bildirgec.org

cevahirrr

11 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

35 ilgi çekici illustrasyon web sitesi

cevahirrr | 18 November 2010 15:45

Web tasarımı almış başını giderken, ilgi çekici illustrasyonlarla göz dolduran siteler de bir hayli ön planda. Küçüğünden büyüğüne içinde illustrasyon barındıran 35 site sizinle.

orangeyouglad

Orangeyouglad, Brooklyn NY’de küçük, çok disiplinli bir tasarım stüdyosu tarafından hazırlanmış.

dropr

dropr, tüm yaratıcı kahramanlar için daha kolay, daha basit, daha hızlı ve daha güçlü bir ağ.

İlham verici 30 Iphone Uygulaması Sitesi

cevahirrr | 18 August 2010 15:35

Şık tasarımı ve gelişmiş özellikleriyle bir telefon olmanın ötesine geçen Iphoneaynı zamanda birçok uygulamasıyla da göz dolduruyor. Tabi hal böyle olunca uygulamalar üzerine yoğunlaşan siteler de tanıtımlarını çok güzel tasarımlarla yapıyorlar. İşte karşınızda 30 iphone uygulaması için hazırlanmış 30 harika site.

incredibooth

decrescendo

Web Tasarımcılara En İyi 10 Chrome Eklentisi

cevahirrr | 19 April 2010 17:08

Google Chrome’un popularitesi günden güne artıyor ancak yine de firefox’u geçmeyi başaramadı. Birçok web tasarımcısı ve geliştiricisi, onlara sunduğu ve ihtiyaçlarına anında cevap veren eklentileri sebebiyle firefox’u tercih ediyor. Fakat bu aralar google chrome da bu ihtiyaca cevap vermeye başladı çünkü Chrome’un eklenti desteği web tasarımcılar ve geliştiriciler için daha kullanılabilir hale geldi. Bu yazıda web tasarımcılar ve geliştiriciler için yararlı en iyi 10 chrome eklentisine değineceğiz.
1. MeasureIt!


Bu aracı kullanarak bir sayfadaki herhangi bir nesnenin yükseklik ve genişliğini bir cetvel yardımıyla elde edebilirsiniz.
2. Firebug Lite

Bu eklenti web geliştiricilerin herhangi bir sayfanın css, html ve java kodlarını düzenleyip işlemesine imkân tanıyor.

2009 Internet Aleminden Ne Haber?

cevahirrr | 08 February 2010 18:02

2010‘a yaptığımız hızlı bir girişten sonra arada arkamıza bakıp 2009’da neler olmuş demekten kendimizi alamıyoruz. Günden güne değişen, gelişen internet dünyasında neler değişmiş merak edenler için çok güzel bir çalışma sizlerle.
Öncelikle kaynağı paylaşmakta fayda var. FOCUS
Aşağıda tam 100 tane daire var. 100 daire 100 insan olarak düşünerseniz, bilgileri bir görüşte anlamanız çok kolay olacak.

Şimdi başlayalım:
1. Erkeklerin %74’ü internet kullanıcısıymış.

Şimdinin ve Geleceğin Sistemi Cloud Computing

cevahirrr | 21 September 2009 13:25

Cloud Computing çeşitli türkçeleştirmeler olmasının yanında bulut hesaplama olarak adlandırılan ve yakında adını daha da çok duyacağımız bir sistem. Aslında şu an kullandığımız ancak farkında olmadığımız birçok uygulama da bu sistemin içerisinde. Bu sistemin en önde takipçilerinden biri de: Google.
Cloud Computing‘te amaç herhangi bir donanım veya sistem özelliğine bağımlı kalmaksızın internet üzerinden çeşitli uygulama ve programları kullanabilmektir. Bu programları kullanırken veriler uzak bilgisayarlarda saklanır ve böylece kendi sisteminizde herhangi bir yüke mahal bırakmaz. Ayrıca herhangi bir sistem gereksinimi de duymaz. Bir Cloud Computinguygulamasını kullanabilmek için ihtiyacınız olan şey: Bir Tarayıcı ve Bir İnternet Bağlantısı. İnternet bağlantı hızınızın iyi olması uygulamalardan daha yüksek verimler alınmasını sağlayacaktır.
Cloud Computing ile verilerinize de istediğiniz yerden, istediğiniz platform üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Windows ya da Linux işletim sisteminizin olması veya sisteminizin düşük – yüksek özelliklere sahip olması bu sistemde bir şey değiştirmiyor. Önemli olan tek şey internet bağlantı hızınızın yüksekliği.
Cloud Computing uygulamalarından bazıları şöyle:

Usta Bir Oyuncu: Selçuk Yöntem

cevahirrr | 20 September 2009 14:37

Selçuk Yöntem 13 Temmuz 1953’te Eyüp İstanbul’da doğmuş. 1975 ve 1976 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü‘nden mezun olmuş. 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda sanat yaşamına profosyonel olarak başlamış. 1990’da film ve dizi çalışmalarına başlayan Yöntem, televizyon ve tiyatro çalışmalarına halen devam ediyor.

