bildirgec.org

hayalet hakkında tüm yazılar

Laleler

mavilikler | 31 July 2011 11:36

Şu çok gelişmiş ülkelerden birinden gelmişti. Medeniyet, refah, adil gelir dağılımı kavramlarının havalarda uçuştuğu bir masal ülkesi… Peki neden yüzü yalanlıyordu geldiği yeri? Bir hayalet gibi varlıksız, en küçük bir boşluğu doldurmaktan korkarcasına süzülüp duruyordu aramızda.

“Neden oturmuyorsun?” dedim. Oturup da varlığını hatırlatmaktan mı korkuyordu yoksa? Kahvaltı soframızın neşeli havasına uymayan bir şeyler olduğunu düşünüyordu belki de kendinde. “Lütfen otur!” dedim itiraza meydan vermeyen bir kesinlikle.

Yanımdaki sandalyeye yaklaştı, her adımda uçuruma bir adım daha yaklaşmışçasına yavaşlayarak… Nihayet kendisini bekleyen değiştirilemez kaderle yüz yüze gelmişçesine sandalyenin yanına ulaştı ve kendisine çekerek hala son anda onu bu zulümden kurtaracak bir mucize beklercesine bir kaç saniye daha oyalandı. Nihayet oturduğundaysa onun kadar biz de inanamıyorduk, nasıl olup da son anda kaçmadığına.

HAYALETLER SEVİMLİ MİDİR?

nihansage | 06 May 2011 15:07

İnternette dolaşan her hangi biri, hayaletlerle ilgili videolara ve resimlere rahatlıkla ulaşabilir. Sormamız gereken soru şudur; Bu videolardaki hareketler gerçekten hayaletler tarafından mı yapılıyor, yoksa hepsi kurgu mu? Daha da önemli olan soru ise, bu videolardaki görüntüler gerçekten hayaletlere mi ait, sakın başka bir canlı türüne ait olmasınlar! Mesela günümüz moda değimiyle üç harflilerin marifeti olmasın… Bu da tabi ki farklı bir görüş şeklidir.Sonuç olarak resimlerde fütursuzca boy gösteren şeylerin ne olduğunu bilmediğimizdir.

evlerden uzak yerler–3

nazokiraze | 20 October 2010 16:53

1951 yılının Ağustos ayında Fransa’nın Pont-Saint-Esprit kentinde bir zehirlenme vakası yaşanır, ancak bu zehirlenme olayı oldukça sıradışıdır. Fırından çıkan ekmeklerden dolayı yaşanan bu zehirlenmeler sonrası pek çok iddia ortaya atılır ve bunların en önemlisi çeşitli ülkelerde yapılan LSD denen halüsinojen deneyidir.

Amerika’nın bu deneyi yapmak için bu bölgeyi seçtiği bazı çevrelerce kabul görse de kimileri bu olayda LSD’nin suçu olmadığını açıklarlar. Bu olay tarihe “Lanetli Ekmek” olarak geçer. İlk yıllarda uyuşturucu gibi etki yaratan yaban mantarı çeşidinden dolayı bunların yaşandığı açıklansa da yıllar sonra bu maddenin LSD olduğu söylenmeye başlar. (LSD (Halüsinojen’in Gücü))

Normal zehirlenme belirtilerinden farklı olarak halisülasyonlar gören kent sakinlerinden pek çok kişi akıl hastanesine kaldırılır 5-6 tanesi hayatını kaybeder. Birbirlerine bıçak çekenlerden ordan oraya koşturanlara kadar pek çok histeri krizinin görüldüğü bu olayda 300 kişi yaralanır, hastaneye yatırılan yaklaşık elli kişi ise aylarca akıl hastalığı tedavisi görür.

Pek çok kişinin çıldırmasına neden olan bu zehirlenme olayından yıllar sonra H. P. Albarelli adlı gazetecinin yaptığı araştırma bu olaydan iki yıl sonra intihar eden Frank Olson adlı biyokimyagerin (Amerikan Özel Operasyonlar Biriminde) arkadaşlarıyla yaptığı görüşme kayıtlarını ortaya çıkardı. Bu kayıtlara göre ortaya atılan iddialar doğru.

