bildirgec.org

güneşi gördüm hakkında tüm yazılar

NEW YORK’TA BEŞ MİNARE

sahaf1976 | 03 August 2010 10:06

Daha önce Beyaz Melek ve Güneşi Gördüm isimli filmleriyle ciddi bir gişe başarısını ve bir hayli tartışmanın öznesi olmayı başarmış olan Mahsun Kırmızıgül, şimdi de hikayesini 11 yıl önce yazdığı belirtilen New York’ta Beş Minare filmi ile çıkıyor sinema severlerin karşısına.

Yüksek bütçeli filmin çekimlerinin büyük çoğunluğu New York’ta gerçekleştirilirken, Mahsun Kırmızıgül’e bu filminde de deyim yerindeyse dev bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.Film daha şimdiden internette yayınlanmaya başlayan fragmanı ve resmi sitesindeki açıklamalar nedeniyle tartışmaların merkezine oturmuş durumda.

Güneşi Gördüm (2009)

queennothing | 11 March 2010 11:11

Mahsun Kırmızıgül‘ün “Beyaz Melek“ten sonra çektiği 2009 çıkışlı sinema filmi “Güneşi Gördüm” (I Saw The Sun), yaşanmış olayların da etkisiyle tamamen hayatın içinden vizyona giriveren başarılı bir yapım. ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar adayı olmasına ramak kala Akademi’ye giremeyen film, yurtiçi ve yurtdışında yoğun ilgiyle karşılandı.
Kentlere, şehirlere dağıtılan köy insanlarından en inatçıları, en umutlularından genişçe bir aile. Zorunlu göçe mecbur bırakılan Altun Ailesi, Doğu’nun bağrından kopup İstanbul’a, ‘her şeyin başı’ Tarlabaşı’na gelir.İki oğlundan biri asker, diğeri terörist olan yaşlı bir baba; oğlunun işlevsiz bacaklarının acısını diliyle, suskunluğuyla yaşayan bir anne.
Öte yanda, senelerden beri özlemini çektiği erkek evladına kavuşan genç bir baba ve hastalığı sebebiyle çocuklarından ayrı düşen sevgi dolu bir anne. Acının, sevginin, şefkat ve affetme ve gururun, farklılığın ortasında kendini yaşamaya çalışan, içindeki kadınlığı yaşamak için saflığını İstanbul’a teslim eden ”farklı’ bir genç adam.

Yeşilçam Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

widfara | 24 February 2010 14:09

Yeşilçam Ödülleri 2010
Yeşilçam Ödülleri 2010

23 Mart’ta dağıtılacak olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yeşilçam Ödülleri için adaylar açıklandı. Adaylar içinde ‘Vavien‘ 9 daldaki adaylığı ile en çok aday gösterilen film oldu. Vavien’i , ‘Güneşi Gördüm’ 6 dalda, ‘Pandora’nın Kutusu’ ve ‘Nefes: Vatan Sağolsun’ ise 5 dalda olan adaylıklarıyla takip etti.

Adaylar aşağıdaki gibi;

En İyi Film:
Güneşi Gördüm
Hayat Var
İki Dil Bir Bavul
Nefes: Vatan Sağolsun
Pandora’nın Kutusu
Vavien.

“Güneşi Gördüm” Oscar adayı olamadı

queennothing | 22 January 2010 09:51

7 Mart 2010 tarihinde 82. kez düzenlenecek olan Oscar Ödülleri‘nde ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisi altında büyük elemeler yapıldı ve geriye 9 film kaldı. Ülkemizden de aday adayı olan “Güneşi Gördüm”, maalesef listeye giremedi. Eleme sonucunda listeye giren 9 film, bir elemeden daha geçecek ve geriye sadece 5 gerçek aday kalacak. Adaylar Şubat ayı itibariyle açıklanacak.

İşte sözü edilen 9 film;

  • Kazak sinemacı Ermek Tursunov‘un ilk sinema deneyimi olan Kazakistan çıkışlı “Kelin“.

2009 Yılının En Çok Seyredilen Filmleri

majesty s infinity | 06 January 2010 09:44

2009 Yılının En Çok Seyredilen Filmleri 2009 yılında yerli ve yabancı bir çok film vizyona girdi. Kimisi gişede istediği hasılatı ve daha fazlasını yaparken, kimisi hayal kırıklığı yaşadı. İşte 2009 yılında Türkiye’de en çok seyredilen filmler;

1) Recep İvedik-2

Şahan Gökbakar‘ın Recep İvedik-2’si yoğun eleştirelere rağmen 4,333,116 seyirciyle yılın en çok seyredilen filmi oldu. Bir çok sinema eleştirmeni filmi kalite çıtasının çok çok altında olduğu için eleştirmişti. Buna rağmen film 33,493,187 lira hasılat yaptı.

mahsun oscar

massay | 26 September 2009 12:18

Ülkemizde Yabancı dilde en iyi film oscar’ı kategorisinde aday adayı olmak, yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kazanmak gibi gurur ve ihtişamla karşılanıyor.
Bunun nedeni daha önce yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kategorisinde aday bile olamamızdır diye düşünülebilir.
Her yıl Kültür Bakanlığı nezdinde seçici bir kurul toplanıyor. “oscar’ a hangi filmi gönderelim”
kararını vermek için kurul bu yıl, 13 kişiden oluşturuldu. Bu kişiler kurulun karar vereceği toplantı salonunda dev plazma ekran karşısında toplanıp mesaileri dahilinde aday adayı olabilecek filmleri izlediler. İşlerinin ciddiyeti ve sözkonusu toplantı salonunun sinema salonu olmadığını bilmelerinden dolayı patlamış mısır, soğuk içecek -özellikle limonlu kivi konsantre- içemediler. Bu vahim durumun kararlarını ne ölçüde etkilediğini bilememenin vahameti de yüklenince sırtlarına Bakanlıktan bu durumun çözümü ile ilgili bir kurul toplamasını ivedi tarafıyla talep etmiş olabilirler.

