bildirgec.org

fantastik kurgu hakkında tüm yazılar

G.I. Joe: Retaliation

emsvizyon | 24 May 2012 02:40

Harika efektler, bol hareket, vurdu kırdı ne ararsan. işte yeni g.i. joe filmi retaliation!

bu sefer Jon M. Chu yönetiminde çekilen filmin baş rollerinde; Channing Tatum, Dwayne Johnson ve Ray Park yer almakta. fragmanlarından anladığım kadarıyla ilk filminden çok daha dolu olduğu görülüyor. ancak bu onun konu ve anlatım bakımından tahammül edilebilir olduğu sonucunu doğurmuyor ( ne ön yargı ama 😛 )

de hayda breh!!

konu demişken ona da şöyle bir değinelim, bu tiplerin yani joe’ların ezeli düşmanı cobra takımı bir şekilde hükümeti ele geçirmişler, özel kuvvet olarak kendilerini kabul ettirmişlerdir. e amerika kötülerin eline geçtiğinde bütün dünya hapı yutmuş demek olduğu için bizim kahraman vatan evlatları hemen bu oyunu bozmak için kolları sıvamışlar, işe koyulmuşlardır… dünyanın kaderi artık onların elindedir :)) filmi izleyeceklere tavsiyem ( ben öyle yapcam ) farz edin ki ebeveynleriniz size g.i. joe oyuncakları almış da onu oynuyorsunuz… güzel efektlerin tadını çıkarmanız dileği ile 😉

Douglas Adams ve Otostopçunun Galaksi Rehberi

cellatlina | 10 February 2011 15:21

Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitap beşibiryerde ya da ayrı ayrı olarak kitapçılarımızın bilim kurgu-fantastik kırılımında bulunur. Eğer okursanız, muhtemelen, başucunuzda duracaktır. Bu kitap kurgu ile mizahın mükemmel bir harmanıdır. Kurgusu müthiş bir yaratıcılık ürünüdür ve yazarının (Douglas Adams) aklına bir gece boş bir tarlada uzanıp gökyüzüne bakarken gelip yerleşmiştir.

Roman 5 ayrı kitaptan oluşur; ancak, bu eserin aslında bir radyo oyunu olarak kurgulandığını belirtmek gerekir. Radyo oyunu haline getirilirken, ses teknisyenleriyle birlikte garip ve etkileyici uzay-sal seslerin oluşturulması için günlerce uğraşıldığı rivayet edilir.

5 kitap ayrı ayrı
5 kitap ayrı ayrı

Romana dönersek eğer, eğer beşibiryerde almak istemezseniz -beşibiryerdenin ismi Otostopçunun Galaksi Rehberi olarak tektir.- şu kitaplardan oluşmaktadır:

Perdido Street Station

| 10 November 2009 10:40

Perdido Street Station, China Mieville’in kendi yarattığı steampunk dünyası Bas-Lag’da geçen ilk romanı.

Kitabımız birbirinden garip ırkların gettolarında yaşadığı, büyüyle teknolojinin iç içe geçtiği, Viktorya Londrası’ndan esinlenerek yaratılmış sanayi şehri New Crobuzon’da geçiyor.

Bu sekiz yüz küsür sayfalık, tuğladan biraz hallice, kitapta Mieville’in usta anlatımı sayesinde, bir anda şehrin karanlık atmosferinin içinde buluyorsunuz kendinizi.

Sonunda Majere Kardeşlere Kavuştuk

berryberk | 18 May 2009 09:56

Majere kardeşler, Caramon ve Raistlin… En sonunda yeni bir macerayla tekrar ellerimizdeler. Başlangıçlar serisinin 3. kitabı ve de adeta altın halkası olan bu kitabı bize Laika yayıncılık sunuyor. Yosun Erdemli Oflas’ın çevirdiği, editörlüğünü Kayra Keri Küpçü’nün yaptığı 296 sayfadan oluşan bu kitabın ön okuması için buraya tıklayabilirsiniz.

Umuyorum ki Kevin Stein bu iki mükemmel karakteri bize sunabilmenin o ağır sorumluluğunu başarıyla omuzlarında taşıyabilmiştir ve de biz okurlar da Caramon ile Raistlin’in ve yanlarındaki kender kişi Earwig Lockpicker ile Krynn’in en ilginç kentlerinden biri olan Mereklar’da zevkle dolaşabiliriz.

Coraline (2009)

Battlehammer | 31 January 2009 16:35

Tüketim toplumunun alışkanlıklarını tatmin etmek sinema sektörü söz konusu olduğunda nispeten kolaydır. 6 7 haneli bütçenizi alır, 3 saniye kuralını uygular, piyasaya daha önce yapılmış onlarca örneğinden çok da farkı olmayan başka bir klon sokar ve tabiri caiz ise para basarsınız.

