bildirgec.org

ingilizce hakkında tüm yazılar

İngilizce

imaj1036 | 03 July 2012 20:26

Hint-Avrupa dil ailesine mensup çekimli bir Cermen dilidir.

Bugünkü İngiltere adasına göçmüş ve adanın yerli halkı olan Britonlarla karışmış olan Cermen topluluklarının oluşturduğu dildir.

İngiltere Krallığı’nın kurulup zaman içinde güçlenmesiyle tüm adada konuşulur hale gelmiştir ve krallığın sömürgecilik etkinlikleriyle Amerika’dan Afrika’ya, Asya’dan Okyanusya’ya yeryüzü genelinde konuşulan bir dil olmuştur.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’nin güçlenmesiyle de dönemin genel kabul görmüş dili olan Fransızca’nın yerini alarak uluslararası geçerliliği olan ve birçok ülkede yabancı dil olarak okutulan bir dil haline gelmiştir.

İngilizce öğretiyor bu site

endop | 14 June 2011 12:12

İngilizce günümüzde oldukça gerekli bir dildir. Artık ingilizce bilmeyenler işe alınmamaktadır. Buna rağmen okullarda verilen eğitim yetersizdir. Ezbere dayalı olan bu eğitim sistemi çoğu zaman yeterli olmaz ve inanlar şanslarını dersanelerde , dil okullarında denerler. Üç, dört ay kurs aldıktan ve paraları buralara saçtıktan sonra birkaç kelime ezberleyip evlerine geri dönerler.

En İyi Çeviri Siteleri

tekkita | 02 May 2011 17:06

İnternetin dünyada ve Türkiye ‘ de oldukça yaygınlaşmasından sonra bazı kitapların yerini, internet aleminde ki siteler ve dosyalar aldı.

Bunlardan biride sözlükler. Eskiden İngilizce – Türkçe sözlükler kullanırken , bunların yerini artık siteler aldı.

En komik film ve dizi sahneleri

bithikotsis | 11 April 2011 14:55

Sinemalarda, dizilerde, çizgi dizilerde, filmlerde gözümüze batan, kimi zaman kaçırdığımız, kimi zaman yakalayıp kahkahayı bastığımız sahne anları olmuştur. Bu anları diyaloglar ile yakalayıp resmetmişler. Diyaloglar İngilizce. Biraz tebessüm olsun bari diye düşünerek size buraya bakmanızı öneriyorum. İyi gülmeler…

Yeni Siteler Keşfedelim – XX

Atomic Bomb | 20 December 2010 12:21

phras.in: İngilizce ana dili olmayan bizler için en zorlu kısım belki de deyim kalıpları. Bunların ne zaman nerede kullanılacağını şaşırıyor olabiliriz. “Şunu mu demeliyim, bunu mu?” diyorsanız bu siteye bir göz atın.

sendmeastory: Öykülerden hoşlanan biriyseniz bu site size haftada bir kere eski gazetelerden, dergilerden toparladığı arşivinden bir öykü gönderiyor. Öyküler tabii ki İngilizce.

you ar ewhat you read: Kitaplar hayatımızın şekillenmesinde etkili unsurlar. Bazen bir kitap hayata bakış açımızı değiştirebilir. İşte bu site de hayatınızı etkileyen kitapları sitedeki diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Ya da, tanınmış simaların favori 5 kitabını görebilirsiniz.

pdf protect PDF’lerle her gün muhatap oluyoruz ve artık gün içinde okuduğumuz şeylerin bir kısmını bu elektronik dokümanlar oluşturuyor. Eğer oluşturduğunuz pdf’lerin korunmasını istiyorsanız dünya kadar para verip Acrobat Reader almak istemeyebilirsiniz. İşte bu site pdf’lerinizi korumalı hale getirmek için bedava hizmet veriyor.

İngilizce Öğrenebileceğiniz En İyi Youtube Kanalları

Atomic Bomb | 13 November 2010 10:44

EF podEnglish

EF podEnglish kanalı en çok dikkat çekenlerden. Özellikle yeni başlama (beginner) seviyesi için çok uygun videoları var. Videolar 10 dakika uzunluğunda.

