Cebit2008
Cebit2008

HİFAŞ tarafından düzenlenen Cebit Bilişim 2008, 12 Ekim 2008’de sona erdi. Cebit’te neler tanıtıldı, yeni ne vardı, Kimler gövde gösterisi yaptı, kimler cebit Bilişim’de yeniydi, devir edilen şirketlerde gerçekten değişim var mıydı… Hepsi bu yazıda ve orjinal fotoğrafları ile…Cebit Bilişim Fuarı Bu yıl 7 Ekim 2008 tarihinde Turkcell Ana Sponsorluğunda başladı.

Bilişim Fuarı açılışı
Bilişim Fuarı açılışı

Açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Gerçekleştirdi. Cebit Bilişim’de bu yıl Önceki yıllara nazaran farklı olarak cep telefonu firmalarından nokia ve sonyericsson katılmadılar, boşluğu fırsat bilen Samsung ise tanıtımlarını yaptı tabii. Bunun dışında Fuarda promosyonları, hediyeleri ve de yenilikleri ile ilgi çeken birçok firma vardı.

Tursat KabloNet
Tursat KabloNet

İlk olarak Türksat Kablo İnterneti 36 mbps hız ile testine şahit olduk. Şahsen test etmek şansı da bulduğum 36 mbps hızında internet ile her saniyede 5MB dosya download edilebildiğine şahit oldum. Bunun dışında Kablo İnternet Yetkilileri Kasım ayında Kablo internet alanlara modem hediye edecekleri bir kampanyanın da yolda olduğunu söylediler. Kasım’ı Bekliyoruz tabii, yalnız şöyle bir problem var: Kablonet şuradan görebileceğiniz yerlerin dışında bağlatılamıyor.İkinci olarak İstanbul Valiliği de fuara katılanlar arasındaydı. Daha çok Etkinlik İstanbul adlı yeni hizmeti tanıtan valiliğin stant fotolarına buradan, ya da şuradan bakabilirsiniz.

Turk.Net
Turk.Net

Üçüncü dikkat çeken stant ise TurkNet‘in standıydı. Türknet Hosting paketlerinde fuara özel indirim, 1095 Telefon hizmetini ücretsiz kullanım, 6 ay ücretsiz paket gibi hizmetlerini tanıttı. TurkNet standlarının fotoğraflarına buradan, şuradan ya da şuradan bakabilirsiniz.Dördüncü olarak da şurada yazdığım ücretsiz cebit bilişim bileti dağıtan kutusuzurunler‘di. Fuara özel % 30’a varan kutusuzurun indirimleri dağıtan şirket, sitelerine günün ürünü adı altında yeni bir sistem kurulacağını bildirdiler. Stand fotoğraflarına buradan , şuradan ya da şuradan bakabilirsiniz.Bilişim firmalarının dışında dikkatimi çeken diğer bir konu da Zaman Gazetesi‘nin standıydı. Todays Zaman olarak fuara katılan Zaman Gazetesi, standında ingilizce gazete dağıtımı yaptı.Son olarak da En büyük gövde gösterisi yapan iki şirket vardı. Biri herkesin tahmin edeceği gibi Turkcell diğeri ise TürkTelekom‘du. Turkcell İ-Pone reklamları ağırlıklı stantları ile ilgi çekiyordu, TürkTelekom ise Vitamin hizmetini tüm fuar severlere ezberletti. Küçümsenemeyecek gerçekse, Cebit Bilişim fuarı Teknoloji bilgimizi tazelemek için birebirdi, ancak bunların dışında Eşantiyon toplayan vatandaş sayısı da azımsanamayacak kadar çoktu…