bildirgec.org

dava hakkında tüm yazılar

Kafka’nın Dava’sından; Le procès (1962)

queennothing | 29 August 2011 11:34

Hollywood’a yepyeni bir sayfa açmış olan Orson Welles, 1915 ile 1985 tarihleri arasında yaşamış usta bir yönetmen, yapımcı ve başarılı bir aktördür. Edebiyat dünyasında büyük tartışmalara sebebiyet veren Franz Kafka’nın ‘Dava’ adlı eserinden uyarlanan “Le procès“de 1992 senesinde yaşamını yitiren aktör Anthony Perkins, 1928 doğumlu Fransız aktris Jeanne Moreau, Michael Lonsdale, Romy Schneider, Elsa Martinelli, Arnoldo Foà ve Welles’in kendisi rol alıyor. Çekimleri Fransa, İtalya ve Hırvatistan’da tamamlanan ve orjinal süresi 118 dakika olan film, İngilizce’ye ‘The Trial’, Türkçe’ye de ‘Dava’ olarak çevrildi. Welles’in en iyi filmlerinden biri olarak gördüğü “Le procès” için Jackie Gleason‘un rol alması isteniyordu ancak rolü Welles üstlendiği için Gleason’a yer verilmedi.

Dava – Doz (2001)

queennothing | 24 June 2011 12:36

1960 senesinde dünyaya gelen Şavata, bilinen sekiz filme yönetmenlik yapmış ve 2011 seçimlerinde Malatya’da milletvekili adaylığını koymuştur. Gani Rüzgar Şavata‘nın hem senaristliğini, hem de yönetmenliğini yaptığı “Dava / Doz“, 2001 senesinde tamamlandı. 14 Aralık 2001 tarihinde gösterime giren filmin görüntü yönetmenliği Mehmet Gün tarafından, müzikleriyse Sezer Bağcan tarafından yapıldı. Filmde Kazım Kartal, Neslihan Acar, müzisyen Rojin, Ferhat Gündoğdu, Mehmet Emin Eren, Levent Çakır gibi isimler rol alıyor.
Güneydoğu’da boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine geri dönen onlarca aile, köylerinin yakılıp yıkıldığını görünce ne yapacaklarını bilmez bir halde ortada kalırlar. Durumdan en az diğer aileler kadar etkilenen Barzan’ın ailesi de Barzan ile kardeşinin mahkum edilmesiyle dağılmışlardır. 10 sene sonra hapisten çıkan iki kardeş, köylerine geri dönüp aileyi yeniden biraraya getirmek ve huzur bulmak için canla başla çalışacaklardır.

Sevmek Düşmeden Uçmayı Bilenlerin Marifeti

kahvekokusu | 30 October 2009 09:41

Kendi yağmurunda ıslanır şehir
Yüzüm kendi yağmurunda yıkanır..
Her aşk kendine büyüktür
Ve her ayrılık kendi yalnızlığını tanır…

Gel..desen, yalınayak
Kızgın sahralardan, harlı yollardan geçerek gelirdim sana…
Gel! Desen
Düşmekten korkmadan,
Kırık kanatlarımla, uçarak gelirdim sana…
Yüreğimde bin kamyon yükü sevda
Uykusuz gecelerimi nevbetlere devredip
Yıldızlardan sızan bir ziya gibi
İcabet ederdim çağrına
Oysa ne “gel” dedin ne de geldin.
Ey hüznümü umuduna çözdüğüm sevda!
Kaybetmek bulanlara mahsustur
Ben seni hiç bulmadım ki….

İnternetteki güvenli limanlar azalıyor.

axanc | 04 September 2009 16:13

“Elçiye zeval olmaz”, bu laf size çok eskilerden kalmış gibi görünebilir ancak bizim demokrasimizin temelini oluşturuyor. Zira bizim görüşümüze göre bize gelen mektubun içeriğinden postacıyı sorumlu tutamayız. Benzer şekilde düşünmeyen louis vuitton, iki internet servis sağlayıcına karşı, illegal içerikli sitelere karşı önlem almadıklarından dolayı dava açtı ve toplamda 32.000.000$ tazminat kazandı. Bu da gösteriyor ki dijital medya koruma antlaşması (dmca) ile internetteki güvenli limanların sayısı her gün azalıyor.