Yöntem’in rol aldığı ilk oyun 1978 tarihli Topuzlu. Yönetmenlik de yapan Yöntem’in yönettiği ilk oyun ise 1993 – Aşağıdakiler. Televizyon dünyasına adımını ise 1978 yapımı siyah beyaz bir dizi olan Atlı Karınca ile atmış.

Click (2006)

cevahirrr | 18 September 2009 15:31

Yönetmenliğini Frank Coraci’nin yaptığı, senaryosunu Steve Koren ve Mark O’Keefe’nin yazdığı Click2006 ABD yapımı bir film. Başrolde Adam Sandler’ın yer aldığı Clickdram, komedi ve fantastik türü başarılı bir şekilde harmanlıyor.
Filmin konusu ise şöyle;
Patronunun da etkisiyle işkolik olan Michael Newman(Adam Sandler) güzel bir yaşamı olmasına rağmen karısı ve çocuklarına yeterince zaman ayıramamaktadır.
Bir akşam yorgun argın eve geldiğinde televizyonun kumandasını arar ancak bulamaz. Yeni bir kumanda almak için Bed, Bath & Beyond dükkânına gider. Ancak burada bulacağı kumanda ona bir televizyonun kontrolünden daha fazlasını verecektir.

34. Toronto Film Festivali

cevahirrr | 10 September 2009 12:30

Her sene Eylül ayında Kanada’nın Toronto kentinde başlayan Toronto Uluslarası Film Festivali (Toronto International Film FestivalTIFF)’nin bu yıl 34.sü düzenleniyor. Yarın başlayacak olan festival 19 Eylül’de sona erecek. Uluslarası alanda itibarı oldukça yüksek olan festivalde yüzlerce film çekişecek.

Bu yıl iki Türk filmi de festivalde yer alıyor. Bunlardan biri Aslı Özge‘nin yönettiği Köprüdekiler (Men on the Bridge), diğeri ise İsmail Necmi‘nin ilk uzun metrajlı filmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım? (Should I Really Do It?)

'Aslı Özge'
‘Aslı Özge’

Festival Jon Amiel‘in Creation filmiyle açılacak. Colin Farrell‘ın başrolünde olduğu Neil Jordan imzalı Ondine, Steven Soderbergh‘in Matt Damon‘lı komedisi The Informant!, Scott Hicks‘in, Clive Owen‘nın yer aldığı The Boys Are Back filmi gibi birçok filmin ilk dünya gösterimleri Toronto Uluslarası Film Festivali‘nde yapılacak.

Festivalle ilgili daha fazla bilgi için sitesine başvurabilirsiniz.

Sinemada Bu Hafta – Hayatın Tuzu

cevahirrr | 06 September 2009 12:06

4 Eylül’de vizyona giren Hayatın Tuzu filminin yönetmenliğini genellikle TV film ve dizilerindeki çalışmalarıyla tanınan Murat Düzgünoğlu yapıyor. 98 dakikalık bu dram öyküsünün senaryosu ise Ender Özkahraman’ın elinden çıkmış. Filmin tüm çekimleri Bitlis’te gerçekleştirilmiş ve yine ana temasını da Bitlis’teki bir aile oluşturmuş.
Filmin özeti ise şöyle; Medine (Güzin Çorağan) 60’lı yaşlarını yaşayan dul bir kadındır. Oğullarından biri olan Şehsuvar (Levent Ülgen), Bitlis’te bir camide imamdır. Sırrı (Bülent Düzgünoğlu) ise tütün fabrikasında çalışmaktadır. Meryem (Asiye Dinçsoy) de üniversiteli olabilmek için dershaneye giden bir öğrencidir. Medine’nin diğer bir çocuğu olan, İstanbul’da yaşayan ve korsan cd satışı yapan Harun’un (Kanbolat Görkem Arslan) Bitlis’e dönmesiyle yeni sorunlar baş gösterir.

Gelinlerin Savaşı (Bride Wars) 2009

cevahirrr | 01 September 2009 12:20

Gelinlerin Savaşı 2009 ABD yapımı bir film. Romantik komedi türünün eğlenceli örneklerinden biri olan filmin yönetmeni Gary Winick. Senaryo ise biraz kalabalık bir ekibin ürünü. Casey Wilson, Karen McCullah Lutz, June Diane Raphael bu ekibin içinde. Greg Depaul ise kitabıyla senaryoya katkıda bulunuyor. Filmde gelinleri Kate Hudson ve Anne Hathaway canlandırırken Bryan Greenberg, Chris Pratt ve Steve Howey gibi oyuncularda başarılı oyunculukları ile göz dolduruyor.
Filmin konusu ise şöyle;
Küçüklüklerinden beri çok yakın arkadaş olan Liv (Kate Hudson) ve Emma( Anne Hathaway)’nın en büyük hayali küçükken katıldıkları bir düğündeki gibi evlenmektir. Ve vazgeçemeyecekleri yer de New York’un en ünlü düğün mekânı The Plaza Hotel’dir. 26 yaşına geldiklerinde ikisi de evlenme teklifi alır ve hayallerini gerçekleştirmek için The Plaza Hotel’den gün almaya giderler. Ancak burada yapılan ufak bir hata gelinlerin savaşının başlamasına sebep olur.