bir sitenin en önemli unsurlarından biri de sitenin açılış süresidir. sunucu kalitesinin etkisinin büyük olduğu tartışılmaz. ancak sitenin taşıdığı öğeler de açılış süresine etki edecektir. sitelerinizde kullandığınız görselleri optimize ederek sitenizin açılış süresini kısaltabilir ve ek olarak bant genişliğinden tasarruf edebilirsiniz. bu konuda kullanabileceğiniz araçlar:Web resizer: siteler ve e-posta kampyaları için görselleri optimize edebilirsiniz. bir programa ihtiyaç duymadan resim kırpma, çevirme, çerçeve ekleme, format değiştirme gibi özellikler mevcut.

Smush.it: yahoo aracı birden fazla görseli aynı anda düzenlemeye imkan veriyor. gerek yükleme yaparak gerekse de bir adres belirterek kullanabilirsiniz.

PNGCrushrrr: mac işletim sistemi kullananların yararlanabileceği, png formatındaki görselleri optimize etmek için bir uygulama.

WebGraphics Optimizer: birçok formatı destekleyen araçlar görsellerinizi optimize edebilirsiniz.

RIOT: yakınlaştırma, çevirme gibi temel özelliklerin yanı sıra format çevirmek için kullanabileceğiniz bir program.

GIFBOT: gif ve jpeg formatındaki görselleri sıkıştırmak için kullanabilirsiniz.

Super PNG: bu photoshop eklentisiyle png formatındaki görsellerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Imageoptimizer: birden fazla görseli düzenlemek için kullanabileceğiniz bir uygulama.

Online Image Optimizer: benim de sık sık yararlandığım bir servis. format değiştirmeye ve biraz kaliteden fedakarlık ederek alan kazanmanıza yardımcı olacaktır.

PNGGauntlet: png formatlı görsellerle uğraşanların işine yarayabilcek bir dönüştürme ve sıkıştırma programı.

kaynak