bildirgec.org

darbe hakkında tüm yazılar

haydi referanduma gidiyoruz

taha3045 | 26 August 2010 13:00

Kılıçdaroğlu Gandi Kemal’miş, herkesin yediği haltları biliyormuş, havuzu şöyleymiş, onun gibi şöyle olmayan havuzlar kakaymış.

Yeni yeni diziler başlıyormuş , çok ses getirecekmiş.(her dönem kaç tane dizinin bir kaç bölümden sonra geri dönüşüm kutusuna atıldığını kimse bilmiyormuş )

Bir varmış bir yokmuş Niran Ünsal adlı şarkıcı sandıktan evet oyu çıkarsa kafama sıkar giderim demiş. kaşıklayamayacağın bokun önüne oturmasaymış. Herkesin evet ya da hayır deme hakkı var ama kimse böyle salak demeçler vermemeliymiş.

biknd helium

schizophrenia13 | 13 March 2010 11:21

biknd helium
biknd helium

bisikletini heryere yanında götürmek isteyip, uçak vb. araçlarda başına birşey gelmesinden korkanlar için oldukça pratik bir çözüm olan helium bisiklet çantası, biknd icadı.

biknd helium
biknd helium

dışı pvc’den üretilen çantanın iç kısmı şişirilebilir yastıklardan ve köpükten oluşuyor.

biknd helium
biknd helium

kapatıldığında bir valizden farksız olan helium, 85 x 127 x 31cm boyutlarında ve 8.5kg ağırlığında.

biknd helium
biknd helium

MAVİ YOLCU,İNKILAP

il mare | 08 March 2010 15:59

Gene o baş ağrılarından biriyle uyandım bu sabah.Gözlerime de pişkince yayılanından,bütün bir gün boyunca,ölecekmişim,ölsem de hiç üzülmeyecek ve kimseyi de üzmeyecekmişim gibi hissettireninden… Suratımı asıp çekilmez olduğum,evde sayemde kavgalar çıkarttırdığım,hiç soru sormayıp sorulanlara da cevap vermediğim,içerimde ne varsa hepsini kendime sakladığım sabahlardır ki,her ne kadar bir kaşık suda boğulası, hırçın bir yaratık gibi gözüksem de,ben gözlerimdeki ağrıya rağmen,kendimde hoşuma giden çok şey bulurum aslında.Her zaman konuşurken o gün sessiz kalmanın farkındalığı ile ve onun da yarattığı farkındacıklıklarla sıkı bir dost ilişkisine girerim tüm gün,fazla duygusallaşırım,daha önce düşünmediğim şeyleri düşünür,hiç tanışmadığım ayrıntılarla el sıkışırım, ve ne varsa bende o güne dair,hepsi ,arka fonda duygusal bir müzik eşliğinde hüzünlü bir masal anlatıyorlarmış da ben de günümü bu masalı dinlemeye ayırmışım gibi,hiç çıkarmadığım geceliklerimle karşılarına kurulurum.Cam kenarına…

kodak playsport

schizophrenia13 | 07 January 2010 08:41

kodak playsport
kodak playsport

kodak’ın darbelere karşı dayanıklı yeni video kayıt cihazı playsport, zi8 ile oldukça benzeşiyor. nisan ayında 150$ fiyatla satışa sunulacak playsport darbelere olduğu kadar suya da dayanıklı.

bazı özellikleri:

  • 3m derinliğe kadar su dayanımı
  • 1080p, 30fps video kayıt
  • elektronik sarsıntı önleme desteği
  • 2 inç lcd
  • 5 milyon piksel boyutunda fotoğraf çekebilme
  • sd/sdhc kart desteği
  • hdmi

