bildirgec.org

el kaide hakkında tüm yazılar

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

| 29 May 2011 12:56

Somali, 2009 yılında dünyanın en tehlikeli ülkesi seçildi. Afganistan ikinci ve istikrarsız Irak dünyanın en tehlikeli üçüncü ülkesidir.

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri listesinde polis koruması, terorizm riski ve dünya ülkelerindeki istikrar gibi suç sayılan ve risk değerlendirme grubu içinde yer alan ülkeler bir araya getirildi.

Somali birçok nedenden ötürü listenin bir numarasında yer alıyor. En büyük tehlike korsanlıktır. Modern korsanlar, geçmiş yıllarda 40’ın üzerinde gemiyi kaçırdılar. Bununla birlikte ülke derin bir kaos içindedir. Savaş lordları ve askeri nitelikli gruplar, ülkede gerçek bir hükümetin olmadığı için eyaleti yönetmektedirler.

SALATALIKTA NASİBİNİ ALDI EL KAİDEDEN

nurozoz1980 | 14 November 2008 14:39

Terör örgütü El Kaide gitgide kendini aşıyor ve bu yüzdende Irak’ta uyguladığı sert İslami yasaklar Iraklıların örgüte olan desteğini geri çekmesine sebep oluyor. düşünsenize El Kaide, kadınların “cinsel fikir verebileceği gerekçesiyle” salatalığı satın almasını bile yasakladı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre Irak’ta oldukçu sıkı İslami yasaklar uygulamaya çalışan El Kaide örgütü, Arap aşiret liderlerininde kendilerine desteğini yavaş yavaş yitiriyor. Örgüt, son olarakda salatalığa takmış kafayı salatalığın erkek, domates gibi sebzelerin de kadın olduğunu öne sürerek, kadınların salata satın almasını yasakladı. Yani ülkenin birçok yerinde artık sadece erkekler salatalık satın alabiliyor. Oldukçu komik heralde önümüzdeki günlerde patlıcuk v,s yede yasak gelir,

el kaide facebook’u izliyor

padodarc | 04 March 2008 23:51

buradaki habere göre Kanada Savunma Departmanı, mensuplarını Facebook ve benzeri sosyal ağ sitelerine kişisel resim ve bilgilerini yüklememeleri konusunda uyarıyor. El Kaide ve diğer terörist grupların özellikle facebook’taki grupları detaylı incelediği belirtilmiş. Söz konusu uyarıya yol açan Canadian Forces grubunun 8467 üyesi bulunuyor. Kaynaklar; 1, 2, 3

TEŞKİLAT

mucize1 | 01 February 2008 22:01

Size bir kitaptan bahsetmek istiyorum.
Adı: Teşkilat
Yazarı: Selman KAYABAŞI
Türü: Politik Kurgu-Roman
İlk başta size yazar Selman KAYABAŞI’yı tanıtmak istiyorum;
Selman KAYABAŞI, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu, 2005 yılında yayınlanan ilk kitabı Kafkas Ruleti, askeri ve siyasi çevrelerde tartışmalara neden olmuş; askeri kurumlar, kitabı personeline okumaları için tavsiye etmişlerdir.
Mahir KAYNAK, Ömer Lütfi METE, Emniyet İstihbarat Eski Başkanı Bülent ORAKOĞLU ve Hasan Celal GÜZEL ile çalıştığı kitapları mevcuttur.
Kitaptan beni en çok etkileyen bölüm:
“Üzerinde “Ankara” yazılı bir kağıdın yapıştırıldığı Şah; “PKK” isimli piyonun tehtidi altındaydı. Şah ile oynanmak istense bile, hemen önünde “TSK” yazılı vezir sebebiyle ileri değil; ancak yanlara doğru hamle yapabilirdi. Vezir’in, “PKK” piyonunu yemesi ve Şah’a tehdidini kaldırması mümkündü. Fakat bu hamle, Şah’ın önünü açacak ve iki adım sonra “El-Kaide” yazan Fil’in, Şah çekmesine sebep olacaktı. Karşı taraf “El-Kaide” ile değil; “PKK” piyonunu koruyan “Ralf” yazılı At ile oyuna devam etse; piyonu avlayan “TSK”, bu kez At’ın saldırısıyla avlanacaktı.”…

ABD’nin gözde işkencesi: Waterboarding

woofwoof | 26 January 2008 15:37

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da bolca tartışma konusu olan, kanallarda birçok CIA emeklisi ve mağdurun boy göstermesine neden olan ve sonunda yasaklanan bir sorgulama yöntemi (yetkililere göre) waterboarding. Bakınız nasıl da yemek tarifi verir gibi rahat anlatıyor asker abim olayı! Ne kadar sevimli değil mi? Gördüğünüz gibi yöntemi uygulamak çok basit. Maktülü sabit bir şeye sıkı sıkı bağlamanız, gözlerini kapatmanız, ağzına bir havlu tıkıştırmanız ve havlunun üzerine yavaş yavaş su dökmeniz yeterli. Ha bir de “susadın mı?” gibisinden dalga geçebilecek kadar insanlıktan çıkmış olmanız gerekiyor. Sonuçta maktül kendini boğuluyor gibi hissediyor, debeleniyor. Uzmanlar yöntemin kalp krizine ve panik ataklara yol açabildiğini söylüyor.

1968, Vietnam
1968, Vietnam

Aslında yüzyıllardır uygulanıyormuş da bu işkence haberimiz yokmuş. 1500lerde İtalyanlar, 2. Dünya Savaşı’nda Japonlar ve Gestapo, 1970lerde Kamboçya’da Khmer Rouge, Vietnam’da ABD… Peki ne oldu da su yüzüne çıktı? Birçok raporda ABD’nin 2001’den beri yürüttüğü “Terörle Savaş” kapsamında yakaladığı sanıkları konuşturmak için bu yönteme başvurduğu yazmaya başladı. Ancak bunlar zaman zaman konuşulsa da konuşanlar bir güzel susturuldu. 2005 sonlarında CIA bu işi gizli yapmaktan sıkılmış olacak ki, bu yöntemi onaylı “geliştirilmiş sorgulama yöntemleri” listesine koydu.

Onlar bunun iyi bir sorgulama tekniği olduğunu düşünmekteydi. Asıl bomba 24 Ekim 2006’da Busht’un yardımcısı Dick Cheney‘in muhafazakar bir radyoda, sunucunun “eğer suya batırmak hayat kurtaracaksa, bunu yapmak için fazla düşünmeye gerek yok değil mi?” sorusunu onaylamasıyla patladı. O röportajda cheney, yöntemi övücü söylemlerde bulunmuştu. Bunun üzerine insan hakları ayaklandı. Beyaz Saray kem küm etse de medya olayın üzerine gitti ve sonunda yöntemin yasaklanmasını sağladı. Tabii bunda El Kaide yöneticilerinden Khalid Sheikh Mohammed‘in sorgusunda yöntemin kullanıldığının birçok kaynak tarafından açıklanması da etkili oldu. Bir CIA yetkilisi böyle bir adamın bile yaklaşık 2.5 dk gibi kısa bir sürede konuştuğunu açıkladı. Emekli ajan Kiriakou da Ebu Zübeyde’nin 35 saniyede bülbül gibi şakıdığını söylemişti. Amerika’nın yöntemi neden bu kadar sevdiği ortada.