bildirgec.org

burun hakkında tüm yazılar

Öksürük

ekince | 23 February 2010 12:21

Bir bakıma vücudun savunma mekanizması sayılabilecek öksürük, çeşitli nedenlerden oluşabilir. Bunlardan bazıları, nefes borusuna kaçan cisimler ya da yiyecek parçalarıdır. Öksürük ayrıca bronşların içinde oluşan ve balgamında dışarıya atılmasını sağlar ve büyük ihtimalle bir hastalık habercisidir.
Sadece akciğerle alakalı olmayabilir. Burun, kulak zarı ve midede de başlayabilir.Basit şikayetlere bağlı öksürükler, genellikle ilaçlarla tedavi edilirler. İleri seviyede olanlarında ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir.Öksürükten kurtulmak için, evinizde kendi kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir adet soğanın suyunu bal ile karıştırıp, gece yatmadan önce bir kaşık yediğinizde, kısa zamanda olumlu etkilerini görebilirsiniz. Soğanın acı olması daha etkili olmaktadır. Ancak miğde rahatsızlığı olanlara, şeker hastalarına, soğan ya da bala karşı alerjisi olanlara yedirmek doğru değildir. Bu karışım bir ilaç değildir. Her zaman doktorunuza danışmanız gerekir.

Gözlerimi yumdum kör oldum

zyprexa | 23 June 2009 10:23

Gözlerimi yumdum , kör oldum …
Karanlık biraz huzur biraz hüzün
birazda yüzün sanki …
Ellerimi kanatan cam kırıkları değil !
Gözlerimden akan kristel göz yaşlarım …
Bitkinim …
Yaşamak istemediğim her ana inat yaşama sevci biraz …
Belki biraz sen …
Kulaklarıma basıyorum avuçlarımı …
Duymuyorum geçmişin haykırışlarını …
Yorgunum …
Fırtınalarda yırtılmış yelkenlerim …
Ve acı sızıyo, adı kalbim olan geminin güvertesine ,
Kaptanı benmiyim ?
Sensizliğin sularında parçalara ayrılan geminin …
Dudaklarımı kesiyorum en dibinden jiletle …
Söyliyemediklerim belki fırlar he bu sefer içimden …
Tamamen sen !
Baştan aşağıya , yedi ütopyada , sonsuzlukta ,
sanırım son’da …
İşte sen , evet orda karşımda ,
Ve sen körelmiş gözlerimin kapak baskısında ..
Sen duymaz kulaklarımın iç yankısında
Evet sen kopmuş dudaklarımın hecelere bölünen kan pıhtısında …
Sen yeniden yaratılışımın hamurunda !

çocukluk yaşta değil baştadır

nazokiraze | 25 April 2009 11:14

Bebeklikten itibaren insanların çogu karakteristik özellikleri belirmeye başlar, büyüyünceye kadar iyice belirginleşir.

Birde bazı şeyler var birbirine bakarak yada bakmayarak öğrenilen mesela yumruk atmayı, dövüşmeyi falan arkadaşlarından, televizyondan biraz da erkek çocuklarda içgüdüsel olan oynama dürtüsüyle gerçektiriyor bir erkek bebek.Veye kız çocuklar bebeklikten itibaren daha yumuşak renkli, cicili bicili şeylere yönelir.

Ama kafamı kurcalayan şeyler var, mesela benim oğlum küçükken benim ve tüm arkadaşlarımın hatta çocukların çogunun o yaşta yaptıgı şeylerden biri olan kremalı bisküvinin ortasındaki kremayı dişiyle kazıyıp iki bisküviyi tekrar üst üste kapatma eylemini nerden öğrendi? Bizim evde bunu yapan yok ki, en son kimbilir kaç yaşında yapmıştık, öyle çok yaşıtı olan arkadaşı da yok oğlumun, zaten koca kış evdeydi nerden biliyor bunu yapmayı, bazı şeylerin tüm çocuklarda içgüdüsel olarak bulundugunu söyleyebilir miyiz?Bakınız bu çok yaygın bir eylem, benim oğlum da yapıyor o halde hepimiz bunu içgüdüsel olarak öğrendik, yürümek gibi, gülmek gibi:)

SİZCE BİR ZİL SESİ TIKALI BURUNLARA ÇÖZÜM OLUR MU?

quintilis | 08 March 2009 12:50

Japon zil sesi üreticisi Dwango tıkanmış burunları çözebilecek bir zil sesi sunuyor.Zil sesi indirildiğinde grip veya alerjiye kapılmış kullanıcı cep telefonunu zil sesi çalarken 30 saniye boyunca burnunun üstüne tutulunca iddialara göre nezle sesini oluşturan farklı melodiler ve titreşimler balgamın sökülmesini sağlıyormuş.Tabiki denemeden birşey söylenemez.Ayrıca her buruna etki edeceği gibi bir durumda söz konusu olmadığı iletilmiş.

burun karıştırmanın dayanılmazlığı

admin | 04 March 2009 10:34

Belki daha evvel işlenmiştir bu konu, belki daha evvel işlenmiş olma olasılıgına ragmen ben dogru dürüst aramayı beceremedim, belki işlendiği halde ,aramayı becermeme ragmen yine de bulamadım, belki önemsemeyip mutlaka bu konuyu yazma gereği hissediyorum burun karıştırmayı.

