bildirgec.org

Guardian

8 yıl önce üye olmuş, 58 yazı yazmış. 13 yorum yazmış.

Su geçirmez özelliği kazandıran spray

Guardian | 29 July 2008 09:02

Şurada yayınlanan bilgiye göre yeni icad edilen bir spray laptop, cep telefonu, ipod ve buna benzer dijital aletleri tamamen su geçirmez hale getirebildiği iddia ediliyormuş.

Bir inç’in (inch) binde biri kalınlığında olduğu söylenen spray’in mucidi Sid Martin, spray’in “arabanızı cilaladıktan sonra suyun üzerinde tutulamaması” na benzer bir özellik taşıdığını ve bu teknolojinin acil durumlarda ilk korunması gereken ekipmanlarda, biyomedikal cihazlarda ve tarihi eserlerin korunmasında kullanılabileceğini söylemiş.

UNetbootin: İmaj Dosyası Yazdırmadan ‘Linux’ Kurun

Guardian | 26 January 2008 21:29

UNetbootin lubi.sourceforge.net projesinin kullanışlı linux işletim sistemi kurma yöntemlerinden bir tanesidir ve internet ortamından .iso uzantılı imaj dosyası indirip boş bir cd’ye kalıp olarak yadırma derdini ortadan kaldırır.

Böylece zaman sıkıntısı olan kullanıcıların veya sisteminde cd-rom donanımına sahip olmayan kullanıcıların internette yer alan .iso uzantılı dosyayı indirmeden aynen sistemlerindeymiş gibi kullanarak kurulum yapmalarına olanak tanımaktadır.

Nadir Linux Virüslerinden Korunmak

Guardian | 21 January 2008 09:06

Orjinalinin şurada bulunduğu bu güzel makaleyi sizlerle dilim döndüğünce paylaşmak istedim. Bu makaleden sonra linux işletim sistemlerine özgü yazılan virüslerin neden gözde olmadığını ve böylece neden nadir görüldüğünü daha iyi kavrayabileceksiniz.

Tahmini olarak şuan ortamda 100 ile 500 arası linux sistemlerine özgü virüs bulunmaktadır. Az sayıda olan linux virüslerinin hiçbiri şuana kadar önemli derecede salgın oluşturmamıştır. Sayıları ciddi değerlere sahip olan windows işletim sistemlerine özgü yazılan virüslere göre linux işletim sistemlerine özgü virüsler “önemsizdir” denilebilir. Bu durum iki soruyu aklımıza getirmektedir:

Php başlangıç dersleri serisi 2

Guardian | 20 January 2008 16:49

bir süredir php ders dökümanlarının ikinci serisini hazırlamaya çalışıyordum. Hem talebin artması nedeniyle hem de dosyanın boyutunu fazla yükseltmemek adına aşağıdaki 3 temel döküman ile yeni seriyi tamamlamak istedim:

 • Php ve Dizi Değişkenleri
 • Php ve Döngüler
 • Php ve Sessions (Oturumlar)

.pdfformatındaki dökümanları örnekleriyle birlikte indirmek için tıklayınız. [ 1.5 MB ]

Acil boot: Splashtop

Guardian | 20 January 2008 13:29

daha fazla ayrıntı alabileceğiniz şuradaki haberde splashdot adında kullandığınız işletim sisteminin açılmasını beklemeden belirli temel işlevleri gerçekleştirebilmenizi sağlayan “ön yükleme işletim sistemi” olarak adlandırabileceğimiz bir uygulamadan bahsediliyor.

Uygulamayı kullanabilmek için donanımınızın uygun olması gerekmekte. ASUS anakartlarının anakartlarının uygulamayı desteklediği belirtilmiş.

Linux destekli splashtop işletim sistemikullandığınız işletim sisteminin açılması için gerekli olan işlemleri yapmasını beklemeden bilgisayarınızı açtığınızda saniyeler içerisinde ekrana geliyor ve bu ekrandan “firefox tarayıcısı, media player programı, skype, anında mesajlaşla programı” gibi uygulamalara ulaşabiliyorsunuz veya öntanımlı olan işletim sisteminizin yüklenmesine devam edebiliyorsunuz.

