bildirgec.org

düşünce okuma hakkında tüm yazılar

Sinemanın Don Kişot’u: Zulawski (Dostoyevski’yi kıskanan adam)

uuuucar | 22 December 2009 11:32

Zulawski
Zulawski

-İnsan benliğinin travmayla karşılaştığı anlarda, iç dünyanın kutupları görünür hale gelir. Yaşamda karşılaştığımız aşikar görünen olayların trajik yönleri ruhsal dünyanın derinliklerine açılan kapılardır. Dostoyevski, psikolojinin diyalektiğini kavrayarak aktarabilen bir dehadır.

-Böylesine derinlikli bir kavrayışı sinemaya aktarabilmek için geleneksel yöntemleri bir kenara atmak zorunluluktur. İnsanın kendini anlatmaya sıvanmış sanat ürünlerini Dostoyevski‘den yola çıkarak oluşturmak, iyi bir kapının keşfidir. Zulawski, birçok filmini yazarın farklı romanlarından yola çıkarak gerçekleştirmiştir. Hareketli kamerasını ruhsal dünyanın derinliklerinde dolaştıran yönetmenin bir filmi de; “Possiession“.

Asimo’yu Düşünce ile Kontrol Etmek

zabun | 04 April 2009 23:54

Honda Research Institute Japan Co., Ltd. (HRI-JP), Honda R&D Co., Ltd., Advanced Telecommunications Research Institute International (ATR) ve Shimadzu Corporation güçlerini birleştirerek geliştirdikleri, Beyin Makine Arayüzü (Brain Machine Interface) teknolojisi ile, neredeyse ailemizden biri olan Asimo‘yu sadece düşünce ile hareket ettirmeyi başardılar.

Geliştirilen arayüz sayesinde kullanıcı, başına takılan bir kask dışında hiçbir kontrol arabirimi (uzaktan kumanda, joystick, klavye vs) olmaksızın, oturduğu sandalyede, sadece düşünerek Asimo’yu kontrol edebilmekte.

[crunchgear]