İzledikleri filmler ise;* Güneşi gördüm / Mahsun Kımızıgül* Gökten üç elma düştü / Raşit Çelikezer* 11’e 10 kala / Pelin Esmer* Güz sancısı / Tomris Giritlioğlu* Usta / Bahadır Karataş* Hadigari / Cumhur Harun Özakıncı* Sonbahar / Özcan alper* Pandora’nın kutusu / Yeşim Ustaoğlu* Nokta / Derviş Zaim* Issız Adam / Çağan Irmak* Karanlıktakiler / Çağan Irmak* Kıskanmak / Zeki Demirkubuz
* Mommo kız kardeşim / Atalay Taşdiken
Güneşi gördüm bu kuruldan yedi oy aldı. Nokta 6 oy aldı. Diğer filmler hiç oy alamadılar ama aday adayının adayı olmakta hiç yabana atılamaz diye düşünmeye başlamış olmalılar.
Nihayetinde bu yıl Oscar aday adayı olarak Güneşi gördüm filmine karar verildi. filmi gibi kendi gibi mahsun, Mahsun Kırmızıgül çok sevindi. Kendisiyle sevincini paylaşmak isteyen gazetecilerin uzattığı mikrofonu Oscar heykelciği diye tahayyül ederek havaya kaldırdı ve hışımla bir daha ki sefere kırmızı halının yokluğunu affetmeyeceğini belirterek kükredi. Dev oyuncu kadrosunun bir fotoğraf karesine sığdırılamayacağı endişesiyle dev oyuncu kadrosunun sevinci şu an muamma.
Çocuklara ve umuda adandığı söylenen film yapımcı, yönetmen, oyuncu ve izleyici kitlesine izahı namümkün sevinç yaşatırken, geri kalan ülke nüfusunun hafife almak, eleştirmek gibi pozisyonlar aldığı görülüyor.
Eleştirilerin en önemlisi geçmiş yllarda aday adayı olmuş olan filmlerdeki ( örneğin takva ) gibi aday adayı olan filmin aday adayı olmasının tesadüf olmadığı yönünde.
Takva filminde dini değerlerin ön planda olduğu ve Türkiye’nin şeriat ülkesi gibi gösterilmeye çalışıldığı iddiaları eleştirileri güçlendiriyordu.
Güneşi gördüm filminde ise filmin “Açılıma ” jest olduğu iddiaları ön planda.
Ne sevinç, ne eleştiri…
Madem oscar aday adayını seçtik.
Madem bir adım ilerisi yok.
aday olmamız mümkün değil.
Yeni oscar aday adayımız tüm millete hayırlı olsun.

‘Güneşi Gördüm’ Oscar aday adayı

omeroguz | 26 September 2009 12:17

Güneşi Gördüm Oscaryolunda

MAHSUN KIRMIZIGÜL‘ÜN YÖNETTİĞİ “GÜNEŞİ GÖRDÜM” OSCAR ADAY ADAYI OLDU. kaynak

Türkiye’deki komitenin yaptığı oyalama sonucunda güneşi gördüm 7 ye 6 oyla nokta filimini geçerek oscar aday adayı olmayı hakketti.

Güneşi gördüm amerikan filmlerini aratmamıştı bütçesi olsun sahneler olsun filim genel anlamda herkesten olumlu yanıt aldı. 2.5 milyon gişe hasılatı olan filim 12 mart’ta vizyona girdi tam seçim zamanlarında vizyondaydı.

Güneşi Gördüm Fragmanı Yayınlandı..

JaAaa | 16 December 2008 14:50

Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Erol Günaydın, Altan Erkekli, Cezmi Baskın, Ali Sürmeli, Cansel Elçin, Şerif Sezer, Yıldız Kültür, Demet Evgar, Menderes Samancılar, Nurseli İdiz, Zafer Ergin, Erol Demiröz, Emre Kınay, Mahsun Kırmızıgül, Cihat Tamer, Itır Esen, Yiğit Özşener, Tuba Büyüküstün, Kamil Sönmez, Sarp Apak, Hüseyin Avni Danyal, Cemal Toktaş, Deniz Oral, Murat Ünalmış, Ümit Okur, Ecem Cansu Aktay, Ali Tutal, Macit Sonkan, Cem Aksakal, Hande Subaşı, Buğra Gülsoy, Tuğse Gökhan, Aleyna Kala ve Aslıhan Kapanşahin‘nin yaptığı Doğu Anadolu’da yaşayan çocukların okuma çabalarının dramını anlatan Güneşi Gördüm filminin fragmanı yayınlandı.Fragmanı izlemek için buraya bakabilirsiniz.Film hakkında bilgi almak içinde buraya ve şuraya bakabilirsiniz..