bildirgec.org

esraustun

10 yıl önce üye olmuş, 77 yazı yazmış. 116 yorum yazmış.

Amazon Instant Search (Anında ürün listesi)

esraustun | 05 November 2010 16:04

Kısa bir süre önce büyük patron Google’ın instant search özelliğini aktive etmesiyle beraber internet’te bu tarz anında arama ve sonuçları listeleme özelliklerini kullanan sitelerin sayısı artmaya başladı. Youtube Instant ve Facebook Instant‘tan sonra şimdi de online alışveriş devi için bir instant search sitesi açılmış.Instant Amazon Search websitesinde aradığınız ürünle ilgili anahtar kelimeleri yazmaya başlar başlamaz sonuçlar hızlı bir şekilde hemen sayfada listeleniyor. Ürün tanımlarının, kısa inceleme yazısının ve fiyatlarının da anında gösterilmesi siteyi oldukça kullanışlı kılmış.

SkySpark – Dünyanın En Hızlı Çevreci Uçağı

esraustun | 18 July 2009 12:10

SkySpark - En Hızlı Çevreci Uçak
SkySpark – En Hızlı Çevreci Uçak

Yapılan araştırmalara göre havacılık sektörü Co2 salınımı bakımından çevreye en zarar verici endüstrilerden bir tanesi. Uçaklar hızlandıkça bu zarar da artıyor. SkySpark ismindeki bu çevreci uçak ise 100% elektrik motoru kullanıyor. Motorun gücü ise Lityum polimer adı verilen bir dizi pilden sağlanıyor. Bu arada bu uçak 12 Haziran 2009’da 250 km/s hıza ulaşarak elektrik motoruyla çalışan uçakların hız rekorunu da kırmış. Araştırmalar hidrojen yakıtlı motorlarla beraber devam ediyormuş. Diğer Kaynak

Çılgın Yumuşak Dokunmatik Ekran

esraustun | 25 February 2009 11:52

Dokunmatik ekran (touchscreen) teknolojisinin artık ne boyutlara ulaştığının göstergesi olan bir haber bu. Yastığa ya da sıkıştırılmış köpüğe benzer bir ekrana elimizle bastırdığımızda bu ekran üzerinde bulunan objeler elimizin hareketlerine ve basıncına göre hareket edip deforme oluyorlar. Hatta biraz daha geliştirirlerse 3D dizaynlar yapmak mümkün olabilir. Videonun ilerisinde görebileceğiniz gibi aynı zamanda görüntüdeki objeler harekete göre sesi de değiştirebiliyorlar. Bu ilginç videoyu buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili diğer bir link de burada.

İnce ekran yarışında Samsung öne geçti

esraustun | 29 October 2008 19:36

Daha önce Sony tarafından geliştirilen 0.3 mm inceliğindeki OLED ekranı görmüştük. Görülen o ki Samsung 0.05 mm OLED ekranıyla en ince ekran yarışında bir kez daha öne geçmeyi başardı. Bu 4 inçlik ekran, 480×272 piksellik görüntüyü 100,000:1 kontrast ve NTSC renk gamının tamamını kullanarak gösterebiliyor. Bu da şu anda piyasada olan flat panel ekranlarla aynı standartlar demek. Tek farkla, bu ekran rüzgarda bir kağıt gibi dalgalanabiliyormuş. FPD International 2008 fuarında tanıtımı yapılan ekranla ilgili diğer ayrıntılara Gizmodo ve Vubx üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yüzebilen Akustik Gitar Bot

esraustun | 24 October 2008 15:38

Avustralyalı popüler şarkıcı/gitarist Josh Pyke son klibinde kullanmak için akustik gitar şeklinde küçük bir motorlu tekne yaptırmış. Sanırım gitarla ilgilenen herkesin sahip olmak isteyebileceği zamazingolardan bir tanesidir bu fantastik obje. Burada ve şurada daha fazla bilgi alabilirsiniz.