bildirgec.org

ilginç hakkında tüm yazılar

YÜZDE BİR İLE NEYİ BAŞARABİLİRSİN?

pease | 03 July 2012 17:59

Geçen gün ilginç bir şey geldi başıma.Ben bu aralar İspanyolca öğreniyorum.Bunu bir arkadaşımla paylaştığımda 150 kadar kelime bildiğimi söyledim.O da 1500 kelime bilsen konuşursun herhalde dedi ve ben düşündüm.Bizler Türkçe konuşurken 1500 kelime kullanıyor muyuz ?Türkçe yapı bakımından sondan eklemeli bir dildir.Bu ne demek derseniz bir kelimeyi türeterek uzun bir kelime haline getirebilirsiniz.Örnek verecek olursam siz ÇEKOSLAVAKYALAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN mısınız derken Türkçe’nin bu özelliği bütün çıplaklığıyla karşımıza çıkıyor.Böyle bir özelliği olan dilimizde sizce ne kadar kelime hazinesine sahibiz ? Günlük yaşamda dilimizden ne kadar kelime süzülüyor ? 50 ? 100 ? 150 ? Arkadaşımın bir dili konuşabilmek için 1500 kelime yeterli olur düşüncesi günlük konuşmalarınız ve kelime hazneniz düşünüldüğünde size ne kadar inandırıcı gelmekte ?Cevabınız ne bilmiyorum.Ama bu söylediğimden sonra çok şaşıracağınıza ve ben gerçekten Türkçe’yi ne kadar biliyorum ve konuşabiliyorum diyeceğinize eminim.Türk Dil Kurumunun sayımına göre Türkçe de tam tamına 111.027 sözcük varmış.İnanabiliyor musunuz ? Yabancı bir dili konuşabilmek için ortalama 1500 kelime bilmek yeterli olur diye varsayarsak bizler kendi öz dilimizdeki toplam kelimelerin ortalama %1 i kadar konuşuyoruz.İlginç ve şaşırtıcı değil mi? Sadece yüzde bir ile, hayatın iletişim aracı olan bir dili konuşabiliyoruz. İlginç bir istatistik.

Bilgisayarınızın cinsiyetini öğrenin :)

serhatgokhan | 11 June 2011 14:32

Bilgisayarınızın bayan mı yoksa erkek mi olduğunu çok kısa bir işlemle öğrenebilirsiniz.

Asus
Asus

Adım 1
Yeni bir Metin Belgesi açın.

Adım 2
Aşağıda yazanları içine kopyalayıp yapıştırın: createobject(“sapi.spvoice”).speak”i love you”

En İlginç Tasarlanmış Evler

schablon [pilli_silinen_hesap] | 08 June 2011 14:38

Ufo Ev, Tayvan’da bulunan ürkütücü görünüme sahip bir yapı. İçinde yabancı biri olmadığı (uzaylı) onaylandı. Böyle bir ev aynı zamanda Çin’de inşa edildi. Tayland devlet projelerinin bir parçası olan bu Ufo evlere, hayalet bir kasaba haline geleceği düşünülerek devam edilmedi.

stephane massa-bidal – İronik tasarımlar

serhatgokhan | 07 June 2011 11:59

Fransız grafik sanatçısı ve illüstratör Stephane Massa-Bidal’ın yaptığı tasarımlar gerçekten bakmaya değer, eğlenceli ve emek harcanmış çalışmalar. Sanatçının hazırladığı illüstrasyon tasarımların büyük bölümünü konu olarak kelime oyunları ve modern dünyadaki ironiler teşkil ediyor…

stephane massa-bidal
stephane massa-bidal

Dijital Banyo

kosulsuzsevgi | 20 February 2011 23:23

Ideal standart tasarımı dijital banyo…
Hi-tech banyo tasarımı ile pozitif enerji almak çok kolay gibi duruyor.Beden ve zihin enerjisini yükselten herşeye sahip.Bu tasarım teknoloji severleri çok eğlendirecek.2 büyük flat tv,1 dizüstü bilgisayarı ,özelliklerden birkaçı.Su tasarrusu sağlayan lavabo bataryası mevcut.

3 Boyutu Heyecanı Gözlüksüz Olarak Geliyor

SolucanSultan | 18 January 2011 10:30

3D (3 Boyut) TV ve Monitorlerimize Gözlüksüz olarak geliyor Tv ve monitor üreticilerinin projesi olan 3D’lu gösterim imkanı tanıyan dev proje çok yakında evlerimizde boy gösterecek.Hem de gözlük kullanımına gerek kalmadan.Peki 3D kapmamıyla daha sinema ve bilgisayar oyunlarında büyük beğeni toplayan bu ekranlar nasıl ve ne zaman satışa sunulacak. 3 Boyut teknolojisi daha çok yeni, ancak uyum sağlamada herhangi bir sorun yaşatmıyor.Gözlük kullanılmadan seyredilecek olan bu uygulamalar içinse tek bir gözün 3D lu olarak algılayabilmesi en az saniyede 60 hertzlik bir akışın olması ile sağlanabilecek, yani bu sistemin vitrinlerde yer alabilmesi için en az saniyede 120 hertzlik bir ekran değişim gösteriminin olması gerekiyor. Yüksek çözünürlükler ile, renk ve contrastlarda işlemler yaptığımız iu günler için bu teknolojinin pek de geç kalmayacağı düşünülüyor. SolucanSultan

Bisiklet calan polis

deLe | 06 September 2010 15:01

japonya
japonya

Japonya‘da bir polis memurunun bisiklet caldigi ortaya cikti.

Yokohama‘da yasayan polis memuru bisikleti calma nedenini; ”ise gec kalmaktan korktugum icin yaptim” olarak acikladi.

spits