bildirgec.org

dustin hoffman hakkında tüm yazılar

Amerika’nın yeni ikonu; Tootsie (1982)

queennothing | 02 December 2011 19:04

2008 senesinde yaşamını yitiren usta yönetmen Sydney Pollack‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Tootsie“, 1982 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Larry Gelbart ile Murray Schisgal tarafından yazılan filmde iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman, iki Oscar Ödüllü Amerikan aktris Jessica Lange, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Teri Garr, Amerikan aktör Bill Murray, 1923 doğumlu aktör Charles Durning, Dabney Coleman, Geena Davis ve Pollack’ın kendisi rol alıyor. Lange’ye En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü getiren film, En İyi Film de dahil olmak üzere toplam 9 dalda Oscar adayı oldu. Orjinal süresi 116 dakika olan film, 22 Milyon Dolar ile çekildi.

Kramer vs. Kramer (1979)

queennothing | 04 May 2011 20:00

Üç defa Oscar ödülü kazanan 1932 doğumlu Amerikan yönetmen Robert Benton‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Kramer vs. Kramer“, 1979 senesinde vizyona girdi. Yazar Avery Corman’ın romanından uyarlanan filmin çekimleri Amerika’da gerçekleşti. İki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman ile defalarca Oscar’a aday gösterilen ve ikisini kazanan Amerikan aktris Meryl Streep‘in başrollerini paylaştıkları filmde aktris Jane Alexander, aktör Justin Henry, JoBeth Williams ve George Coe rol alıyor. Dört dalda Oscar’a aday gösterilen film, Yılın Filmi, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar kazandı.

Midnight Cowboy (1969)

queennothing | 25 April 2011 10:51

İngiltere’de dünyaya gelen yönetmen John Schlesinger, kariyeri boyunca 25’ten fazla filme imza attı, bir Oscar Ödülü kazandı ve 2003 senesinde hayatını kaybetti. Schlesinger’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Midnight Cowboy” (Geceyarısı Kovboyu), James Leo Herlihy’nin romanından uyarlandı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jon Voight ile iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Sylvia Miles, Brenda Vaccaro, Barnard Hughes ve Jennifer Salt gibi isimler de rol alıyor. 4 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen 1969 çıkışlı film, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazandı.

Barney’in vaziyetleri; Barney’s Version (2010)

queennothing | 21 January 2011 10:09

Dizi yönetmenliği yaparak tanınan Richard J. Lewis‘in ilk sinema filmi denemesi olan “Barney’s Version“, 2010 senesinde çekildi. Ülkemizde Şubat ayında gösterime girmesi beklenen yapımda Amerikan aktör Paul Giamatti, iki Oscar Ödüllü aktör Dustin Hoffman, İngiliz aktris Rosamund Pike, Atom Egoyan, Paul Gross, Bruce Greenwood, Rachelle Lefevre, Minnie Driver, David Cronenberg ve Jake Hoffman gibi isimler yer alıyor. Mordecai Richler’in kitabından uyarlanan filmin senaryosu, Michael Konyves tarafından yazıldı.

Little Fockers (2010)

agustos13 | 03 January 2011 14:06

Little Fockers, Türkiye’de “Zor Baba” adıyla piyasaya sürülen filmlerin üçüncüsü. Serinin ilk iki film olan Meet the Parents ve Meet the Fockers‘dan farklı olarak bu sefer yönetmen koltuğunda American Pie‘dan tanıdığımız Paul Weitz var.
Filmin kadrosunda, ikinci filme göre bir değişiklik olmamakla beraber, seksi ilaç mümessili “Andi Garcia” rolüyle Jessica Alba arz-ı endam ediyor. Harvey Keitel ve Laura Dern de ufak rolleriyle seyirciye göz kırpıyor.

Film, eleştirmenlerden tam puan alamasa da, gişede, ilk iki filmde de olduğu gibi ilk haftada Amerika’da zirveye oturmuş durumda. Robert De Niro, Dustin Hoffman, Barbra Streisand, Blythe Danner gibi efsane isimlerin yanında Ben Stiller ve Owen Wilson gibi yeni jenerasyon komedi oyuncularının da bunda etkisi yadsınamaz.

Rain Man (1988)

queennothing | 02 July 2010 12:37

Oscar Ödüllü Amerikan sinemacı Barry Levinson‘un çektiği; 1988 senesinde vizyona giren drama filmi “Rain Man” (Yağmur Adam), ‘En İyi Film’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ dalalrında olmak üzere; toplam dört dalda Oscar Ödülü kazandı. Filmde, 1962 doğumlu Amerikan aktör Tom Cruise, iki defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktör Dustin Hoffman ve İtalyan aktris Valeria Golino rol alıyor.

Los Angeles’da araba satıcısı olarak çalışan ve hayatı küçük hesaplar yaparak geçen Charlie Babbitt, uzun zamandır haber alamadığı babasının öldüğünü öğrenir. 3 Milyon Dolar gibi bir servete sahip olan babasının ölümü üzerine Charlie, kız arkadaşı Susanna ile vakit kaybetmeden babasının evine gider. Bu seyahat, elbette para içindir ve uzun zamandır babasının yüzünü görmeyen Charlie, bu servetten pay alacağını düşünmektedir. Ancak Charlie’nin umudu, babasının tüm servetini, mongolların bakımını üstlenen bir vakfa bağışladığını öğrenince kırılır. Babasının servetinden gelecek parayla hayatını düzene sokacağına inanan Charlie, geçmişteki sorunlarla bu şekilde tekrar yüzleşecektir.

