bildirgec.org

exe hakkında tüm yazılar

visual c# studio exe build

feveran | 30 March 2010 10:57

microsoft visual studio’nun 2008 express edition’unda projeyi derleyip, simgesi falan dahil, tek bir exe dosyası şeklinde build yapma imkanı yok mu? (delphi deki gibi yani)
şu proje klasöründeki debug’un altındaki proje exe’si dediğim şey değil anladıysanız.

google tarayıcının suyunu çıkardı: native client teknolojisi

kursatt | 27 July 2009 20:00

Google‘ ın kendi standartlarını koymaktaki inadını bilmeyen yoktur. Bu inada rağmen tüm kullanıcıların sempatisini de kazanabilmiş olması google’ı başarılı yaptı. Şimdi ise iddialı bir uygulamayla sektördeki ağırlığını artırmaya çalışıyor gibi görünüyor. Native Client uygulamasıyla işletim sisteminin ekranından tarayıcınıza taşınacaksınız. Çünkü Native Client PC’nizin çalıştırdığı bağımsız uygulamaların tercihi olan C ve C++ gibi dillerle yazılmış programların tarayıcı üzerinden çalıştırılabilmesini sağlıyor.

Eğer her şey google’ın planladığı gibi gerçekleşirse gelecekte görüntü düzenleme, sözcük işleme ya da ileri grafiklere sahip aksiyon oyunları için ayrı programlar kurmanız gerekmeyecek.
Native Client kodu makine diline çevirerek RAM’de saklıyor ve işlemci tarafından erişilmesine izin veriyor. Böylelikle web uygulamaları işlemci üzerinden çalıştırılıyormuş gibi oluyor ve çok yüksek performans elde edilebiliyor. Hatta Native Client, çoklu iş parçalarının eşzamanlı işlenmesini destekliyor. Bunun için google, Quake oyun motorunu Native Client ile tarayıcı üzerinden çalıştırdı ve tek başına çalışan sürümüyle kıyasladı. Sonuç mükemmel ve hiç bir fark oluşturmadı. En kötü senaryoda bile performans kaybı %5’i geçmiyor. Actionscript gibi diller bile bu denli karmaşık programlı dönüştürecek kadar yüksek performanslı değiller.

C++ ile Sivrisinek Kovucu Program Mantığı

lazaronnie | 28 March 2009 12:23

Bilim adamları sivrisineklerin ses sinyallerine oldukça duyarlı olduğunu belirlemişler. Hatta öyle ki, sivrisineklerin dişisi ile erkeğinin vızıltısı bile aynı tonda olmamalarına rağmen erkek sivrisinekler dişisini, yaydığı titreşim tonunu algılayarak fark edebiliyormuş. Bu kadarlık bir biyoloji bilgisinden sonra şimdi de işin teknik kısmına dönelim.

Madem ki bu hayvanlar seslere oldukça duyarlılar, demek ki onları anladıkları seslerle rahatsız etmemiz mümkün.

Bildiğiniz gibi masaüstü bilgisayarlarda tweeter ismi verilen ve genellikle tiz sesleri ön plana çıkarması için kullanılan minik hoparlörler bulunmaktadır. PC kasalarında bulunma sebebi ise, programların veya işletim sistemlerimizin görsel uyarılar yanında işitsel uyarı ve mesajlar üretebilmesini sağlamaktır. Hoparlör Bios tarafından beslenir ve kontrol edilir. Hal böyle olunca programlar yazmak sureti ile bu hoparlöre bizde dilediğimiz elektriksel sinyali göndererek rahatça kullanabiliyoruz. İşte c++ için bir örnek kod;

asp’de mySQL İşlemlerini Otomatiğe Bağlayın!..

admin | 20 December 2008 16:37

Özellikle microsoftun asp ile .net çıkalıdan beri ilgilenmemesi bir çok asp kodlayıcısınının kendisini yalnız hissetmesine sebebiyet vermiştir. (kendimden biliyorum daa:) ) Ama herşeye rağmen biz sadık asp coder’lar olarak bu işin peşini bırakmıyoruz ve php’mi döver asp’mi dalaşını bir tarafa bırakıp tam bir beyefendi gibi msSQL, mySQL ve access (hatta oracle) ile güçlendirme şansını bulduğumuz projelerimize kısıtlı da olsa nesne odaklı programlama teknikleriyle daha da kullanışlı bir imaj verebiliyoruz. Bu makalede mySQL veritabanı üzerinde işlerliği olacak bir kod örneği sunarak üzerinde bir iki kelam etmek istiyorum..

Programları Kendiniz Türkçe Yapın

espere | 15 August 2008 18:10

Reshack (Resource Hacker) programı sayesinde, yabancı dilde yazılmış programların exe dosyalarını açarak menülerini kendiniz Türkçe yapabilirsiniz.

