bildirgec.org

mandriva hakkında tüm yazılar

linux rehberi (kapsamlı)

tembelyarasa | 13 December 2010 12:15

bilgisayar satın alacaksınız ve belli bir ücret ödüyorsunuz. bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere bu ücretin belli bir kısmını işletim sistemine ödüyorsunuz. burada sormamız gereken soru şu;
işletim sistemine para ödemek zorunda mıyız? bu sorunun cevabı hayır olabilir tabii linux’u seçerseniz.
linux ücretsiz dağıtılan oldukça kaliteli ve güvenilir bir işletim sistemidir. kurduğunuz zaman direkt kullanmaya başlayabilirsiniz çünkü bu işletim sistemi kurulurken size gerekli yazılımlarla birlikte geliyor.

yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm. çünkü linux kurup pişman olabilir veya linux kurmadığınıza pişman olabilirsiniz. ben bu iki durumdan birini yaşadım sizin de yaşamanızı istemem. yani kısaca işletim sisteminizi belirlerken aceleci olmayın.

evet linux’u tanımaya başlayalım;

linux nedir?

linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve gönüllü çalışanlarıyla geliştirilir. sunucu bilgisayarlarında çok başarılıdır. pda’larda, notebook’larda, netbook’larda kullanılabilir. başlıca dağıtımları mandriva ubuntu mint opensuse‘dur ve bu dağıtımlar pratik olmaları sebebiyle kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görür.

linux’un ne olduğunu öğrendik şimdi isterseniz linux’un bizlere sağladığı avantajları gözden geçirelim;

linux’un avantajları;

1)Linux ücretsizdir

eğer orjinal windows kullanıyorsanız mutlaka para ödemişsinizdir. “ben para ödemedim windows’un kopyasını kullanıyorum” diyorsanız da bu suçtur. yeni satın aldığınız bilgisayarınızın ücretinin önemli bir kısmı windows’a gider. oysa linux için para ödemeniz gerekmez, bu harika değil mi?

Linux neden başarısız

bteoman | 13 April 2009 13:16

Bu başlık size adaletsiz gelebilir. Ama İlkokul 1. sınıftan başlayıpta üniversitenin son sınıfına kadar Microsoft kullanan birisi sanırım biraz seçici oluyor.

Linux, uzun süre Windows kullanan birisi için hep uzaklarda, huzurlu bir ada gibi geliyor ama gittiğin zaman başına neler geleceği meçhül.

Peki neden böyle bir başlık attım?
Geçtiğimiz 3 sene içinde zaman zaman internetten çeşitli dağıtımlar indirip denedim. Buna en populer ve kolay kullanılan dağıtımlardan, en zor kurulan Gentoo gibi dağıtımlara kadar pek çoğu dahil. Şimdi sizle bu maceradan çıkardıklarımı paylaşmak istiyorum.

linux neden daha iyidir

foma | 03 December 2008 19:23

linux’un neden daha iyi olduğu detaya girmeden, herkesin anlayabileceği şekilde şu sitede 32 başlık altında listelenmiş. sitenin yarısından fazlası türkçe’ye gönüllüler tarafından çevrilmiş durumda. sizin de aklınıza linux’un daha iyi olduğu ve listede olmayan bir şey gelirse siteye mail atarak iletişim kurabiliyorsunuz. Bazı maddeler abartı gelse de doğrudan veya dolaylı olarak hepsi doğru.

playlinux ile windows oyunlarını linux üzerinde oynayın

ufopilotu | 20 July 2008 09:01

playonlinux sitesinde linux camiasının seveceği bir yazılım var.

windows oyunlarını, linux üzerinde oynamak isteyenlere yardımcı olacak bir yazılım olan playonlinux, ücretsiz ve gnu/linux lisansı altında dağıtılıyor.

bilgisayarınıza indirmek için download sayfasına uğramanız ve size uygun sürümü seçmeniz yeterli.

tüm oyunların desteklenmediği ancak manuel kurulum yapma imkanınız olduğu söyleniyor. ayrıca, linux üzerindeki bazı masaüstü gelişmiş kompozit efektlerin kapatılmasını öneriyorlar. (Compiz, Kwin gibi.)

