bildirgec.org

koruma hakkında tüm yazılar

Kurosawa’dan “Yôjinbô” (1961)

queennothing | 10 October 2011 18:31

1910 senesinde Japonya’da dünyaya gelen usta sinemacı Akira Kurosawa‘yı “Seven Samurai“, “Ran“, “Uzala Dersu“, “Rashomon” gibi yapımlardan tanıyoruz. 1998 senesinde yaşamını yitiren yönetmenin çektiği “Yôjinbô” (The Bodyguard – Koruma), 1961 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Kurosawa ile Ryûzô Kikushima tarafından yazılan filmin müzikleri Masaru Satô tarafından yapıldı. Kostüm tasarımı Yoshirô Muraki tarafından yapılan film, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dalında Oscar adayı oldu. Tokyo’daki Toho Stüdyoları’nda çekilen “Yôjinbô”da Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Takashi Shimura, Yôko Tsukasa gibi isimler rol alıyor.

google chrome 10 – 11 beta

lazaronnie | 21 February 2011 13:59

chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği
chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği

google, dün daha fazla kararlılık ve uyum vaad eden, beta 10 kullanıcı sürümü ve geliştiriciler için beta 11 olmak üzere iki yeni sürüm duyurdu. geçtiğimiz 6 haftalık süre zarfında da google yine boş durmamış, kilometre taşı sayılabilecek silent-auto update mechanism (sessiz güncelleme motoru) özelliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. ancak görülüyor ki yeni sürümde de yine boş durmamışlar. bir çok önemli özelliğin kullanıma sunulduğu yapılan açıklamalar arasında.

Bebeğinizi Korumaya Anne Karnında Başlayın!

Beacool | 26 September 2010 16:19

BEBEĞİNİZİ KORUMAYA ANNE KARNINDA BAŞLAYIN!

Bir bebeğin sağlığı dünyaya gelmedende bozulabilir...
Bir bebeğin sağlığı dünyaya gelmedende bozulabilir…

Teknolojinin hızla gelişmesi bu sitenin müdavimi olan yüzlerce teknoloji severi memnun ediyor. Hemen hemen her gün burada tanıtılan ürünlerin birilerinin ilgisini ve kalbini çeldiğine eminim. Peki bu hız insan gelişimini nasıl etkiliyor?

Daha güvenli prizler ve fişler

sCoRPionTR | 09 September 2010 21:35

Yetişkin kullanıcılar için genelde çok sorun olmasa da evdeki yaramazlar ufaklıklar için çok tehlikeli olabiliyor prizler. Prizler için kapak vb önlemler alınabiliyor olsa da fişler için pek önlem alınamıyordu. Üreticiler bunu düşünmüş olacak ki daha güvenli fişler için çalışmaya başlamışlar.

10 İşe Yarar WordPress Güvenlik Ayarı

iamdezzy | 02 July 2010 09:39

Güvenlik her zaman önemli bir konu olmuştur. Hayatınızda evinizin, arabanızın güvenliğini sağlamak için pek çok önlem alırsınız. Çevrimiçi iken de güvenlik önemlidir, özellikle de websitelerinden ve bloglarından yaşam sağlayanlar için. Bu makalede, wordpress tabanlı blogunuzu korumak adına bazı işe yarar ince ayarları bulacaksınız.

Wordpress için Güvenlik Ayarları
Wordpress için Güvenlik Ayarları

1. Gereksiz Bilgilerin Gösterilmesini Engellemek

Problem

Wordpress blogunuza giriş yapmaya çalışırken hata yaptığınızda, içerik yönetim sisteminiz size neyi yanlış yaptığınız hakkında ipuçları verir. Parolanızı unutma ihtimalinize karşı bu iyidir, ancak aynı zamanda blogunuzu hacklemek isteyen kişiler için de iyidir. Öyleyse, neden hatalı giriş denemelerindeki hata mesajlarını gösterelim ki?

Çözüm

Giriş denemeleri hata mesajlarını kaldırmak için tema klasörünüz içindeki functions.php dosyanızı açın ve şu kodu ekleyin:

add_filter('login_errors',create_function('$a', "return null;"));

Dosyayı kaydedin ve kendiniz görün: Hata mesajlarına son.

Kod Açıklaması

Bu kod ile, the login_errors() fonksiyonuna bir kanca ekleyerek tekrar yazdırdık. Yeni fonksiyon ise hata mesajı yerine sadece null yani boş bir satır görünmesini sağlayacak.

Kaynak

Wordpress güvenliği için ipuçları

Wordpress Güvenliği: Hatalı Giriş Mesajlarını Gizlemek

Sıvı teması Ipad’lerinizi artık garanti dışı bırakmayacak!

Beacool | 02 June 2010 09:58

Olası senaryoda az sonra kahvemiz ipadinizi bozacak...
Olası senaryoda az sonra kahvemiz ipadinizi bozacak…

Her zaman dediğim gibi Apple’ın en büyük kozu yan ürünlerinin bolluğu. (bkz yazı sonu notu) Her gün inanılmaz derecede çok “i” destekli yan ürünle karşılaşıyorum. Birçoğu haber süzgecimde elekte kalırken bazılarını cidden tanıtmak hoşuma gitmiyor değil. İtiraf etmeliyim ki Apple’ın bu yan ürün desteğini bir Android’ci olarak kıskanmaktayım. Sıradaki tanıtımımsa yine beni kıskandıracak cinsten.