Mutter Müzesi kafatası koleksiyonları, korunmuş insan organları, çeşitli değişik vücut bozukluklarına örneklerle ünlenmiş bir müze.Öldükten sonra sabuna dönüşen bir kadın da bu müzenin ününe ün katıyor.

Müzede bunların dışında ilginç vakaların rontgenleri, kırık kemikler, ceninler, deforme bebekler,,mumyalar,heykeller yer alıyor.

Waverly Hills Sanatoryumu 1910 yılının Temmuz ayında Verem hastaları için açılan bir hastaneydı, ancak o zaman henüz bu hastalık için tam bir tedavi şekli olmadığından dolayı burada onbinlerce kişi öldü. Hasta olanları normal hayattan izole etmek için kurulan bu sanatoryu 1961 yılında kapatıldı.Zaten Streptomisin (tüberküloz antibiyotiği) geliştirilince ölümler de azalmıştı.

Lanetli gemi STRUMA… Hayalet yolcular anlatıyor.

hayalicindegecti | 17 May 2010 10:22

İkinci Dünya Savaşının hüküm sürdüğü yıllar. Romanya, faşist rejim, ırkçı yasalar. Yahudilerin lanetlenişi. Ard arda yaşanan Yahudi toplu katliamları.
Zengin Yahudiler için planlanan bir gizli bir kaçış harekatı. Büyük paralara satılan 790 bilet. İlk durağı İstanbul, son durağı Hayfa olarak ilan edilen pahalı ölüm yolculuğunun sonuçlanmayan öyküsü.
Hayalet yolcuların anlatımı:
O gün hava buz gibiydi. Aralık ayının tam ortasındaydık çünkü. Hepimiz o, meşum gemiye birbirimizi neredeyse ezerek binmiştik. Yavaş yavaş karadan açılıyorduk. Bize el sallayanlar artık görünmüyordu. Köstence çok uzaklarda kaldı.
-Gemide ilk gün hepimiz o kadar sevinçliydik ki . O yıllarda bizler “diğerlerine göre” adeta “lanetliydik” ya, pasaportlarımız sanki “Yahudi” olduğumuzu gösteren birer utanç belgesiydi.
-O buz gibi güvertede ve leş kokan alçak tavanlı kamaralarda 769 yolcuyduk. Hepimizden tam bin dolar almışlardı geminin işletmecileri.
-Amacımız büyük Nazi zulmünün yaşandığı Romanya’dan kaçıp kurtulmaktı. Önce İstanbul’a ulaşacak, sonra Filistin’e varacaktık.
-Kutsal topraklara eriştiğimizde ise özgür, mutlu, huzurlu ve de en önemlisi Yahudi olduğumuzu saklamadan, bundan hiç utanmadan yaşayacaktık.
Romanya’nın Köstence Limanından 12 Aralık 1941 günü Karadeniz’in buz gibi sularına açılan gemide önce sevinç çığlıkları duyulmuştu. Lanetli gemi STRUMA Nazi zulmünden kaçan Yahudileri taşıyordu ve bu 769 yolcu, İkinci Dünya Savaşının zorlu koşullarında para bulup da kapağı kurtuluş gemisine atabildikleri için şanslı sayıyorlardı kendilerini.
Panama bandıralı 46 metrelik STRUMA aslında yolcu gemisi değildi, İngiltere’de yat olarak tasarlanmış, yıllarca kullanıldıktan sonra köhneleşip, çaptan düşünce de Tuna nehrinde sığır taşımacılığında kullanılmaya başlanmıştı. Uyanık, paragöz girişimciler Konfino ve Pandelis tarafından Romanya’da Yahudilere pazarlanması hiç de güç olmadı.
Aralarında iyi yetişmiş meslek sahibi pek çoğunun da bulunduğu yolcuların amacı, faşist Romanya’daki Nazi zulmünden kaçıp, “kutsal topraklar”a, Filistin’e ulaşabilmekti. Dönemin koşullarına gore çok büyük paraydı STRUMA için ödedikleri bin dolarlık ücret.
Ne ki, Köstence limanında büyük bir şokla karşılaştılar, çünkü kendilerine gösterilen fotoğraflarda Queen Elizabeth’ten farksız duran gemi, kırık dökük, derme çatma simsiyah bir mavna olarak karşılarında duruyordu.