Önce programı çalıştırıp, Türkçeleştirmek istediğimiz programın exe dosyasını açıyoruz.Dosyayı açtığımızda, Resource Hacker, bu dosyanın içindeki tüm kaynakları listeleyecek.Değişik formattaki resimler, simgeler, metinler, menüler, tablolar ve sürüm bilgileri sınıflandırılmış biçimde ekrana gelecek.Bu aşamada size düşen görev, program arabirimine ait metinleri bularak Türkçe’ye çevirmek.DÜzenleyebileceğiniz menülerin çoğu String Table, Dialog ve Menu başlıkları altında bulunuyor.
Yaptığınız değişikliklerden sonra program içerisindeki “Compile Script” tuşuna tıklayarak onaylamanız gerekiyor.İşlemlerinizi tamamladıktan sonra “File” menüsünden “save as” tuşuna tıklayıp farklı bir adda kaydedin.
Önemli:Orijinal exe dosyasının bir yedeğini alın .Türkçe yaptığınız dosyayı, orijinal ada çevirmeniz gerekiyor.
Programı buradan indirebilir, detaylı açıklamaya buradan veya birçok başka yerden ulaşabilirsiniz.

Ne varsa çıkarın !

beder | 21 March 2008 18:50

Günümüzün popüler sıkıştırma yazılımlarından winrar bir çok dosya formatını tanımakta ve çoğu zaman yeterli gelmekte.Ya daha da fazlasını istersek ? İşte karşımızda universal extractor. Çıkarılmadık arşiv dosyanız kalmasın !
Popüler bir çok sıkıştırma formatını tanımakla kalmayıp, aşağıda yazılı olan dosya türlerini sorunsuzca açmaktadır.

7-zip archive .7z, .exeACE archive .ace
ARC archive .arc
ARJ archive .arj, .exe
ASpack compressed file .exe
BIN/CUE CD-ROM image .bin, .cue
bzip2 archive .bz2, .tbz2, .tar.bz2
CPIO compressed file .cpio
Debian package .deb
Encoded files .b64, .uu, .uue, .xx, .xxe, .yenc, .ntx
Gentee package .exe
gzip archive .gz, .tgz, .tar.gz
IMG floppy disk image .img
Inno Setup package .exe
Installer VISE package .exe
InstallShield Cabinet archive .cab, .1, .lib
InstallShield package .exe
ISO CD-ROM image .iso
KGB archive .kgb, kge, .exe
LZH compressed file .lzh, .lha
LZW compressed file .Z, .tz, .tar.Z
LZO compressed file .lzo
MHTML file .mht
Microsoft Cabinet archive .cab, .exe, .imf
Microsoft Compiled Help file .chm
Microsoft compressed file .??_
Microsoft LIT e-book .lit
Microsoft Windows Help file .hlp
NSIS package .exe
Outlook Express mail archive .dbx
PEA archive .pea
RAR archive .rar, .001, .exe
RPM package .rpm
SetupFactory package .exe
SIS (SymbianOS) packages .sis
StuffIt packages .sit
TAR archive .tar, .tbz2, .tgz, .tz, .tar.bz2, .tar.gz, .tar.z
UHARC archive .uha
UPX compressed file .exe, .dll
Windows Installer package .msi
Windows Installer patch .msp
Wise Installer package .exe
ZIP archive .zip, .jar, .xpi, .wz, .exe
Zoo archive .zoo

UNetbootin: İmaj Dosyası Yazdırmadan ‘Linux’ Kurun

Guardian | 26 January 2008 21:29

UNetbootin lubi.sourceforge.net projesinin kullanışlı linux işletim sistemi kurma yöntemlerinden bir tanesidir ve internet ortamından .iso uzantılı imaj dosyası indirip boş bir cd’ye kalıp olarak yadırma derdini ortadan kaldırır.

Böylece zaman sıkıntısı olan kullanıcıların veya sisteminde cd-rom donanımına sahip olmayan kullanıcıların internette yer alan .iso uzantılı dosyayı indirmeden aynen sistemlerindeymiş gibi kullanarak kurulum yapmalarına olanak tanımaktadır.

Hangi dosya ne işe yarar öğrenin

ergin53 | 11 December 2007 23:58

Budosyanedir.com Sistem dosyaları, dll files, virüs, trojan, spyware ve adware dosyaları hakkında bilgilerin bulunduğu güzel bir site. burdan buyrun.

dosya bilgileri
dosya bilgileri

Dosyalar hakkında bilgi edinmek, ne işe yaradığını öğrenmek tavisiyeler ve Risk değerleri bulunmakta.

Örneğin Msconfig başlangıç sekmesindeki dosyaların ne işe yaradığını bakabilirsiniz