bildirgec.org

çalmak hakkında tüm yazılar

ÇALINAN GÜLÜŞ

mavilikler | 16 April 2010 17:11

Çocukların gülüşlerini çaldılar! Büyüttüler onları hırpalayarak… Küçücük bedenlerine bakmadan yordular ruhlarını. Omuzları çökmüş, ölümü özleyen ihtiyarlara dönüştürdüler. Özleyecekleri başka tek birşey olmayan bir dünyaya mahkum ettiler onları.

Taşıyamayacakları yükler bindirdiler sırtlarına… “İlle de taşıyacaksın!” dediler. Çocuklar, onların kocaman bedenlerine bakıp ‘büyük’ olduklarını sandıklarından, “Bir bildikleri vardır elbet!” diyerek, vücutlarının tüm isyanına rağmen, taşıyabileceklerine inandılar o yükleri. Onların altında ezildikçe ezildiler.

Mükemmel tasarımcılar hırsız mıdır?

admin | 19 November 2009 12:16

Çoğu zaman tasarımcılardan şuna benzer bir söz duyabilirsiniz:

“İyi tasarımcılar kopyalar, Mükemmel tasarımcılar çalar.”

Hımm.. Bunu söyleyen tasarımcı genelde şu üç kişilikten birisine sahiptir.

  • Tasarımları sadece kopyalayan, onlardan ilham alan bir kişilik.
  • Gerçekten tasarım çalan bir kişilik.
  • Tasarım kopyalamamanın ve çalmanın zor olduğunu kabul eden ve çalmamaya çalışan, kendine ara sıra engel olamayan bir kişilik.

Hangi nedenden bilinmez, birçok tasarımcı tam anlamıyla benzersiz bir çalışmanın olamayacağına, herkesin mutlaka birilerinden ilham almış olacağına inanır.

Açıkcası ben buna katılmıyorum ve en azından böyle bir nosyonu kabul etmiyorum. sizin de kabul etmemenizi öneriyorum.

Kopyacı Tasarımcılar
Bu tasarımcılar, dizayn piramidinin en alt basamağını oluştururlar, aslında o kadar da kötü bir yer değildir burası, sonuçta bir yerden başlamanız gerekiyor.

Bu tip tasarımcılar daha işin başındadırlar çoğu zaman ve mükemmel bir tasarımı oluşturan öğelerden habersizdirler, bu yüzden başkalarının çalışmalarını taklit ederek, onlardan ilham alarak bir şeyler yaratmaya çalışırlar.

Genel olarak internet galerilerine üyedirler, buralardan bir iki site seçerler ve dizaynlarını yeniden yaratmaya çalışırlar, ki bu şekilde ellerindeki işe yönelik bir tasarım bulmaya çalışırlar. Bu şekil çalışmak, bir şey öğrenmenin tek yoludur. Aslında her insan hayatı bu şekilde öğrenir, yürümeyi, konuşmayı vs vs. Kendimize ait yeterince deneyim oluşturana kadar bu yöntemi kullanırız.

hayat böceği 1

taha3045 | 10 July 2009 09:44

Neden bir kitap yazmıyorsun dedim, işim gücüm yok onunla mı uğraşayım, mazallah kitap çok satar ünlü münlü olurum hayatımı mahvedemem dedi.

Kitaplara konu olabilecek bir hayattı onunkisi, hırsız bir ailenin herşeye ragmen o kötü hayattan uzak tutmaya çalıştıgı, nezaretlerde dayak yiyip, hapislerde süründüğü dönemleri yurtdışı gezisi diye ona yutturdukları bir çocukluk geçirmişti. Ailenin cici kızıydı, o eve girince küfürler susar, para lafları konuşulmaz evde düzgün bir hava eserdi, zaten genellikle Büyükada’daki teyzesinde kalırdı, ailesi ona hiç yokluk göstermezdi o bir prensesti.

hırlı kitap hırsız kitap

aylakadamveben | 10 February 2009 14:57

ilk edgar allen poe kitabımı alışımın-ya da elde edişimin-öyküsünü anlatsam dinler misin..hiç alakasız bi yerde,mecidiyeköyde ve şimdi hatırlamadığım alakasız bi amaç için yürüyodum..zaten anlatacağım şeyin bir amaç olması pek doğal bi durum sayılmaz..winona rider mıydı kleptoman olan..hani ünlü bi mağazadan bi şey çalarken yakalanmıştı..işte ne sattığını o zaman da anlamamış olduğum dükkanın önüne kitaplar koymuşlar,böyle telden dikine tezgahlar olur ya öyle bişi..muhtemelen poe’nun önemini bilmeyen birileriydi dükkan sahipleri..öyle sokak ortasına koyulabilecek adam mıdır poe..bi iki adım kala farkettim poe’yu o anlamsız kitaplar arasında..hiç durmadım hatta yavaşlamadım bile..tereyağından kıl çeker gibi,o durum için pekala kullanılabilirdi..kendi cebimden bişi alır gibi aldım kitabı düşey tezgahtan..poe olması anlamlı..ki poe olmasa bile sırf o çarpıcı ismi için bile çarpılabilirdi o kitap;ölümcül öyküler..şimdi sen diyosun ki;ne mezhebi geniş adam ya,hırsızlık yapmış övünerek anlatıo..dio musun..deme..bak bi iki sene önce,öykü ödülüydü galiba,kazanmış bi kitabın adı”bu kitabı çalın”dı..ağır tahrik altındaydım yani..

