bildirgec.org

girdap hakkında tüm yazılar

ORJİN

il mare | 10 March 2010 13:17

An(ı)larım gözümün önünden yitip gidiyor işte,büyüyorum benden habersiz.Gelsin diye yollarını gözlediğim yaşanmışlıklarım, geçmişte ve şu anda anlam bulamazlarken yarını bekliyorlar…Yarın, başka gözlediğim anları yaşayacakken ben… Ne zalimsin hayat,içine attığın farklılıkları öğütüp aynılıklar yaratan girdap, ne zalim… Şu anımı bildirtmeyecekseniz bana,niye varsınız bugünler, sizler,yarın dün olacak günler… Sinemdeki taşa sabır adını takıp , tüm yarınların adını tahammül yapıp, bugünü gerçek yapmak da neyin nesi? Bugünü bildirtmiyorken üstelik.. Neden, yarın bilinecek diye… Yarın sabretmemi söylemeycek misin, bugün,kendi doğurdukları arasında kaybolurken ,yarın önüme bambaşka dünler sermeyecek misin …? Yanlışın var zaman, sen yarınlara uzanmazsın, gebeliğin bugünler için… Yarın olsun diye kandıramazsın beni artık,saltanatın bugüne hükmetmek için…

Usta Bir Oyuncu: Selçuk Yöntem

cevahirrr | 20 September 2009 14:37

Selçuk Yöntem 13 Temmuz 1953’te Eyüp İstanbul’da doğmuş. 1975 ve 1976 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü‘nden mezun olmuş. 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda sanat yaşamına profosyonel olarak başlamış. 1990’da film ve dizi çalışmalarına başlayan Yöntem, televizyon ve tiyatro çalışmalarına halen devam ediyor.

Yöntem’in rol aldığı ilk oyun 1978 tarihli Topuzlu. Yönetmenlik de yapan Yöntem’in yönettiği ilk oyun ise 1993 – Aşağıdakiler. Televizyon dünyasına adımını ise 1978 yapımı siyah beyaz bir dizi olan Atlı Karınca ile atmış.

Seyrine Doyulmaz Yapay Girdaplar

zabun | 05 August 2008 02:17

William Pye‘nin iç ve dış mekanlarda; suyun şeffaf, akıcı güzelliğinden, şekillendirilebilmesinden faydalanıp yarattığı heykeller, seyrine doyum olmaz eserler. William Pye’nin sitesinden takip edebileceğiniz üzere yaratıcı bir çok çalışma yapılmış, ama içlerinde en dikkat çekici olanı ismini mitolojiden alan “Charybdis” sanırım. Charybdis’de kısa ve oldukça geniş, şeffaf akrilik malzemeden yapılmış bir silindir içerisinde, çeşitli elektro-mekanik tesisatlarla yapay bir girdap oluşturulmuş. Girdap tabandan yukarı doğru yavaşça yükseliyor ve tavan kısmına geldiğinde akrilik silindirin dış yüzeyini kaplayarak dökülüyor. Bu girdap konsepti üzerinden, iç mekanlarda kullanılmak üzere daha küçük boyutlarda çeşitli eserler de yapılmış. Charybdis, lüks otellerin ve malikhanelerin girişlerinde gördüğümüz fıskiyeli havuzlara modern bir alternatif olabilir. Konuklar kapıda hayranlık içerisinde bu sistemin nasıl çalıştığını anlamaya çalışacaklardır. [video]

Aşk Denizi

| 07 February 2008 02:19

Evet sizleri dinliyorum, yüzümde düşüncelerinizi onayladığını ifade eden bir yalancı maskeyle. Çıkarım mı var bundan ? Tabii ki var, emin olmak istiyorum, kendinizi haklı çıkartmak için sıraladığınız 1001 sebep arasından sıyrılarak ’hey buradayım’ diyen bencilliğinizi görmek istiyorum. Neden ‘ben’ kelimesinin yaşamınızdaki yoğunluğunun çeyreği kadar ‘biz’ kelimesini önemsemediğinizi merak ediyorum.’Hiç kimse benden kıymetli değildir’ dedikten sonra ’aradığım insanı bulamıyorum’ diye hayıflanmanızı duymak için maskemin ardındaki yüzü göstermiyorum. Sizleri tanıdıkça ben yalnızlığıma haklılık çıkarıyorum, sizlere güvenmiyorum.

Hangi hatalarınızla yakalandıysanız aşk denizinin ortasında yıpranışlara , kırıp dümeninizi bu limana yaralarınızı kapamaya, dinlenmeye geliyorsunuz. Gelin! Size elimden gelen yardımı yapacağım dostlarım.En azından sizde tekrardan denize dönme arzusu var.Tekrardan aşk denizinin dönek dalgalarının, gel-git’ lerin arasına saklanmış kayalıkların, korsanların arasına dönebilecek bir ruh gücü var. Ben ise bu kadarım. Öğüt verecek kadar bilgili, sığınacağınız kadar güvenilebilir, gözyaşlarınızı silecek kadar nazik ve kendinden ümidi olmayacak kadar korkağım. Benim gemim de bu kumsalda uzanıyor. Siz olayları kendinize göre nalıncı keseri inceliğiyle düşünürken ben; yalanlardan yıpranan yelkenlerinizi dikecek,karinanıza yapışmış olan kuşkularınızı kazıyacak, aşk korsanlarının sizlerden çaldıklarından, yalnızca insana güveninizi tedarik edebileceğim.