10 Farklı Klavye Tasarımı

Guardian | 17 January 2008 18:56

Şu adreste birbirinden ilginç 10 adet klavye tanıtılmış, dilim döndüğünce çevireyim istedim:

 • 1. The Combimouse

  resimde gördüğünüz klavyenin sağ kısmını fare ile birleştirmişler. farenin scroll düğmesini ise klavyenin sol kısmının en altına yerleştirmişler. Benim açımdan pek kullanılabilir olduğu söylenemem, zaten şuan satışı bulunmuyormuş, 2008 yılı içerisinde piyasaya çıkacağı söyleniyor.

 • 2. The Evolution Keyboard

  ayrılıp tekrar monte edilebilir sağ sol alanları 90 derece döndürülebiliyor. Fiyatı ise 400 $ ile 700 $ arasında değişebiliyormuş.

 • 3. The Wearable Keyboard

  taşınabilir klavye her ne kadar kullanışsız olduğu düşünülebilsede böyle bir ürün mevcut ve USB girişi ile kullanılabiliyor.

 • 4. The Optimus Maximus Keyboard

  Sanırım aralarındaki kişiselleştirme yönünden en kullanışlı olanı bu klavye. Her tuşun birer LCD ekranı olduğu klavyede her tuşun görevini (çıktısını) değiştirebiliyorsunuz, aynı zamanda değiştirdiğiniz tuş görevine göre yeni görünüme sahip oluyor. Tamamen kişiselleştirilebilir bir klavye istiyorsanız size maliyeti 450 $.

 • 5. The Virtual Keyboard

  Bilgisayar ile iletişimini bluetooth teknolojisi ile sağlayan lazer klavyenin fiyatı 150 $ civarındaymış.

 • 6. The SafeType

  Değişik alanları değişik açılarda oynatabildiğiniz klavye bulunduğu alana uyum sağlayabilmesi açısından geliştirilmiş. Fiyatı 300 $.

 • 7. The Tidy Tippist

  Başka yerde görsem klavye olduğunu düşünemeyeceğim tamamen dekoratif ve su geçirmez bir klavye, fakat henüz piyasada satışı bulunmamaktaymış, 2008’de piyasaya girmesi bekleniyor.

 • 8. The AlphaGrip Keyboard

  joystick tarzındaki klavye USB girişi ile kullanılabiliyor. Yatakta uzanarak veya herhangi bir pozisyonda rahatça kullanılabildiği söylenen klavyeyi elinize aldığınızda dakikada 50 ile 70 arasında kelime yazılabildiği idda ediliyor. Fiyatı ise 100 $.

 • 9. The ElekTex Fabric Keyboard

  Tuş takımı dokuma kumaştan üretilen klavye kablosuz (wireless) çalışıyor. Çalışmanız bittiğinde katlayıp bir kenara kaldırabilmeniz kapladığı küçük alan açısından avantaj sağlıyor. Fiyatı ise 80 $ civarında.

 • 10. The FingerWorks TouchStream LP

  Hem fare hem de klavye görevi gören tasarımın tuş takımları yazmaya çalıştığınızda değişik hissetmenizi sağlayacak kadar düz ve sabit (flat). Alışılmıştan uzak tuş takımına sahip olan ürünün fiyatı 350 $.

Aralarından benim en çok beğendiğim ise 4 numaralı tamamen kişiselleştirilebilir The Optimus Maximus Keyboard oldu. Sağladığı esnek kişiselleştirme tekniği ile gerçekten 450 $’ı hakettiğini düşünüyorum. Tabi almam o ayrı konu 🙂

Gerçek Hackerlar ve Topu Geçirenler

Guardian | 13 January 2008 13:43

Şurada Faik Uygur‘un yazmış olduğu yazı bana günlüğümde sizlerle paylaşma gereksimini uyandıracak nitelikte akıcı olmuş.

Faik bey kısaca hack ve bu terimi gerçekleştiren kişi anlamındaki hacker teriminin gerçek anlamından, daha sonra hayatta herhangi bir konuda başarılı olabilmek için insanın neye ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın bilişim dünyasında ne derecede karşılandığından(!) bahsetmiş.

Ubuntu : Launchpad Logo Yarışması Düzenliyor

Guardian | 12 January 2008 13:51

Bilmeyenler için hemen belirteyim, Launchpad önde gelen linux işletim sistemi dağıtımlarından Ubuntu‘nun hata kayıtlarını, çevirileri ve çeşitli konulardaki soruların cevapları listelendiği, içeriği kullanıclar tarafından oluşturulan katolog sistemidir.

Matthew Revell‘in şuradaki bildirisine göre launchpad yeni bir logo tasarımı yarışması düzenleniyormuş.