bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

alemdar mustafa

8 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. yorum yazmış.

PDF dosyasını Word’e aktarma

alemdar mustafa | 28 December 2009 10:36

Bir kitaptan ya da belgeden tarama ile elde edilmiş PDF dökümanı doğal olarak resim gibi görünüyor. Ancak, birkaç ay önce, bu tür dosyalardaki yazı karakterlerini tanıyan ve word gibi kelime işlemcilerine aktaran bir program olduğunu okumuştum. Şimdi nerde okuduğumu unuttum, haftalardır aradım, bulamıyorum.

Siz, taranan kitapları word dökümanına çeviren bir program biliyor musunuz?

Linux, Pardus, Ubuntu… Hangisi?

alemdar mustafa | 29 September 2008 16:09

Son zamanlarda özgür yazılımlara karşı ilgim arttı ama çokça bilgi sahibi değilim ve bir türlü karar veremedim.
Bilgisayarıma özgür yazılım işletim sistemi kurmak istiyorum. Windows’tan kurtulmak istiyorum yani.
Türkiye’de Pardus var. Ubuntu var, Kubuntu var, Debian var…. Linux var ama sanırım linux bu üstte saydıklarımın çalışması için temel yazılım. Bunu da bir türlü anlayamadım. Linux, Pardus, Ubuntu, Debian vs. hakkında önerilerinize göre bir karar vermek istiyorum.
Verdiğim linklerde günlerdir geziniyorum, gezindikçe kafam daha çok karıştı.
Hangisi daha kullanışlı, güvenlikli, ideal vs. vs.

grafiport yeniden açıldı

alemdar mustafa | 17 September 2008 14:48

daha önce logoturka.com adıyla hizmet veren ama hacker saldırısından dolayı çöken site yaklaşık 8 aydır grafiport.com adıyla grafik ve tasarım haberlerine yer veren bir siteydi. logo arşivinin yeniden açılması için çalışmaların sürdüğü söyleniyor ama bir türlü site açılmıyordu. ve nihayet grafiport farklı arayüzü ve hizmetleriyle açıldı. önceden sadece logo veritabanından yararlanabildiğmiz sitede artık tasarım haberleri bulmak mümkün.
bazı hizmetlerde ise üye olmayı zorunlu tutuyor. neyse ki logo indirmek üyeliğe tabi değil.
çok yakında yeni hizmetlerin sunulacağı burda duyurulmuş. clipart arşivi, grafiforum, grafipedia gibi projelerinin çok yakında açılacağı ilan edilmiş.
son bir not: grafiport.com şu anda beta sürümüyle hizmet veriyor. neden beta dendiği ise çok da anlaşılmıyor.

Osmanlı’da Dış İşleri: Reisülküttâplık

alemdar mustafa | 28 August 2008 11:26

Reisülküttâp Osmanlı devlet teşkilatı içinde bir bürokratın adıdır. Osmanlı devletinde bürokrasi kalem adı verilen bürolardan yönetiliyordu. Bu bürolarda devletin idaresini ilgilendiren kararlar Dîvân-ı Hümâyûn’dan gelen emirler doğrultusunda çıkarılıyordu. İşte bu büroların ilk kademe amiri Reisülküttâp’tır.

Reisülküttâp bu kalemlerin idaresiyle ve çıkan emir, hüküm ve fermanların düzen ve doğruluğuyla sorumlu idi. Katiplerin hatalarını düzeltmek ve müsveddeleri hazırlamak gibi işlere bakar ve hatasız bir bürokrasinin işlemesine çalışırdı.

yeni türkçe blog servisi

alemdar mustafa | 26 August 2008 19:34

blog servislerine bir yenisi daha eklendi. tamamen türkçe ve wordpress altyapısını kullanan yeni açılmış olduğu için bazı eksiklerine rağmen gelişme gösteren bir bloglama sitesi. türkçeleştirilmiş wordpress temaları ve eklentileri kullanıcıların tercihlerine göre şu anda 6-7 tane var. site yetkileriyle görüştüğüm kadarıyla servisi daha aktif yapmak için şu anda çalışıyorlarmış.

sitenin kullanıcıların soruları doğrultusunda oluşturulmuş bir de yardım sitesivar: