bildirgec.org

haluk bilginer hakkında tüm yazılar

Güle Güle (2000)

queennothing | 06 May 2011 15:57

1941, İstanbul doğumlu Zeki Ökten, Türk Sineması’nın önemli ve değerli yönetmenlerinden biridir. 2009 sonunda kalp rahatsızlığından kaybettiğimiz Ökten‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Güle Güle“, 2000 senesinde gösterime girdi. 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan filmde Metin Akpınar, Zeki Alasya, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak, Şükran Güngör, Haluk Bilginer, Nilüfer Açıkalın, Yüksel Aksu, Serra Yılmaz, Ece Uslu, Sevda Ferdağ, Güler Ökten, Mahmut Gökgöz, Zeynep Gülmez, İpek Tuzcuoğlu, Şebnem Özinal ve Nejat Birecik rol alıyor. Yaşını almış beş arkadaşın trajikomik hikayesini anlatan “Güle Güle“, seyretmeye değer başarılı bir Türk filmi.

Neredesin Firuze (2004)

queennothing | 15 December 2010 15:45

Levent Kazak’ın senaryosunu yazdığı, Ezel Akay’ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Neredesin Firuze“, 2004 senesinde vizyona girdi. 26. SİYAD Ödülleri’nde iki ödül, 9. Sadri Alışık Ödülleri’nde iki ödül, 12. ÇASOD Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve 16. Ankara Film Festivali’nde de üç ödül alan film, müzikal olarak geçiyor. Özcan Deniz, Haluk Bilginer, Şebnem Dönmez, Demet Akbağ, Ruhi Sarı, Janset, Cem Özer ve Erol Büyükburç‘un rol aldığı yapım, İMÇ’ye espirili göndermelerde bulunuyor.

Ice Age 4. ile geliyor!

heroestr | 09 August 2010 17:11

Kesinlikle herkesin sevineceği bir haberdir Ice Age’in dönüşü! Ki beni hala bıktırmamıştır. Her filmin ayrı güzel olduğunu düşünürsek 4. filmi sabırsızlıkla bekleyeceğiz.
4. filmin adı Ice Age: Continental Drift/Buz Devri: Kıtasal Savrulma. Film 13 Temmuz 2012’de Amerika’da vizyona girecek. 3. film tüm dünyada aynı anda vizyona girmişti. 4. içinde aynısı olmasını ve Yekta Kopan’ın sesini bir kez daha Sid olarak duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

NEW YORK’TA BEŞ MİNARE

sahaf1976 | 03 August 2010 10:06

Daha önce Beyaz Melek ve Güneşi Gördüm isimli filmleriyle ciddi bir gişe başarısını ve bir hayli tartışmanın öznesi olmayı başarmış olan Mahsun Kırmızıgül, şimdi de hikayesini 11 yıl önce yazdığı belirtilen New York’ta Beş Minare filmi ile çıkıyor sinema severlerin karşısına.

Yüksek bütçeli filmin çekimlerinin büyük çoğunluğu New York’ta gerçekleştirilirken, Mahsun Kırmızıgül’e bu filminde de deyim yerindeyse dev bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.Film daha şimdiden internette yayınlanmaya başlayan fragmanı ve resmi sitesindeki açıklamalar nedeniyle tartışmaların merkezine oturmuş durumda.

Kısık Ateşte 15 Dakika (2006)

queennothing | 14 February 2010 16:40

Neco Çelik‘in yönetmenliğini yaptığı 2006 çıkışlı sinema filmi “Kısık Ateşte 15 Dakika“nın senaryosu Haluk Özenç tarafından yazıldı. Filmde Haluk Bilginer, Metin Akpınar, Özkan Uğur, Cezmi Baskın, Ata Demirer, Eyşan Özhim, Ali Sunal, Janset, Aysun Kayacı‘nın rol aldığı yapım, bir restoranda, 15 dakika içinde geçen olayları konu alıyor.

Kader Sayan, sosyetede yüksek bir konuma sahip, medyanın ilgi odağı ve yönetmenler tarafından aranan bir oyuncudur. İstanbu’daki en ünlü restoranlardan Le Chic’in ortaklarından biri olan genç kadın, her akşam olduğu gibi olayların olduğu akşam da restoranda olacaktır. İşe yeni alınan sanatçı ruhlu bir katil, şarkıcı olabilmek için Le Chic’e gelen torpilli bir genç, kötü sesi ve üstüne oturtmaya çalıştığı ‘Fransız’lığıyla göz dolduran genç bir kız, o akşam restoranda biraz gerilimli bir ortam yaratmış olsa da, saatler 21:00’ı gösterdiğinde esas olaylar bir bir kendini gösterecektir.

Haluk Bilginer ve Şekspir İşbirliği

admin | 02 December 2009 15:27

Gişe açılır açılmaz dünyanın en güler yüzlü insanlarından biri olan Barış’a koştum ve biletimi aldım. Yaklaşık bir ay vardı. İçim kıpır kıpırdı.