Evet burun karıştırmak her insanın yaptıgı , ama yapan birini görünce olmadık şeyler düşünüp, nefret bile ettiği eylemdir. Tıpkı az evvel içinden çıkardıgı kakasından iğrenen tüm insanlar gibi, saniye öncesine kadar suratının derinliklerinde sessizce taşınan sümükten, burundan çıktıgı an itibarıyla nefret edilir, iğrenilir, koyacak yer bulunamaz. Kız kardeşim beş yaşlarındayken çok yerdi sümüğünü, kızardık diye perde arkalarında gizlice yerdi, zaten biz uzaylı gibi aileyiz kızımda 1 yaşlarında kakasını bir kaç kere yemişti, şimdi de tırnaklarını yiyor. O zaman kızkardeşime neden bunu yaptıgını sordugumda ne yapayım çok güzel demişti, yani sümük yemekten inanılmaz zevk alıyordu demekki kız çocugu. Gerçi bir yakınımız agzının tadını bilen burnunun bokunu yer derdi ama eminim kardeşimin bununla ilgisi yoktu.

Kokusuz

lounatuqie | 16 October 2008 12:44

insanların beynine olaylar,kişiler (bu liste daha da uzatılabilir) görüntülerle,seslerle,kokularla ya da birçok farklı şekilde yerleşir…ama bence içlerinde en önemlisi koku.öyle bir yerleşir ki bilinç altınıza o kokuyu duyduğunuzda hep aynı duyguyu yaşarsınız ama bir türlü nedenini çözemezsiniz neden o duygular içinde olduğunuzun.
burnunuzun olmadığını düşünebiliyor musunuz?
tad alamamak,nefes alamamak gibi fizikel etkilerinin yanında beynimizdeki olayların, kişilerin arşivlendiği rafların arasındaki esintiden bile mahrum kalabiliriz.gerçekten çok korkunç…

Yapay Burun Mu Geliyor ?

murti37 | 10 October 2008 20:26

Dünyaca ünlü bilim adamları yapay burun çalışmalarında sona geldiklerini açıkladılar. Birçok alanda işimize yarayacağı söylenen yapay burunlar hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı. Hayatımızın çoğu alanına gireceğe benzeyen yapay burunlar hakkında daha detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın

Ağızdan Burundan Nefes Almaksak Neremizden Nefes Alırız?

07ebru | 23 June 2008 09:18

Ağızdan Burundan Nefes Almaksak Neremizden Nefes Alırız?

3. sınıf yazılı sorusudur bu.
Yavuz Öğretmen nereden bulduysa bu soruyu şimdi bize soruyor.
Ter bastı Allahımmm doğru cevabı bulmam lazım.
Kapat kızım ağzını burnunu ve kimseye belli etmeden dene bakalım ağız burun kapanınca nerden hava kaçağı yaptığını anla ve doğru cevabı yaz şu kağıda.
Kıpkırmızı oldum ama hala ne hava girişi var ne de çıkışı:))
Öleceksin kızım soruyu cevaplamak için bırak artık deney yapmayı,hava girişi olmuyor işte anlasana!!!
Başlayacak böyle soruya ya nereden de buluyor anlamadım ki?
Çok yordun beni öğretmenim çok yordun,nefesim kesildi şimdi yoruldum,kafam bu soruya takıldı diğerlerine geçemedim bile.
Deli olacağım ya nasıl bulamam cevabı ya acaba göbek deliği olabilir mi ki?
Kimseye çaktırma dokun bakayım şu deliğine yok yok buradan hava falan sızmaz.
Birde kulaklarındaki delikleri yokla bu da nafile.
Çıldırmak üzereyim nereden giriyor peki bu hava.
Bari boş bırakmayayım bir cevap sallayayım hımmm en iyisi göbek deliği yazayım.
Biliyorum doğru cevap bu değil çünkü denedim oradan da hava girmiyor ama ne yapayım Öğretmenim cevabı bulamadımmmmmm.