Ancak bu rutinden sıyrılan öyle isimler vardır ki, yeni bir iş yaptığını duymamız bile heyecana sebep olur. Özel olarak addedilen yapımların ortaya çıkması da tam da böyle bir süreci takip eder. İşte karşımızda yine böyle bir çalışma söz konusu; Tim Burton ile yaptığı işlerle adını duyuran, stop motion animasyonun olmazsa olmaz yönetmeni Henry Selick ve modern fantastik edebiyatın dehası Neil Gaiman‘ın ortak çalışması; Coraline.

Henry Sellick’in ilk çalışmaları, yaklaşık 28 yıl önce dünya ile tanışsa da, haklı ününü 1993 yılında Tim Burton ile birlikte yaptığı Nightmare Before Christmas ile kazandı. Burton’ın hikayesi ile yaratılan Nightmare Before Xmas, halloween kasabasında yaşayan korkunç ancak bir o kadar da şirin yaratıkların, noel’i keşfetmesini ve cadılar bayramı yerine noel organize etmeye karar vermelerini anlatıyordu. Aylarca süren stop motion çekimler, birbirinden farklı ve detaylı onlarca karakter, naif bir aşk hikayesi ve benzeri daha önce yapılmamış bir hikaye, bir diğer deha ve Burton’ın kadim dostu besteci Danny Elfman‘ın müzik/şarkıları ile birleşince ortaya çıkan bir şaheser oldu.

Bir müzikalden, bir aşk hikayesinden ve bir stop motion animasyondan çok ötesini ortaya koyan bu reçete, haklı ününü kısa zamanda pekiştirdi. Ve aradan bunca yıl geçmesine rağmen eskimeyen bir yan ürün tüketim trendini de öncülük etmesi fazla sürmedi.

Beauty and the Beast | Güzel ve Çirkin

emsvizyon | 07 January 2009 15:24

newyork’un gotik atmosferinin içinde filizlenen ve imkansızın da ötesinde yaşanan bir aşkı anlatan dizi filmdi beauty and the beast. trt ekranlarında güzel ve çirkin adıyla çevrildiği aynı yıllarda boy gösteren dizi, catherine ile “aslan” vincent arasındaki aşk ile bizi ekranlara bağlıyordu.
1987 yılında çekimlerine başlayan ve 3 sezon süren bu fantastik yapım‘ın yaratıcısı ron koslow… başrollerini bu gibi rollerin adamı, en son hell boy‘u canlandırmış olan ron perlman ve o yıllarda terminator’de sarah connor rolü ile yıldızı parlamış olan linda hamilton paylaşmakta…

yirmi yıldan eski ama ilk okul çağlarımın unutulmazları arasında olan bu dizinin konusu ise kısaca şöyle; newyorkda yeraltında kurulu gizli bir şehirde yaşayan bir grup insan yanlarında çok özel birisini barındırıyorlardı… yarı aslan yarı insan olan vincent’ı… vincent, catherine’i görür görmez aşık olmuş ve ona tutkuyla bağlanmıştır. bu aşk öylesine kuvvetlidir ki sevgiliye doğru geliştirilen empati duygusundan da öte bir çeşit telepati yaratmıştır. böylelikle vincent nerede olursa olsun catherine’in ne hissettiğini bilebilmekte ve başı derde girdiğinde onu kurtarmaya gelmektedir… catherine olan aşkı sayesinde newyork’da ki suçla da savaşmaya başlayan vincent, bir çeşit; görünmez, ıspatlanamaz ama varlığı hissedilen güçlü bir kahramana dönüşür…

Tolkien’den Yepyeni Bir Kitap

Druid | 29 March 2007 04:47

Yüzüklerin efendisi serisinin yaratıcısı J.R.R. Tolkien’in oğlu tarafından tamamlanan yeni kitabı Children Of Hurin gelecek ay yayımlanacakmış.

Tolkien Children of Hurin’i 1918 yılında yazmaya başlamış, yazarın oğlu Christopher tam 30 yıl babası tarafından yaratılan taslakları derleyip hikayeyi yaratmak için çalışmış.

Kitabın hikayesi hakkında detaylar açıklanmazken, eserin Tolkien’in diğer eserlerindeki gibi macera, trajedi, dostluk ve kahramanlığın epik bir hikayesi olacağı, Tolkien hayranlarını fazlası ile mutlu edeceğinin düşünüldüğü açıklanmış.