Geçen sezon Oyun Atölyesi’nde Tiyatrotem’in bir oyununu izledikten sonra Antre Cafe’de otururken Haluk Bilginer ve Kemal Aydoğan’ın bir masada gözlüklerini takıp oturmuş önlerindeki milyonlarca kitaba yoğunlaştıklarını görmüştüm. Demek yeni bir projeye yelken açılıyordu. Sonra kulağıma bir Şekspir oyunu sahneleyecekleri gelmişti.

Kıskançlığın karanlık koridorları

kahramancayirli | 16 November 2009 16:13

Kıskançlığın karanlık koridorları

Kahraman Çayırlı

tempodergisi.com.tr adresinden alınmıştır: berrak tüzünataç
tempodergisi.com.tr adresinden alınmıştır: berrak tüzünataç

90larla birlikte Türk Sineması’nda kendi yolunu açan, önemli bağımsız yönetmenlerden biri de, kuşkusuz Zeki Demirkubuz. Tıpkı Derviş Zaim, Reha Erdem, Yeşim Ustaoğlu, Nuri Bilge Ceylan ve benzerleri gibi Demirkubuz da daha ilk filminde pırıl pırıl bir filmografinin işaretini sunar izleyisine: C Blok (1994) ile yüksek apartman bloklarına sıkışan üst sınıftan kent insanlarını anlatır.Masumiyet (1997) ile trajedik, çarpıcı bir aşk öyküsünü Haluk Bilginer, Güven Kıraç ve Derya Alabora’nın sinemamızda az rastlanacak derecede başarılı oyunculuk performansları eşliğinde yansıtır kamerasına. Üçüncü Sayfa (1999)’da yoksulluk, ihanet, sadakat gibi kavramları işler Demirkubuz. Yazgı (2001) ile Camus’nün Yabancı adlı kült eserinden yola çıkarak yazdığı senaryoyu filme çeker: Annesinin ölümüne tepki bile göstermeyen, işlemediği cinayeti üstlenen Musa’nın hikayesini…İtiraf (2001) ile yönetmen üst ekonomik sınıfta kadın-erkek ilişkilerinin çıkmazları, ihanetleri üzerinde durur. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanını filme çekmek isteyen yönetmenin öyküsünü anlattığı Bekleme Odası (2003) gelir sonra. Kader (2006)’de ise Demirkubuz’un Masumiyet filminde tanıştığımız Bekir ve Uğur’un gençliğini izleriz…Demirkubuz’un filmleri, gişede az iş yapan ama çekirdek kitlesi tarafından merakla takip edilen, eleştirmenler ve sosyal bilimciler tarafından önemli övgüler alan, yurtiçi ve yurtdışı pek çok festivalden muhtelif ödüller toplayan filmler olur hep. Üslubunu her filminde geliştirir, anlattığı her yeni hikayede daha yetkinleşir Demirkubuz.

Sıkıcı, kömür kentinde bir balo…

Harem Suaré (1999)

queennothing | 15 October 2009 09:43

Ann Chamberlin‘in yazdığı “Safiye Sultan: I – Hadım Edilmiş Bir Aşk“, “Safiye Sultan: II – Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer” ve “Safiye Sultan: III – Sözüm Ki Tek Sana Geçmez, Celladımsın Ey Zaman” tarihi roman üçlemesinin ilk kitabından da esintiiler taşıyan, fakat senaryonun İtalyan yapımcı / senarist Gianni Romoli ve yönetmeni Ferzan Özpetek‘e ait olan 1999 çıkışlı “Harem Suaré” başarılı bir tarihi drama yapımı. Özpetek’in yönetmenliğini yaptığı filmde Marie Gillain, Alex Descas, Haluk Bilginer, Serra Yılmaz, Lucia Bosé, Nilüfer Açıkalın, Ayla Algan, Başak Köklükaya, Selda Özer, Christophe Aquillon, Pelin Batu gibi isimler yer alıyor.

Sultan Hamid’in haremine katılan İtalyan güzel Safiye, kısa sürede Abdül Hamid’in gözdesi olması başarır. Haremağası Nadir’in, Safiye’ye duyduğu aşk, Nadir’in Sultan’a olan yakınlığı ve yetkilerini kullanması, genç kadının yükselmesinde etkili olmuştu.

Haluk Bilginer ve Şekspir Müzikali

Don Cristobito | 17 September 2009 16:46

Oyun Atölyesi yine yepyeni bir proje ile karşımızda.
1999 yılında Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay tarafından kurulan Oyun Atölyesi istikrarlı olarak her sezon yeni ve farklı bir projeye imza atıyor.

İki sezon kapalı gişe oynayan, Haluk Bilginer ve Vahide Gördüm‘ün baş rollerini paylaştığı Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler oyunu bu sene sona ermiş gibi gözüküyor. Geçen sezon başlayan, kadrosunda Metin Coşkun, Onur Ünsal, Emre Karayel, Mert Fırat, Timur Acar, İnan Ulaş Torun ve Tuna Kırlı gibi yedi yeteneği barındıran Testosteron ise 22 Ekim’de yine seyirciyle buluşacak.

Testosteron'dan bir kare
Testosteron’dan bir kare