laptoplara dikkat!

ex choice | 17 July 2008 17:07

laptopunuza dikkat edin,özellikle havaalanlarında.abd’nin 36 havaalanında 637 binde fazla dizüstü bilgisayarın kaybolduğu bildirildi.poneman enstitüsü’nün araştırmasına göre 2007’de kontrol noktalarında ağırlıklı olmak üzere haftada 10 bin 279 laptop kayboldu.bu laptopların %69′ hakkında işlem yapılmadı.kaybedenlerin %77’si ümitlerini çoktan kesmişler.enstütünün sözcüsü mike spinney, amerikada laptop hırsızlığının yaygın olduğuna dikkat çekiyor.

wordpress tema çalma / kopyalama

bakiyyebemolu | 01 April 2008 08:01

wordpress tema açısından her ne kadar zengin olsa da site yapımcılarına, blogculara belirli bir ücret karşılığında tema satan birçok site de mevcut.

şurada firefox‘un firebug eklentisi ile bir wordpress temasının nasıl kolayca ele geçirilebileceği (kaynakta çalınacağı denilmiş, ancak gayemiz o değil, olmamalı) anlatılmış. elbette konunun bu haliyle etik bir yanı yok fakat yazıda da değinildiği üzere XHTML, CSS bilgisini geliştirmek isteyenler çeşitli denemeler yapabilir. zaten bu konuda ilerleme kaydetmek isteyenlerin kopya bir tasarım kullanmalarını beklemek yersiz olur.

“internethaber.com” yazımı çalmış olabilir mi?

brum | 20 January 2008 09:08

öncelikle buyazıyı torpilli’nin genel forumuna yazacaktım ama Bu sayfayı görme yetkiniz yok şeklinde bi yazıyla karşılaştım. neyse sadede gelelim. 14 Ocak 2008 21:36 da Dünyanın en hızlı ilk 5 arabası isimli bir yazım yayınlandı. bi kaçgün sonra internethaber.com da dolaşırken Dünyanın en hızlı 5 otomobili isimli yazıya ratladım. daha dorusu galeriye. daha önceleri 16 ocakta yayınlandığı yazıyordu, araba sıralamaları aynı benim yazımdaki gibiydi, arabaların özellikleri text şeklindeydi ve time dergisinin açıkladığını yazmışlar.

az önce (19 ocak 20:30) bidaha kontrol ettiğimde ise 15 Ocak olarak düzeltilmiş, araba sıraları değimiş ve text olan yazılar resimle birleştirilmişti.şimdi benim ve onların yazılarını karşılaştıralım, çünkü ben yazıların birbirlerine çok benzediğini düşünüyorum.
benim yazım: v8 motora ve 806 beygir gücüne sahip. maksimum hızı 402km, 3.2 sn. de 100km ulaşıyor. isveç’te yapılan bu arabanın, gelecekte 1 numara olması bekleniyor. fiyatı; 695 bin dolar. videosu
internethaber.com’un:

benim yazım: V8 motorlu ve 750 beygir gücündeki s7, 399km mak. hız yapabiliyor. 100km’ye 3.2 sn. de çıkıyor. ayrıca bu arabayı 50 cent’in candy shop klibindende hatırlayabilirsiniz. fiyatı; 555 bin dolar. video
internethaber.com’un:

benim yazım: Twin-Turbo V8 motorlu ve 1183 beygir gücünde bu araba 413km maksimum hıza sahip. 100km hıza 2.7 sn. ulaşıyor. 2007’de mart ayında Bugatti Veyron’u geçerek Guinness rekorlarına girmiş. fiyatı ise 654 bin dolar. videosunu burdan seyredebilirsiniz.
internethaber.com’un:

benim yazım: Alüminyum Narrow Angle W16 motorlu ve 1001 beygir gücünde bu araba ise 407km maksimum hıza sahip. 100km hıza 2.5 sn. ulaşıyor. fiyatı; 1 milyon 444 bin dolar. burdan BMW M3 ile kapışmasını seyredin.
internethaber.com’un:

benim yazım: 627 beygir gücünde v12 motora sahip. 386km maks. hız yapabiliyor. 3.2 sn. de 100km çıkıyor. fiyatı; 970 bin dolar. burdada Ferrari Enzo ile kapıştığı bir video var.
internethaber.com’un:

firavunun başına gelenler..

chirkinordek | 31 October 2007 18:11

Mısır firavunlarından Tutankamon’un mumyasının soyulduğu ve boynundaki mücevher ile penisinin çalındığı ortaya çıktı.

Bu tür olaylar sadece ülkemizde olmuyormuş demekki..