Windows’dan neden vazgeçemiyorum

bteoman | 07 May 2008 16:26

Orjinal Windows XP Home sahibi bir Windows kullanıcısıyım. Geçtiğimiz 8 ay boyunca nerdeyse 20den fazla farklı Linux dağıtımı denedim. Yinede Windows’un yerine dolduracak kadar iyisiyle karşılaşmadım. En son Ubuntu 8 ile tekrar bir Windows macerasına atıldım ama çaresiz yine Windows’a döndüm. Nedeni açık…
Windows belki sağladığı hizmetler için benden para alıyor ve buna değer. Çünkü şu anda sistemimde kurulu Windows XP Home SP3 + Avira AntiVir Premium şu anda o kadar stabil çalışıyor ki. Tabiki bu açık kaynağa karşı olduğum anlamına gelmiyor hatta ciddi bir açık kaynak destekcisiyim ama çaresiz Windows’un tekelinden kurtulamıyorum. Sürekli Pc başında vakit geçiren bir insan olarak işlerimin aksamadan yürümesi, sistemimin ihtiyaçlarıma anında cevap vermesi benim için çok önemli. Şu bir gerçek Linux’dan alıştığım şeyler oldu. Mesela Amarok hala gözümde tütüyor, yada Antivirüs kullanmadan kendinden sağlam bir dağıtım kullanmak çok güzeldi.
Yinede güvenlik açıklarına rağmen, arada bir format çekmek zorunda kalmama rağmen Windows’dan vazgeçemiyorum

YOPER: En Hızlı Linux Dağıtımı

bteoman | 03 May 2008 19:30

YOPER, gelmiş geçmiş en hızlı Linux olma iddiasında olan ve bunu ispatlayan bir dağıtım.

Bir kullanıcı yorumunda P2 300 ve 128 mb hafıza ile yüksek performans aldığını dahi yazmış. En yüksek performans için optimize edilmiş YOPER’i hızlı yapan ise şu özellikleri:

 • Con Kolivas, i686 2.6.7 kernel, reiserfs ‘in son yamaları
 • Tamamen orjinal ve minimal yamalar
 • En son gcc yerine i686 ile derleme
 • Stripping özelliği
 • Prelink özelliği
 • Gcc, glibc ve diğerlerinin en son kaynak dosyaları
 • Sadece gerekli dosyaları saklar, ./configure ne istiyorsa onu değil
 • Kurulumda hdparm

bu işletim sistemini denemek isteyenler için harici linkler:

Skype 2.0 for linux tam sürümü çıktı!

pasacocugu | 27 March 2008 08:16

kasım ayından beri beta sürümlerini linux kullanıcılarının kullanabildiği skype, tam sürümünü yayınladı!
tam sürümünde hatalar giderildi ve birçok özellik eklendi. bu özelliklerden en iyisi ücretsiz video araması yapılabilmesi.
Skype 2.0 for linux, Ubuntu, Xandros, Debian, Fedora, OpenSUSE, Mandriva ve CentOS ile uyumlu sürümleri bulunmakta.
Skype 2.0 for linux için sistem ve yazılım gereksinimleri ise şöyle:

 • Qt 4.2.1+
 • D-Bus 1.0.0
 • libasound2 1.0.12
 • 1Ghz veya daha hızlı işlemci
 • 256MB Ram
 • 20 MB alan
 • Xv destekli ekran kartı
 • Mikrofon ve kulaklık

indirmek için buradan!

kaynak

Nijerya Yetkilileri: Seçimimiz Mandriva

Guardian | 11 November 2007 15:52

Daha önce Nijerya hükümetine sipariş edilen Mandriva yüklü 17000 bilgisayar hakkında Microsoft ve Mandriva’nın anlaşmazlıklarına ilişkin 2 bildiri, yayınlamıştım. 1 2

Bugün okuduğum bir haberde ise Nijerya hükümetinden yetkili kişiler Mandriva ile anlaşmalarının devam ettiğini ve Mandriva işletim sistemlerini kullanacaklarını ifade etmiş.

microsoft’dan açık mektuba cevap

Guardian | 05 November 2007 15:33

Daha önce Mandrivia Ceo’sunun Microsoft Ceo’suna nijerya hükümetine 17000 tane bilgisayar siparişi ile ilgili yazdığı açık mektubu özetlemiştim.

Şimdi olaya birde microsoft’un açısından bakalım ve ne cevap vermiş görelim. Yine slahdot’dan edindiğim bir yazıda microsoft François Bancilhon’nun açık mektubuna cevap vermiş.

Benim bu yazıda en önemli gördüğüm ve yazıda sık sık ifade edilen söz bu durumu microsoft’un kendisi açısından sadece bir seçim olarak değerlendirmesi oldu. yani microsoft olayın sadece nijerya hükümetinin kendi ihtiyaçlarına yönelik bir seçimi olduğunu ifade ederek herhangi bir etik kuralı ihlali işlemediğini ifade etmiş.