Last Chance Harvey (2008)

queennothing | 03 February 2010 14:32

İngiliz sinemacı Joel Hopkins‘in “Jump Tomorrow“dan sonraki ikinci yönetmenlik deneyimi olan “Last Chance Harvey” (Aşka Son Şans), 2008 çıkışlı başarılı bir duygusal yapım. Çıktığı sene iki dalda Altın Küre adayı olan filmde iki defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktör Dustin Hoffman, yine iki Oscar’a sahip olan 1959 doğumlu İngiliz aktris Emma Thompson, James Brolin, Richard Schiff, Kathy Baker ve Liane Balaban yer alıyor.

Harvey Shine, orta yaşlarında ve senelerden beri ustası olduğu reklam müziği yazma işinde gitgide başarısız olmaya başlayan yalnız bir adamdır. Amerikan Kültürü ile yaşayan Harveey, açık görüşlü, iyi niyetli, kendi halinde ve çekicidir ama duygusal anlamda ciddi bir yakınlaşma eksikliği yaşamaktadır. Haftasonu için kızının düğününe, İngiltere’ye giden Harvey, uzun süre önce boşandığı karısının ve birlikte yaşadığı adamın, kızına çoktan öz babasını unutturduklarını, hatta kızının düğün yürüyüşünde eşlik etmesi için babası yerine üvey babasını seçtiğine şahit olur. Kırılan kalbine rağmen anlayışlı tavırlarını takınan Harvey, düğüne kalmadan Amerika’ya dönmeye karar verir.

JÜRİ (RUNAWAY JURY)

wacowski | 05 January 2010 16:10

Başrollerinde John Cusack (2012 ), Gene Hackman (Enemy of the State), Dustin Hoffman (Rain Man),

Rachel Weisz(The Mummy) gibi kadrosu iyi oyuncularda seçili 2003 yapımı filmi Gary Fleder yönetti.
Filmin konusuna gelince; silahlı bir katliama kurban giden bir admın dul kalan eşi, silah üreticilerine dava açınca, bu patlayıcı davasında çıkarlar çok yükselir.
Terazideki milyonlarca dolar ile, ahlaksız bir jüri uzmanı (Gene Hackman), müşterisi için seçilmiş jürüyi garantiye almak için harcamadan kaçınmayacaktır. Jürinin, bir üyesi tarafından (John Cusack), kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirildiği açığa çıkınca tansiyon yükselir. Tüm bunların karıştığı bu davada, kazanmak için her şey yapılacaktır.

[B]RAINMAN: Kim Peek

vivian darkbloom | 28 December 2009 10:59

Bir kitabı bir saat içinde okuyup tamamını ezberliyor. Sol gözü, sol; sağ gözü, sağ sayfayı okuyor ve böylece ortalama sekiz saniyede iki sayfayı birden okumayı bitiriyor. Hafızasında yaklaşık 12000 (on iki bin) adet kitap var. Herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini biliyor. Tüm bunlara rağmen IQ’su normalin oldukça altında.

Kim Peek (1951-2009)
Kim Peek (1951-2009)

Yağmur Adam filminin ilham kaynağı olan Kim Peek’i maalesef 19 Aralık 2009 tarihinde kaybettik. 1951 doğumlu Kim Peek fotografik ya da eidetik hafızası çok güçlü bir savant olduğu teşhisiyle yaşadı. Savantların bazı alanlarda normal bir insanın sahip olmadığı üstün yeteneklere sahipken, sosyal olarak belirgin diğer yetersizlikleri ve nörolojik anormallikleri olur. Dünyada 50-100 arası sayıda savant mevcut. Savant sendromu, görsel, işitsel ve benzeri bir alanda güçlü hafızası olan otistiklerde görülüyor. En belirgin ortak özellikleri çok kısıtlı bir alanda sınırsız denebilecek derinlikte bir hafızaya sahip olmaları ve beyinlerinin sol tarafının hasarlı olması. Ancak her savantın otistik her otistiğin de savant olmadığı konusunda da belirlenmiş kesin yargılar var.

Dick Tracy (1990)

queennothing | 19 December 2009 19:01

Çizgiroman yazarı Chester Gould‘un 1931 çıkışlı çizgiromanından uyarlanan 1990 çıkışlı sinema filmi “Dick Tracy”, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Ses’ ve ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar adayı olurken, ‘En İyi Makyaj’, ‘En İyi Dekorasyon’ ve ‘En İyi Müzik’ dalında olmak üzere toplam üç dalda Oscar Ödülü kazandı.
1937, Amerika doğumlu aktör Warren Beatty‘nin başrolünde yer aldığı yapımda Al Pacino, Glenne Headly, Seymour Cassel, Dustin Hoffman, Madonna, James Keane, Kathy Bates, Charles Durning, Charlie Korsmo, Paul Sorvino, Mandy Patinkin gibi isimler rol alıyor.

Big Boy Caprice, rüya kent Chicago’nun azılı bir mafyabaşıdır. Kendisine rakip olan tek kişi, Lips Manlis’in kendisidir. Manlis’in işlettiği gece kulübünü basan ve rakibini kaçıran Big Boy, Manlis’in sevgilisi şehvet abidesi Breathless Mahoney’i de alıkoyar. Mahoney’i yanına alarak gücünü bir kez daha ispatlayan Big Boy, kararlı, yumuşak ve sadık bir polis dedektifi olan Dick Tracy’den henüz habersizdir.