Konulardan bazıları: Zaman, aile, yönler, Manavdan alışveriş, hava durumu, hayvanlar, okul arkadaşları, ilişkiler, filmler ve teknoloji.

Videolar yüksek kaliteli ve birbirini izleyen sırada.

English with Jennifer

Jennifer Lebedev, her biri 10 dakikadan oluşan videolar halinde sizlere ingilizce dersler veriyor.

Kanala girdiğinizde değişik seri derslerin bulunduğu playlistler sizi karşılayacak. Bunlar: Basit Gramer Bilgileri, Kelime haznesi, telaffuz ve amerikan günlük konuşmaları.

Çoğu videoyu kendi evinde çeken Jennifer Lebedev gerçek nesneleri kullanıyor, powerpoint sunuları yapıyor, sesli ve görüntülü diyaloglar gerçekleştiriyor.

Güzel planlarmış ve organize edilmiş bir kanal.

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin Kendinizi Motive Edebileceğiniz 3 İpucu

Atomic Bomb | 01 October 2010 15:07

Artık günümüzde kimse bir dilin insana neler kattığını yadsıyacak değil. İnsan öğrendiği her dil ile kendisine farklı kapılar açabiliyor. “Bunu böyle söylemek kolay, gelgelelim öğrenmek hiç de kolay olmuyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu nedenle yeni bir dil öğrenme yolunda kendinizi motive etmeniz gerekiyor. İşte bu yazıda kendinizi motive etmeniz için üç ipucu vereceğim.

Bundan birkaç ay önce Fransızca öğrenmek istediğimi farkederek işe koyuldum. Ve aşağıda kullandığım stratejilerle oldukça ilerleme kaydettim denilebilir.

1- Sürekli girdiğiniz popüler siteleri o dilde kullanın

Bunu açıklamama müsaade edin. Bütün siteleri Fransızca / Almanca / Rusça kullanın demiyorum. Demek istediğim şu, dünya çapında popüler ve sizin de her gün kullandığınız 5 site belirleyin. Bunlar ne olabilir? Facebook, yahoo, google mesela. Bunları öğrenmeyi hedeflediğiniz dilde kullanın. Zamanla birkaç kelime öğrenmeye başlayacaksınız. Sürekli de kullandığınız için bir süre sonra bunları kanıksayacaksınız. Bu tarz global siteler zaten çok karmaşık bir dil kullanmazlar. Çünkü bütün insanlığı bir siteye toplamaya çalıştıklarından, mümkün olabildiğince kolay bir dil kullanacaklardır. Bu ipucunu pes etmeden bir süre uygulayın. Bir süre sonra öğrenmeye çalıştığınız dildeki basit bazı haber başlıklarını vs. anlamaya başladığınızı fark edeceksiniz.

2- Her güne bir sözcük tweetleme

Bunu da şöyle açıklayalım. Bilindiği gibi twitter, facebook artık hemen her internet kullanıcısı tarafından kullanılır oldu. Bu tarz yerler her güne bir sözcük olayını yapabileceğiniz mükemmel bir olanak sunuyor sizlere. Şu sitede her güne bir kelime sunuyor. Buradan ilgilendiğiniz dille ilgili bir kelime her gün yazılışı ve okunuşuyla size sunuluyor. Bu kelimeyi tweetlerinizden birinde cümle içinde kullanın. Böylece pasif öğrenme yeteneğiniz sayesinde birkaç kelime daha kazanmış olacaksınız. Bunu kendi rutini içinde değerlendirdiğinizde, tırmandığınız tepenin yüksekliğinin farkında olmayacaksınız.

Ceviri

deLe | 01 October 2010 13:19

Dogru ceviri yapan kaynak / site bilen arkadaslar varsa sevinirim. Turkce’den ziyade atiyorum ingilizceyi – almancaya, ispanyolcayi baska dile cevirebilecek kaynaklar / siteler lazim. Tesekkurler.