bildirgec.org

cambaz hakkında tüm yazılar

Cambaz

kopanisti | 22 January 2008 18:31

Denge dediğimiz şey çok önemlidir. Herşeyin bi dengesi olması gerekir. Kendinden dengeli olan şeyler de diğer dengeli şeylerle kendi aralarında dengeli olmalıdır. Yeter ki aralarına bi dengesiz şey girmesin. Bi şeyin dengesi kaçtı mı ipin ucunu yakalayamazsınız.
Dengesi bozulan bişeyi tekrar dengesine oturtmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

Arkadaşlıklar, dostluklar, evlilikler, şirketler, hükümetler hep bi denge üzerinde bina edilmişlerdir.
Bunların da dengesi şaşmaya görsün, olacakları bilmek bile istemezsiniz.

Cambaz, denge olayını en iyi kullanan kişidir.
Farsça’dan dilimize girdiğini sandığım bu kelimenin Farsça’dan gelip gelmediğini, hatta nereden gelip nereden gelmediğini araştırmadım, bunu merak da etmedim açıkçası. Merak edenler araştırıp bulabilir. İnternet denen alemde bunu bulmak hiç de zor değildir.

Futbol cambazları

nesra | 18 September 2007 11:40

http://nikefootball.nike.com/nikefootball/siteshell/index.jsp#,tu,0;shootinggallery,

HOKKABAZ

EUQON | 07 September 2007 10:28

Şol sefer-ü hayatta inatlan oldum bâlâpervâz. Her türlü zevk-ü-sefaya ederken cevâz, bazı hukuku haliyle eyledim iğmâz. Bir çeşm-i zebercedi göründü uzaktan, ben mest iken bilâpervâz. Ol bakışlar dilnüvaz, tebessümü dilgüdâz. Her yanı künûz, yekparesi eazz. Yüz çevirip lütfeder mi bir nigah, bendeniz bînamaz, hab-u iltizâz…

Geçip gidecek, nihan olacak cângüdâz. Şecaât ettim, dikildim önüne bendeniz gerdenferâz, dükülüverdi kelimeler bedâvâz.

Dedim “Dilber aceb çok acıtmış mıdır sen düşende cennetten? Ne ola bu lütfa ivaz?”

bak irtica geliyor selam veriyor herkes ona bakıyor merak ediyor

neoturk | 04 October 2006 07:13

İrtica geliyor ha! bak geliyor nasılda geliyor ! bak bak bak !
bu lafları 93 yılında ve 2000 lere doğru duyduğumuzda bilmem hatırlar mısınız ne oldu ? ülkemizi 45 milyar dolar fakirleştirdi…terör ve onu oluşturan fakirlik ve eğitimsizlik en az 5 kat daha arttı niye mi çünkü yediğimiz içtiğimiz irtica olmuştu. Konuşmak için kim ağzını açsa irticadan bahsediyordu.” CAMBAZA BAK ” cambaza iyi bakın ki biz cebinizi boşaltırken ruhunuzu öldürürken sizi soysuzlaştırırken haberiniz olmasın.
İçinde bulunduğumuz birkaç gündür bu cambaza bak olayını yeniden yaşar gibiyiz ya birileri iyice halkı aptal yerine koymaya çalışıyor yada şu anda kasalarda biriken mevduattan ağızları sulanmaya başladı sizce hangisi ?
Ülkemizde dini anlayışın bazı kesimlerce uç kısımlarda yaşanmaya ve uygulanmaya çalıştığı doğrudur ancak bunun yaptırımları ve özgürlükleri kürsülerden belirlenmez bunun yeri adalet ve yasama organlarıdır. Herkese alışverişten sonra fiş verilen bu ülkede , fişinizin doğru yazılması için çalışırsanız bir adım dahi atamazsınız ve siz ülkemin değerli karar mevkilerinde bulunan insanlar sadece fişlerdeki bilgilere göre insanımızı yargılar ve değerlendirirseniz elimizde olan ancak kıymetini bilmediğimiz bu yüzden de ülkeye değer olarak katamadığımız kişiler grubuna daha yenilerini eklersiniz.
Anlamak anlamaya çalışmak sonuca giden en kestirme yoldur. Polisiye ve askeri çözümler sorunları derinleştirmeye yarar görünürde çözdüğü sanılsada.

takvim yaprağı yazısı “cin ahmet”

asymptot | 15 June 2006 11:28

son günlerde elimdeki iş nedeniyle cambaz sözcüğünün ingilizce karşılığını bulmam gerektiği için ve de buna eklenen takla mevzuu nedeniyle metin andın 40 gün 40 gecede anlattığı bir hikaye yeniden zihnimde canlandı.
osmanlı şenlik ve eğlenceleri çok ileri imiş devrine göre hatta bu eğlenceleri gören dünyanın çok çeşitli yerlerinden gelen biçok ağzı açık kalırmış, bunu birçok gezi yazısı ile örnekliyor metin and kitabında. özellikle osmanlı cambazları o devrin en iyi cambazları imiş. mısıra vali olarak gönderilen zatı muhterem, orada iki çok iyi cambaza rastlamış ve hediye olarak bu cambazları padişaha yollamış, zaman içinde hediye anlayışının oldukça değiştiğini görüyoruz böylece, dünyada halen bu tür hediyeleşmenin devam ettiği bir topluluk var mı bilmiyorum ama, her neyse konumuza dönersek; istanbula hediye olarak gelen cambazlardan biri çok yetenekli olduğu için yükselip canbazbaşı ahmed ağa oluyor zaman içinde, bir çok tuhaf numarası var; ipin üstündeyken başaşağı düşer gibi yapıp, ayak bileğinden ipe asılı kalmak en göz alıcı numaralarından biri, bunun minyatürü kitapta var. ünü yaygınlaştıkça canbazbaşı ahmed ağa cin ahmet olarak da anılmaya başlanıyor. cin ahmet’in en büyük numarası ise şuymuş; bir gün ipe kucağında bir koyunla çıkmış, koyunu kurban etmiş ipin üstünde, derisini yüzmüş, sonra ipe mangal çıkarmışlar, etleri pişirmiş, sini içinde iki francala, 2 sürahi ayran bikaç tabak salata ile yemiş. buraya kadar anlatmış, sonrasında ne yaptığını anlatmıyor.
bu arada sirk numaraları ile ilgili bikaç ilginç siteye de denk geldim buyurunuz:
circus arts forum
acrobat productions
cin ahmet gibi olmak isteyenler için de:
circus maniacs