bildirgec.org

cms hakkında tüm yazılar

Yeni ve ücretsiz WordPress temaları

siriusbee | 07 December 2010 21:02

wordpress en çok kullanılan CMS ve blog sistemi olmaya devam ededursun, bununla birlikte her gün onlarca güzel temanın ücretsiz yayınlanması da cabası.

Hal böyle olunca zaman zaman yeni temaları bir araya getirip yayınlamak da wp kullanıcıları için faydalı bir arşiv oluşturuyor.

Son zamanlarda yayınlanan 15+ ücretsiz ve yeni wordpress temasını bir araya getirdim. Hem CMS hem de blog olarak kullanabileceğiniz temalar bulunuyor. Aşağıda temalardan bazılarını görebilirsiniz. Tamamını ücretsiz indirmek içinse yazının en altındaki kaynak linkini kullanabilirsiniz.

Özgür Web Teknolojileri 2010 Programı Yayınlandı

dfisek | 04 October 2010 15:00

15-16 Ekim tarihlerinde düzenlediği Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010‘un etkinlik programı web sitesinden duyuruldu.

3 paralel salonda yapılacak etkinlikte Java, PHP, Python, Ruby, Erlang dillerinde çeşitli çatılar kullanarak web uygulamaları geliştirilmesine ilişkin birçok oturum bulunuyor. Wordpress ve Drupal içerik yönetim sistemleri, kullanılabilirlik, web güvenliği, kurumsal uygulama örnekleri diğer ilgi çekici başlıklar arasında.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010
Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010

Bildirgeç’in de aralarında bulunduğu Pilli sitelerini de temsilen Cumartesi günü saat 16:00’daki oturumda Aybars Badur “Put.io:Online Dosya Saklama Yeniden Tasarlandı” sunumunu yapacak, Pilli’de kullanılan özgür yazılım teknolojilerinden de bahsedecek.

14 adet hafif ve kullanması kolay açık-kaynak içerik yönetim sistemi

admin | 29 July 2010 13:48

çok kompleks içerik yönetim sistemi’leri (cms) her web projesi için her zaman en iyi çözüm değildir. bazen küçük, hafif ve gerçekten kolayca öğrenebileceğiniz sistemlere ihtiyacınız olabilir.

aşağıdaki cms lerin hepsi ‘hafif’ olarak dikkate alınabilir, bunun manası, sizin için yönetimi daha basit sistemler demek.

bunların en iyi yanı ise, hepsi ‘açık kaynak’ – ‘open source’.

1-frog cms

frog cms size şık bir arayüz, her sayfa için esnek bir yapı, basit kullanıcı yönetimi ve izin yönetimi, hem de dosya yönetimi için gerekli olan araçları sunarak içerik yönetimini basitleştiriyor.

frog basit şablon(template) kodlamasından dolayı benzersizdir. çünkü direkt olarak php kullanır, başka bir dil öğrenmenize gerek kalmaz.

frog için gerekli olan şeyler: php5, mysql veritabanı yada pdo ile birlikte sqlite3, ve web server(örneğin apache).

frog cms homepagedocumentation

2-getsimple cms

getsimple her web sitesine gerekli olan özellikle içinde barındıran açık kaynak bir cms. xml’in hızından ve elverişli oluşundan baya faydalanmış gözüküyor. öğrenmesi çok kolay olan cms’lerden biri.

getsimple gnu general public license ile lisanslanmış açık kaynak bir içerik yönetim sistemi.

getsimple cms homepagedocumentation

15+ Ücretsiz Drupal Teması

admin | 26 July 2010 14:00

En iyi içerik yönetim sistemlerinin başında gelen Drupal, bir süredir ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. türkçe drupal derslerine ve forumlarına artık rastlamak mümkün. Hali hazırda yaygınlaşmışken 15’ten fazla ücretsiz drupal temasını bir araya getirdim.

Drupal kullanan ya da drupal ile website hizmeti veren web tasarımcı ve geliştirici arkadaşların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Alternatif İçerik Yönetim Sistemleri

siriusbee | 09 July 2010 14:13

Wordpress’in neden dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (cms) olduğunu açıklayacak olursam sayfalar dolusu yazmak zorunda kalırım. O nedenle direkt konuya geçsem daha doğru olacak. En bilinen ve en iyi 3 içerik yönetim sistemi hepimizin bildiği üzere wordpress, Joomla ve Drupal. Her birinin işlevi ve özellikleri diğerlerine göre farklılıklar gösterdiğinden, kurmak istediğiniz siteye göre doğru CMS’i seçmeniz gerekiyor. daha önce bununla ilgili yazdığım CMS Karşılaştırması: Wordpress mi, joomla mı, drupal mı? başlıklı bildiriyi ve altındaki yorumları okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi gelelim esas konuya…

Küçük bir araştırma ile aslında o kadar çok CMS’in olduğunu görünce çok şaşırdım ve içlerinden en iyilerini inceleyip, kısaca tanıtmak istedim. Belki aralarında işinize yarayanlar çıkabilir. başlıkları tıklayarak resmi sitelerine gidebilirsiniz. ama önce altındaki açıklamaları okumanızda fayda var.

DotCMS

DotCMS’i neredeyse bütün içerik yönetim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği java tabanlı olması. Ve bir de üstüne açık kaynak olunca, java geliştiricilerin en çok tercih ettiği cms bu doğal olarak. aynı zamanda crm (müşteri ilişkileri yönetimi) olarak da kullanabilecek kadar gelişmiş bir yapıya sahip.

WordPress.com 200 Milyon Gönderiyi Geçti!

algoz | 21 June 2010 17:41

Blog dünyasının gözde markası WordPress, ücretsiz olarak indirilebilen “kendin kur kendin yayınla” versiyonunun (WordPress.org) en yeni verisyonu olan Wordpress 3.0‘ü henüz kullanıma sunmuşken, yine ücretsiz olan “host edilmesi bizden” versiyonu olan WordPress.com aracılığı ile kurulduğu günden bu yana web alemine gönderilen gönderi (post) sayısının 200 milyonu geçtiğini de duyurdu.


WordPress’in kendisi ile ilgili istatistiksel bilgileri yayınladığı buradaki sayfada bulunan bilgilere göre, 200 milyon gönderi sayısını gerçekleştiren blog sayısı 11.4 milyon. İndirilebilir versiyonundaki blog sayısı ise 13.8 milyon. Yani toplamda 25 milyonu aşan Wordpress yayıncısı/blogu bulunmakta.


blog artışı

120’den fazla dil ile gönderi yapılan WordPress.com’da en fazla kullanılan dil %66 oranıyla ingilizce. İngilizce’den sonra ise, İspanyolca (%8.7) ve Portekizce (%6.5) dilleri gelmekte. Türkçe %0.8 ile 11. sırada olsa da, en fazla büyüme hızı gösteren diller arasında.

Amanın! WordPress 3.0 Çıkmış! Hem de Türkçe!

algoz | 20 June 2010 11:05

Blog aleminin en fazla beğeni, alaka ve aferim toplayan CMS sistemi olan Wordpress, son sürümü Wordpress 3.0‘ı, 218 kişilik cevval ekibi ile ne yaptı etti bitirdi ve kullanılmaya hazır hale getirdi.


Wordpress, yeni seksi varsayılan teması, tema geliştiricileri için yeni API’si, MU versiyonunun artık Wordpress’i sabit bir parçası olması ve daha da kullanışlı yeni arayüz özellikleri ile hayranlarının hayranlıklarını daha da arttıracağa benziyor.