, PNG, GIF, BMP veya TIFF formatlarından biri ile kaydedilmiş dosyanızı http://www.newocr.com/ adresinde yüklüyorsunuz.
Dosya büyüklüğünüze bağlı olarak biraz bekliyorsunuz.
E, alın kullanın sonra metninizi tepe tepe.

NewOCR: jpeg'ten Word'e
NewOCR: jpeg’ten Word’e

Üstelik sadece ingilizce değil aralarında türkçenin de bulunduğu 29 dili destekliyor sistem.
Bedava, kayıt-kuyut gerektirmiyor.
1MB büyüklüğüne kadar dosyaları işleyebiliyor.
Denedim, son derece başarılı NewOCR.

Dilden Dile Metin Çevir

wols | 06 November 2009 13:07

flashcevir
flashcevir

Birçok metin çeviri sitesi var ancak genellikle çok yavaş ve düzgün bir çeviri alamıyoruz. Benim çevirilerim adeta tarzanca ve saçma bir sonuç veriyor. genellikle çevirinin çevirisini yapmak durmunda kalıyorum.Bu da hoş bir durum değil.

Benim Tavsiye edeceğim çeviri sitesi rakiplerine oranla daha hızla, doğru ve güvenilir bir çeviri sunuyor.

Yapmanız gereken tekşey Burdanflashceviri.co.cc sitesine gitmek ve sitenin sade arayüzünü kullanarak metniniz hangi dilden olursa olsun türkçe dahil birçok dile çevirebiliyorsunuz.