bildirgec.org

braille hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

Görme özrü olmayanları dahi kıskandıran telefon

axanc | 02 September 2009 11:17

The Universal Phone
The Universal Phone

şu an bu yazıyı okuyabildiğin için ne kadar şanslı olduğunun farkında değilsin. Görme özürlüler şu an senin yaptığını yapıp, dış dünyadan bir haber alabilmek için yıllarca çalışıyorlar. Uzun süre, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı‘nın değerli üyesi olan Mustafa Kemal DOK (Allah rahmet eylesin. Özgeçmişi) ile aynı binada oturdum ve ne büyük zorluklar çektiklerini biliyorum.
Ancak buna rağmen hiç bir konuda bizden geri veya eksik kalır yönlerinin bulunmadığını da biliyorum. Aynı şekilde görme özürlüler için yapılan The Universal Phone, görme özrü olmayanları dahi kıskandırıyor. Üzerinde bulunan binlerce mikro ayağı kaldırıp indirerek telefon yüzeyinde her türlü şekil yaratılabiliyor. Görme özürlüler için braille (görme özürlüler için yapılmış şekil alfabesi) ile yepyeni bir iletişim ara yüzü sunarken, görme özrü olmayanlar için de, diğer dokunmatik ekranlı telefonların sağlayamadığı bir hissiyat sunuyor. Günümüzde bütün telefonların tuş takımlarındaki 5 rakamındaki çıkıntı’dan esinlenilmiş.

The Universal Phone
The Universal Phone

nasıl konuşma yapacam

hozer33 | 20 April 2009 18:01

Ürün Görme engelliler için hazırlanmış bir üründür, yüklenen yazıyı görme engelliler için kabartma alfabeye yani görme engelli kişinin anlayagı alfabe dönüştürüyor.

Faydalı ve engelleri kaldıracak bir ürüne benziyor çalışmaya yazı ezberlemeye gerek bırakmayan bu ürün hakkında bilgi burada.

Braille Interpreter

noname1 | 17 February 2009 15:54

Teknoloji fiziksel engelleri ortadan kaldırdığı zaman daha makbul hale geliyor. Bu tasarım buna örnek gösterilebilir. Körler alfabesi okuyamayan ,körler için tasarlanmış bu eldiven,parmak ucundaki sensör sayesinde algıladığı yazıyı üst kısımdaki çeviriciye yolluyor. Bu işlemden sonra yorumlanan yazı,bluetooth sayesine kulaklığa ses olarak iletiliyor. Kullanışlı ve şık bu tasarım Hyung Jin Lim’e ait.

Dokunsal MP3 Çalar

pilli pati | 24 November 2008 11:15

Tactile MP3 Player
Tactile MP3 Player

İnsanlar nedense basit olan şeylere şaşırıp kalırlar. Hele bir de küçük bir nesne ise bahsettiğimiz, daha da fazla şaşkınlığa düşerler. İşte o nesnelerden biri karşınızda: Tactile MP3 Player – Dokunsal MP3 Çalar!

Ürün dizaynı Bomi Kim imzalı. Neden dokunsal olduğu konusuna gelir isek; o da üzerindeki körlerin kullandıkları Braille alfabesi benzeri kabartmalı kontrol kısımları yüzünden… Yani bu sayede MP3 Çalar’a bakmaksızın, sadece dokunarak, dinlediğiniz parçaları kontrol etmeniz mümkün… Öte yandan bir düğme büyüklüğünde olan Tactile MP3 Çalar’ın dış tarafı cıva damlası gibi görünüyor. Bu konsept de bir şekilde ürüne dokunma hissiyatını tetikleyen birşey! Ürünün tek bir kablo girişi var ki; kulaklık ya da USB kablosu için kullanıma müsait.

Körlere özel PDA

yenibirnickistiyorum | 14 July 2007 20:13

GW Micro firmasının ‘VoiceSense‘ isimli ürünü, gözünüz kapalı kullanabileceğiniz bir teknoloji harikası. Körlere yönelik tasarlanan PDA’yı, modifiye edilmiş Windows CE işletim sistemi çalıştırıyor. 540MHz PXA270 işlemcisi, 1GB ram standardı, 802.11b/g Wi-Fi desteği, USB 2.0 veri transferi, ses giriş-çıkış portları, SD-CF kart yuvası ve FM tuneriyle, piyasaki standart PDA’lardan hiç bir eksiği yok. Ürün, ekranı olmadığı için 12 saat gibi iyi sayılabilecek bir kullanım süresi sunuyor. Doğal olarak akla gelen ilk soru nasıl kullanılacağı yönünde. Perkins stilinde bir Braille kalvyesine sahip olan ürün böylelikle kullanıcılarının tüm fonksiyonlara tam olarak hakim olmasını sağlıyor. Cihaz içerisinde standart olarak gelen, Daisy e-kitap okuyucusu, MSN messenger, internet gezgini ve mp3 çalar gibi programlarda var. $1,895’lık fiyatı ise sağladıklarının yanında normal gibi.

Konuşan metin

asteko | 13 April 2007 16:40

RoboBraille, eposta olarak gönderdiğiniz metni ya da metin dosyalarını MP3 biçiminde kaydedilen konuşmaya ya da görme engellilerin kullandığı Braille alfabesine çeviren ücretsiz bir hizmet.

Ancak şu an için sadece Dance, İngilizce, İtalyanca ve Portekizce dillerinde dönüşüm sağlanabiliyor.

Görme Engelliler için Klavye

semazem | 05 February 2007 09:42

Görme engelliler için üretilen bu klavye bilgisayardan bağımsız olarak da not tutmaya imkan veriyor, hafizasındaki notları daha sonra bilgisayara aktarabiliyor.

Basılan tuşların sesiyle kullanana yardımcı olan zamazing, pille çalışıyor ve 500 gramlık ağırlığıyla kolaylıkla yanınızda taşınabilir. Ayrıca MP3 çalar özelliği de bulunuyor.

Çin, Japon ve Latin harflerini destekliyor.