GLADIO

blackjack38 | 22 November 2009 12:06

Günümüzde hızla yayılan bir söylem var ‘Gladio’. Aslında bu kavram veya örgüt çok eskilerden bugüne kadar gelebilmiştir. Biz yazımızda bu ‘Gladio’ nun tarihini araştırca, tabi ki Türkiye açısından.Gladio II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen Kontrgerilla (stay-behind) operasyonunun kod adıdır ve İtalyanca daki kelime anlamı kısa kılıçtır. aslında anlaşılır bir dilde açıklamak gerekirse bu oluşum o dönemde Komünizme karşı Nato ülkelerini korumak amaçlı kurulmuş olan gizli örgütlerdir ancak isim olarak İtalyadaki örgütün adı Gladio dur. ilk olarak İtalyada ortaya çıkarılan bu örgüt aslında artık Komüniz e karşı değil bulundukları ülkelerin kendilierini geliştirip, kendilerini yetiştiren ve para ödeyen güçlere karşı durabilcek kadar güçlenmelerine yönelik faaliyetlerde bulundukları anlaşılmaktadır çünkü artık dünya üzerinde Komüniz gibi bir tehlike kalmamıştır. Türkiye de darbelerle beslenen bu örgüt kendine en verimli yaşama alanı olarak askeri birimleri ve rütbeleri görmüştür. son dönemlerde bu örgüte karşı bir araştırma, tutuklama gerçekleşse bile İtalya da olduğu gibi bu örgütlerin liderleri ve yönetildikleri güçler hep sır olarak kalacak gibi görünüyor. kendilerine güç olarak gördükleri her alanda yer almışlardır. milliyetçi kesim, sol kesim, sağ kesim, komünist kesim…Türkiye bu tehdite karşı hep konusulur ancak birşey yapılmaz bir ülke iken bunun konusulması ve bir takım hukuki eylemlerin gerçkeleşmesi gelecek açısından gerçekten umut verici.

kaçınılmaz son hikayeleri bölüm 2

nazokiraze | 16 November 2009 20:17

Televizyonlar iki kanallı iken ilkokulda okuduğum sırada Cover Up (gizli görevli) adlı bir dizi vardı, orada oynayan yakışıklılar yakışıklısı delikanlıya bayılıyorduk, sonrasında onun ölüm haberini almıştık.(Zamanda Yolculuk dizisinde de oynamış ben bilmiyorum) Yıllar sonra ölümünün sebebini öğrenme şansım oldu, küçüktüm sebebini merak etmemiştim ve unutup gitmiştim.(Mac Harper rolündeydi)

Hexum, dizinin çekimleri arasında arkadaşlarına şaka yapmak amaçlı silahı şakağına dayar ve tetiği çeker.Boş kuru sıkı silah geri tepince de kafatasında çatlaklar oluşur, hastaneye kaldırılan genç oyuncu altı gün sonra ölür.Ve eleştirmenlerce geleceğin yıldızı olarak görülen Jon Eric Hexum şöhrete tırmandığı sırada hayattan göçer. Dizi hem onun ölümüyle hemde “Holding out for a hero” (O Benim Dünyam şarkısının orjinali) şarkısıyla anılarda yer alır.(öldüğünde 26 yaşındaydı)

Ford ilk Şişebilen Emniyet Kemerini Tanıttı

Esed | 11 November 2009 09:53

Ford ilk şişebilen emniyet kemerini tanıttı. Kaza anında şişebilen bu emniyet kemeri sayesinde kaburgaların kırılması ve iç organların hasar görmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaza anında kemerin içinde bulunan bir sensör kazanın şiddetini hesaplıyor ve kemerin içini 40 milisaniyede koltuğun altında depolanan gazla dolduruyor. Bu sayede içi gazla dolan kemer kazalardan daha az hasarla kurtulmanıza yardım ediyor.

Darbeler ve Sermaye…

| 03 November 2009 14:23

Cumhuriyetin kuruluşundan beri dengemizi bulmaya çalışıyoruz.
Çeşitli güçlük ve sıkıntılarla dolu uzun bir yolun başlarındayız.
Yolun sonunda nereye varacağımız bile belli değil.
Yerin dibine, karanlıklara mı, yemyeşil çayırlara, aydınlıklara mı?

Bir imparatorluğun küllerinden doğan, çırılçıplak bebek.
Babasını çok erken kaybetmiş, korumasız kalmış.
Bakımını üstlenen yetişkinler gerekli özeni göstermemiş.
Düşe kalka, yara bere içinde hayatta kalmaya çalışıyor.

Darbe üstüne darbe yemiş.
Kurtarıyorum diye her gelen, basmış tokadı.
Acımasız egemen güçler üniforma giymiş.
Sermayenin tekmeyi attığı ayağında postal var.