Bu ne ola ki?
Bu ne ola ki?

Ipad’lerin yurtdışında bomba gibi patlamasıyla sokaklarda multitask olmayan (düzelecekmiş) Ipad kullanıcılarını görmemek mümkün değil. Haliyle günlük hayatın bir parçası olan bu ama hayata çokta gerekli olmayan bu ürünlerin her yerde kullanılmasında en büyük problem hava koşullarıydı. Ipad’inizle İngiltere sokaklarında dolanmak paranızı sokağa atmakla eşdeğer (çalınma riski de ayrı bir konu)

Fakat TuneWear firması çeşit çeşit “I“lar için ürettiği ürün gamına Ipad’i de katarak WaterWear ile ona yağmurda suda kullanılabilme olanağı getiriyor. Ürünü alıyor ve bir nevi poşetin içine koyarak dilediğiniz sıvı bulunan alanda kullanabiliyorsunuz. Ki yağmur filan olmasa dahi ürün için gayet taşınabilir bir çanta olarak bile kullanılabilir.

HAVALI GİYSİYLE MOTORLAR DAHA GÜVENLİ!!!

Beacool | 01 May 2010 10:50

Resimdeki siz olursanız, büyük ihtimalle o sizin son fotoğrafınızdır...
Resimdeki siz olursanız, büyük ihtimalle o sizin son fotoğrafınızdır…

Konsept haberlerini sevmem. Bir çoğu gerçeğe dönüştürülemeyecek genelde sansasyon amaçlı balon haberlerdir. Buna bağlı olarak ne yazık ki ayrım yapmayan (yapamayan) bazı yazarlarımız da dizayn haberlerini bile prototipi üretilebilecek konseptler diye duyurabilmekteler. Sonuç teknoloji sitemizde magazindeki asparagas benzeri haberlerin dolması oluyor. (bkz eleştirisel yazı sonu notu)

Alpinestars Logo
Alpinestars Logo

Ama bazı konsept dizaynlar teknoloji ve mantık kurallarına uygun bir şekilde yaratılarak prototipinin üretilmesine olanak verecek şekle bürünebiliyorlar. Bunlardan biride önceden duyurduğum özel yapıdalı kask haberimdi. Şimdi ise yine aynı yıllarda konseptinin duyurulduğu ve prototipinden önce ülkemizde dahi işe yaramaz versiyonlarının satıldığı (önce çıkarayım parayı ben kapayım mantığı) hava yastıklı koruma giysisi var.

Tech Air Race Motorsiklet Giysisi
Tech Air Race Motorsiklet Giysisi

Alpinestars gibi bir motor devinin destekleriyle üretilen bu prototip Tech Air Race motorcycle suit olarak adlandırılmış. Kendisi daha önce satışa çıkmış işe yaramaz model gibi motora bir iple değil (ip kopmazda sürüklenirseniz giysi bir işe yaramıyordu ya da bağı ayırmayı unutup motordan indiğinizde hava yastığının patlaması ile mahallenin maskarası oluyordunuz) aksine tamamen bağımsız, elektronik bir şekilde (şu yazımda değindiğim giyim ve teknoloji birlikteliğini hatırlatırım) sürekli mikroçiplerin kontrolünde olan bir giysi.

microsoft exel de hücre kilitleme

| 26 April 2010 10:01

microsoft exel de hücre kilitlemek için yapılacak işlemleri tek tek açıklamak ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

kilitleyeceğimiz hücreler seçilir. daha sonra mouse sağ klik yapılarak hücreleri biçimlendir’e basılır. burada son butonda yer alan koruma tıklanır. karşımıza: kilitli ve gizli onay kutucukları çıkar buradan kilitli onayı kaldırılır ve tamam butonuna basılır. daha sonra araçlar’dan koruma, sayfayı koru işaretlenir ve tamam butonuna basılır. artık seçili alana bilgiler girilir ve diğer alanlara bilgi ve yazı yazmamız engellenir. işte bu kadar.

Domuz gribinden artık daha az korkucaz…

Beacool | 29 March 2010 10:59

Cebinizde, siz nereye o oraya!
Cebinizde, siz nereye o oraya!

Sağlığın ne kadar çabuk bozulabildiğini sağlıklı günlerinizi yitirmeden anlamak gerçekten çok zor. “Bana bir şey olmaz”, “yıkarsın geçer abi” (bkz yazı sonu notu) toplumundan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlasak da bu mantalite genlerimizde bir yerlerde halen yaşıyor…

Bir de tam tersi olanlar var (ki böyleleri mi, yoksa diğerleriyle mi yaşamak daha kötü olur bilemiyorum). Titizliği elden bırakmayan hayatta çıplak gözle virüsleri ve bakterileri görme yetisine sahip bu insanlar için güzel bir ürünümüz var. Kendisi katlanıp yanınızda taşınabilen bir bakteri ve virüs öldürücü.