bildirgec.org

internet kullanımı hakkında tüm yazılar

Türk insanı gündemle ne kadar ilgili?

eyupcan199 | 17 October 2012 17:34

Türk insanı günümüzde internet kullanımı açısından hızlı bir ilerleme kaydediyor. ancak bu ilgimiz bizi ilgilendirecek konulardan çok bizi eğlendirecek şeylere yönelmiş durumda. türkiye’de internet kullanan kesim büyük oranda üniversite öğrencisi gençlerden oluşuyor. yaş ilerledikçe internet kullanım oranı gittikçe düşüyor. acaba interneti nasıl kullanıyoruz merakımdan yola çıkarak google trend istatistiklerini incelemeye aldım ve şaşırtıcı birkaç sonuca ulaştım. isterseniz sonuçlara geçelim.

ilk konu başlığımız suriye. malum gündemin en sıcak konusu suriye’deki karışıklıklar. türkiye’den yapılan suriye aramalarıyla tüm dünyada ingilizce yapılan syria aramalarını karşılaştırdım. sonuç biraz ilginç. tüm dünyanın ilgisi 2011 yılından itibaren suriye’ye çevrilmişken türkiye’den yapılan aramalar sadece 2012 yılının sonlarında büyük bir artış göstermiş.

2010 yılında Internet, TV’yi geçecek!!!

SBTECH | 15 April 2009 12:10

Microsoft yaptığı yeni bir araştırmanın sonucuna göre Avrupa’da önümüzdeki yılın yarısından itibaren internet kullanımının televizyon kullanımını geçeceği yönünde tahminlerde bulunuyor.

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Avrupa bant genişlikleri yaklaşık olarak %95 arttı ve ortalama bir avrupalı hafta’da 8.9 saatini internet başında geçiriyor.

Ayrıca Microsoft önümüzdeki 5 yıl içerisinde internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunu geleneksel PC’lerden çok web tabanlı cihaz (IP TV, oyun konsolları ve cep telefonları) kullanıcılarının oluşturacağını tahmin ediyor.

AVRUPA’DA Kİ ONLINE NÜFUS

Bu durum incelendiğinde kuzey avrupa’nın daha online bir toplum olduğunu görüyoruz. İskandinav ülkelerde online olma oranı %80 civarında iken, Yunanistan, Türkiye ve Portekiz gibi ülkelerde bu oran %40 seviyelerinde.

türkiye’de ADSL abonesi 5 milyonu aştı

webci | 27 April 2008 11:19

bİr zamanlar türkiye’de İnternet sadece odtü üzerinden sunuluyordu. fax-modemler yaygınlaşmamıştı. 14400 28800 36000 ve 56k fax-modemlerle dial up (çevirmeli bağlantı) ile internete bağlanmaya çalışır, modemin sesini can kulağıyla dinlerdik.

internet servis sağlayıcıları bağlantı vermeyince 146 ile telefon faturaları şişerdi. bir de bilgisayara kazara dialer ve casus yazılım girince uluslarlarasi aramalar olur milyarlara varan telefon faturalarının haberlerini duyardık. daha sonra hasretle beklediğimiz adsl geldi. yüksek fiyat ve düşük bağlantı hızları birçok kimseyi adsl modemlerden uzak tutuyordu. türk telekom kampanyalarla adsl modemleri de bedava vermeye başladı. şimdi türkiye’de adsl abonesi olan 5 milyonu aşmış durumda. umarım internet kullanimi bİzİm yüz akimiz olur, yüz karamız değil.

interillet!

abacus | 03 February 2007 10:37

Fatih Altaylı 01/02/2007 tarihli sabah gazetesindeki köşesinde internetle ilgili bir müjde! veriyor.hayır adsl’e uygulanan kota uygulaması kaldırılmıyor ve ne yazıkki bağlantı hızında da herhangi bir artış yok! bu müjde başka müjde hani şu son dönemde sıkça duyduklarımızdan.
Fatih Bey şöyle diyor internet başlıklı yazısında:

İnternetin Mucitinden İtiraf

webci | 05 November 2006 13:08

World Wide Web’in(www) tasarımcısı İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, internetin ‘bilgi kirliliği’ ve ‘düşmanca fikirlerin yayılmasına’ olanak sağlar hale geldiğini söyledi.
Doğru söylediğini siz düşünmüyor musunuz? Mesala bakın çocuk pornosu adıyla dönen paranın 20 milyar dolara çıktığı bir dünya. Google adlı arama robotunda arama yapan Türkiyeli insanların pozitif verileri. Liselerin üniversitelerin fuhuş yuvası gibi tanınmaması resmen bilgi kirliğini peşinden getirenler oldu.