Uyanık işletmeci, Pandelis Yahudilerin rıhtımdaki itirazlarına akıllıca karşılıklar verdi:
Bunca Yahudiyi Romen topraklarından çıkarmak, kaçırmak kolay mı sanıyorsunuz? Gizli bir plan hazırladık, asıl gemi 5-10 mil açıkta. Çok acele hareket etmemiz gerekiyor, aksi taktirde Nazilerin baskınına uğrayabiliriz.Kararınızı derhal verin.

Ghost Recon: Future Soldier Açıklandı!!

CptZenci | 19 April 2010 11:33

Evet yanlış okumadınız Ghost Recon serisinin yeni oyunu açıklandı, bu sefer geleceği konu alan oyunda aşırı teknoloji kullanacağız. Oyunun traileri askerlerin görünmezlik fonksiyonuyla bize crysis serisini hatırlatıyor. Gerçekten muhteşem bir oyun deneyimi olacak. Oyun PC, XBOX 360, PS3 platformlarına çıkacak.
Oyunun trailerine burdan
Trailerin HD kalitelisine burdan
Sinematik trailere burdan
sinematik trailerin HD kalitesinde olanına burdan(bunu öneriyorum)
Oyunun resimlerinede burdan ulaşabilirsiniz.

Ghost (1990)

queennothing | 30 October 2009 09:44

Oscar Ödüllü senarist Bruce Joel Rubin‘in senaryosunu yazdığı, Amerikan yönetmen Jerry Zucker‘ın yönetmenliğini yaptığı 1990 çıkışlı fantastik/drama yapımı “Ghost“, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar Ödülü kazandı. ‘En İyi Film’, ‘En İyi Müzik’ ve ‘En İyi Film Düzenleme’ dalında Oscar adaylığı bulunan yapımda, 14 Eylül 2009 tarihinde hayatını kaybeden aktör Patrick Swayze ve Amerikan aktris Demi Moore başrolde yer alıyor. Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn ve Vincent Schiavelli (26 Aralık 2005 kansere yenik düştü) de filmde rol alan diğer isimler.

Sam ve Molly, uzun süredir devam eden ilişkilerini aynı eve taşınarak sürdürmeye karar verirler. Bankada çalışan Sam ve heykeltraş Molly, bir akşam gittikleri operadan eve dönerken, silahlı bir adamın saldırısına uğrarlar. Adamla dövüşmeye başlayan Sam, silahın atış almasıyla vurulur ve oracıkta can verir.

Hayalet Avcıları da USB’ye muhtaç: Usb Ghost Radar

geceyazankedi | 24 July 2009 14:22

Flash belleklerin bin türlü tipi yaratılmışken buna şaşırıyor olmamız beklenemez. USB Ghost Radar

Evet adından da anlaşılabileceği gibi kendileri hayalet dedektörüne sahip bir flash bellek.

Çevreni manyetik alan yoğunluğunu ölçerek bize güven veren cihaz bir japon firmanın ürünü bu anlamda kalitesinden de emin olabilmek muhtemel. Ancak cihaz çevreden topladığı kayıtları yahut yaptığı ses kaydını belleğe kaydetmiyor. Size yine ertesi günkü sunuma hazırladığınız slaytı ve konuşmaları bu paranormal dedektörüne yüklemek kalıyor.

Hayalet Avcıları III

zabun | 28 May 2009 10:32

Yapımcılığını Ivan Reitman’ın üstlendiği, paranormal olayların üzerine kurulu Ghostbusters (Hayalet Avcıları) filmiyle 1984 yılında tanıştık. Filmin kıpır kıpır müziği sağda solda çalarken, televizyonlarda çizgi dizisi yayınlanıyor, bilgisayarda oyunları oynanıyor, çizgi romanları rafları süslüyordu. 1989 yılındaki ikinci filmden bu yana süren sessiz bekleyiş, serinin üçüncü filminin 2012’de gösterime gireceği haberi ile bozuldu. Birkaç küçük haber dışında yeni filmin fragmanı, internet sitesi ya da stüdyo fotoğrafları bile ortalarda yok. Oyuncu kadrosunda eski isimleri (Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Rick Moranis, Ernie Hudson) görebileceğimiz belirtiliyor, hatta bazı sürprizler (Ben Stiller ?) bile ihtimal dahilinde. Ayrıca yeni, hayalet tespit ve imha cihazları da bizi bekliyor.