bildirgec.org

linux dağıtımları hakkında tüm yazılar

google’dan i̇şletim sistem

denizen | 13 July 2009 09:58

windows 7’nin rtm sürümlerinin torrentlerde dolaştığı şu günlerde google blog‘da yapılan duyuru internete bomba gibi düştü. habere göre google, google chrome os adında sıfırdan başlayacağı ve 2010’un ikinci yarısında kullanıcılara sunacağı bir işletim sistemi yazmaya başlamış.

google chrome logo
google chrome logo

LiNUX vs. Sıradan Kullanıcı

Cem Karahan | 05 January 2009 13:52

Burada yazdığım her sorun, benden ya da kendi bilgisayarımdan kaynaklanmış olabilir. Burada yazılanlar sadece ve sadece daha önce Linux kullanmamış olan acemi kullanıcılar içindir.

Sürekli değişim halinde olmak ihtiyacı hisseden o rahatsız ırkın bir mensubu olarak, pek tabii, hayatımın her alanında sürekli değşiklikler yapıyorum. Gerekli, gereksiz, akıllıca, aptalca v.b.

Bu değişimlerden, tabii ki, bilgisayarım ve işletim sistemi de nasibini alıyor. Hatta, aldı alacağı kadarını.

Son günlerde yapacak çok fazla birşeyim olmadığı, elilmde fazlaca boş vaktim olduğundan, tüm dikkatimi işletim sistemi seçimime adadım. 2 Windows sürümü ve 6 farklı Linux dağıtımını peşpeşe bir ay içerisinde kurdum kullandım. Sonuçlar pek te parlak değil.

Linux, Pardus, Ubuntu… Hangisi?

alemdar mustafa | 29 September 2008 16:09

Son zamanlarda özgür yazılımlara karşı ilgim arttı ama çokça bilgi sahibi değilim ve bir türlü karar veremedim.
Bilgisayarıma özgür yazılım işletim sistemi kurmak istiyorum. Windows’tan kurtulmak istiyorum yani.
Türkiye’de Pardus var. Ubuntu var, Kubuntu var, Debian var…. Linux var ama sanırım linux bu üstte saydıklarımın çalışması için temel yazılım. Bunu da bir türlü anlayamadım. Linux, Pardus, Ubuntu, Debian vs. hakkında önerilerinize göre bir karar vermek istiyorum.
Verdiğim linklerde günlerdir geziniyorum, gezindikçe kafam daha çok karıştı.
Hangisi daha kullanışlı, güvenlikli, ideal vs. vs.

Kubuntu’ya Pardus pençesi

Gigabyte | 06 June 2008 12:45

Bildirgeç takip edipte Pardus’tan haberi olmayan yoktur sanırım. Bu ayın sonuna doğru yerli linux dağıtımımız Pardus’un 2008 final sürümü ile tanışacağız. Kimi bilgisayar kullanıcıları linux’a karşıyken, ilginç bir şekilde kimi Linux kullanıcılarının da Pardus’a karşı olduklarını görüyoruz zaman zaman. Hatta bildirgeç’e pardusla ilgili bırakılan yorumlarda bunu kuru milliyetçilik olarak niteleyenler bile var. Acaba gerçekten öylemi? Dünya da şu an en yaygın kullanıcı kitlesine sahip dağıtım olan ubuntu’nun kde versiyonu kubuntu geliştiricileri Pardus ekibi ile temasa geçmiş ve kendilerinden birtakım bilgiler almışlar. Bu temasın sebebi hikmeti ise kubuntu geliştiricilerinin kendi yol haritalarında da belirttikleri gibi kubuntu’nun gelecek sürümünde pardus ağ yönetimi ni kullanacak olmaları imiş. Hatta bununla da yetinmeyerek Pardus kullanıcı yöneticisi nide kullanmayı düşünüyorlarmış. Haydi hayırlısı. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Linuxunuzu seçin

Alcolick | 26 April 2007 10:36

Live Cd List
Live Cd List

Cd’den çalışan linux sürümleri gün geçtikçe artıyor. Artan bu sürümler içerisinde ihtiyacınıza uygun olanı bulmak için yararlanabileceğiniz bir site kurulmuş. The live cd list işlemci tipine, sürümde olmasını istediğiniz program ağırlığına göre liste oluşturuyor ve bu sürümler hakkında bilgi almanız için sizi sürümün web sitesi, Wikipedia ve Distrowatch sayfalarına yönlendiriyor. Sayfa içinde bulunan download linki hızlıca yüklemeye başlamanızı sağlıyor. Ayrıca sitede kendi live-cd’nizi hazırlamanız için gereken bilgilere de yer verilmiş.

Donanımıma göre linux kullanmak istiyorum!

sozdizimi | 06 February 2007 09:23

Merhabalar
Genel olarak 128 MB SD-RAM, 64 MB ekran kartı, 1,7 GHz p4 işlemci donanımına sahip bir PC’im var.

Windows XP kullanıyorum ama bunun yanında Linux’u da denemek istiyorum.

Bu konuda acemiyim. Ve size sormak istiyorum acaba bu donanımla bana hangi Linux dağıtımını önerirsiniz?
( Ayrıca bu donanıma göre önerdiğiniz dağıtımlarının performansı ne olur? )

Freespire

turkuas | 24 August 2006 23:43

Windows kullanıcıları için Linux’e geçişte en önemli sorun yeni işletim sistemindeki farklılıklara uyum sağlama zorluğudur. Bu noktadan hareketle yola çıkan bir firma debian’ı temel alarak Lindows isimli bir linux dağıtımı hazırladı. Ancak, firma Windows’a olan isim benzerliği yüzünden mahkemeye verildi ve bu linux dağıtımının adını Linspire olarak değiştirmek zorunda kaldı.

Windows kullanıcılarının en kolay uyum sağlayabileceği dağıtım olduğunu iddia eden Linspire Linux’un ücretsiz sürümü Freespire, freespire.org adresinden dağıtılmaya başlandı.

debian: hangi sürüm bana göre

sguzelcik | 02 June 2006 13:15

linux a pardus kullanarak başladım. artık pardus yetmemeye başlayınca yeni arayışlara yöneldim. debian hoşuma gitti. ama debian’ın hangi sürüme bana uygun anlayamadım. yardımcı olur musunuz.
kararlı olan sarge mı ?
deneme aşamasındaki etch mi?
kararsız olan sid mi?

bu arada debian dvd si yollayacak bir hayırsever arıyorum.

linus torvalds röportajı

abacus | 22 May 2006 10:38

cnn linus torvalds’la röportaj yapmış. Teknik detaylara girilmeden yapılmış röportajda Linus torvalds linux’un gelişim aşamasındaki yerinden, açık kaynak kod içerisinde linux’un geleceğinden bahsediyor.