Bir yanda müzik endüstrisi için gelir büyük bir kaynağı diğer yanda da, demokrasimizin temeli ve kendi kişilik haklarımız duruyor. Acaba “bayan adalet” nasıl bir karar sergileyecek. Zira artık internet üzerindeki bütün aktivitelerimiz kontrol altına alındı ve her hareketimiz kaydediliyor. Düşünün ki benim doktoruma veya en yakın arkadaşıma gönderdiğim bütün e-posta’lar onlara gitmeden önce mutlaka okunmuş oluyor. Peki böyle bir durumda kendi kişilik haklarınızı nasıl savunabilirsiniz veya büyük bir şirketin içerisinde yaşanan büyük bir skandalı biliyorken kendinizi nasıl güvende hissedebilirsiniz.

Google’ın başı yine dertte. hem de iki kere.

siriusbee | 31 August 2009 15:49

Gün geçmiyor ki Google’a açılan davalara bir yenisi daha eklenmesin:) Ama bu defa diğerlerinden çok farklı bir durumdan dolayı dava açıldı. Olay şöyle gelişmiş: Rosemary Port adındaki bir blogcu Google’ın blog sitesinde “New York Şehrindeki Fahişeler” anlamına gelen “Skanks in NYC” adında bir blog açar. Bir süre sonra Liskula Cohen adında bir Vogue modeli, bu blogda kendisine fahişelik suçlamalarının ve iftiralarının bulunduğunu ve Google’un da buna izin verdiğini iddia ederek dava açar. model kızımız mahkemede Google’a bu tür durumlarda blog sahiplerinin isimlerinin açıklanmasını talep eder. New York mahkemesinin kararına göre Google davayı kaybeder ve blog sahibinin adını açıklar.

Shakespeare’in çizgiye dönüşümü

kermittin | 27 August 2009 11:26

Bu yazı NTV yayınlarının çizgi roman severlerine sunduğu Macbeth‘i gerek televizyonlardaki reklamlarından gerekse kitap evlerinde görmüşsünüzdür. Ben reklamlarda ilk gördüğümde bayağı bir şaşkınlığa uğramıştım. “Harika!” olarak nitelendirdiğimi hatırlıyorum. (hala alamadım ne yazık ki, öğrenciliğin gözü kör olsun!) Ardından Kafka’nın Dava’sını raflarda yerini aldı.

NTV yayınlarının çıkardığı Macbeth
NTV yayınlarının çıkardığı Macbeth

Microsoft’un Word’ü satması yasaklandı

axanc | 17 August 2009 17:25

11 ağustos tarihinde, teksas eyaletinin doğusunda bulunan bir mahkeme, xml dosya formatının yazım dosyalarında kullanımına ait patentin kurallarını ihlalinden dolayı, microsoft’a, word programının bütün versiyonlarının satışını 60 gün içinde durdurması yönünde bir ceza verdi. eğer kararın iptali gerçekleşmez ise, çok popüler olan word programının satışı durdurulmak zorunda kalacak.

Yoksa Word ölüyor mu?
Yoksa Word ölüyor mu?

aslında karar, geçen mayıs alında son bulan ve microsoft’un kanadalı i4i firmasının patentini ihlalden suçlu bulunduğu davanın devamında gerçekleşti. i4i firmasına ait patentinbaşvurusu 1994 yılının haziran ayında gerçekleşti, 1998 yılında ise onaylandı, aynı yılın kasım ayında da microsoft benzer bir patent için başvurdu. i4i’e ait söz konusu patent, metin dosyalarının xml formatında tutulması yönünde genel bir şekli tanımlıyor ve bu şekliyle de microsoft’un son dönemde aldığı patenti de kapsıyor.