bildirgec.org

bill murray hakkında tüm yazılar

Amerika’nın yeni ikonu; Tootsie (1982)

queennothing | 02 December 2011 19:04

2008 senesinde yaşamını yitiren usta yönetmen Sydney Pollack‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Tootsie“, 1982 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Larry Gelbart ile Murray Schisgal tarafından yazılan filmde iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman, iki Oscar Ödüllü Amerikan aktris Jessica Lange, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Teri Garr, Amerikan aktör Bill Murray, 1923 doğumlu aktör Charles Durning, Dabney Coleman, Geena Davis ve Pollack’ın kendisi rol alıyor. Lange’ye En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü getiren film, En İyi Film de dahil olmak üzere toplam 9 dalda Oscar adayı oldu. Orjinal süresi 116 dakika olan film, 22 Milyon Dolar ile çekildi.

Caddyshack (1980)

queennothing | 03 December 2010 09:50

80’li yılların en sevilen komedi yapımlarından “Caddyshack“, BAFTA Ödüllü Alman yönetmen Harold Ramis tarafından çekildi. İki defa Altın Küre’ye aday gösterilen Amerikan aktör Chevy Chase, 2004 senesinde hayatını kaybeden aktör Rodney Dangerfield ve Bill Murray‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Michael O’Keefe, Ted Knight ve Henry Wilcoxon rol alıyor. Devamı için bakınız: “Caddyshack II“.
80’lerin Amerika’sında sıradan ve kalabalık bir Amerikan ailesinin genç üyesi Danny’nin henüz oluşmamış tutkularını ve korkularını anlatarak başlayan yapım, bir golf kulübünde yaşanan olaylara alaycı bir gözle yaklaşıyor. 1980 ve sonrasında yapılmış komedi filmleri arasında üst sıralarda yer alan “Caddyshack”ın senaryosu, yönetmeni Ramis, Bill Murray’ın abisi Brian-Doyle Murray ve Douglas Kenney tarafından oluşturuldu. Film, 6 Milyon Dolarlık bütçeyle çekildi.

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

atalay ahmet | 08 April 2010 09:45

Çok eski bir film “Bugün Aslında Dündü“. 1993 yapımı ve çok ilginç bir senaryoya sahip bu film. Senaristliğini üstlendiği bu filmin ne denli başarılı olduğunu gördüğünde eminim kendisiyle çok gurur duymuştur Danny Rubin.

Ben daha 3 yaşındayken piyasaya çıkan bu filmi, yaklaşık 10 yaşlarında seyrettiğimi ve o zamanın popüler filmleri arasında olduğunu hatırlıyorum. Kaliteli oluşu zamana yenik düşmeyip hala dillerde dolanmasına imkan sağlayan bu filmin kısaca konusu şu şekilde:

Bir sabah uyanıp her zamanki gibi duşa aldıktan sonra işe gitmek için yola koyulan bir adam o sabah ayağını bir çamur birikintisine basarak pantolonunu çamura bular. Sinirle devam eden adam ertesi gün ve sonraki günlerde de aynı şeyleri yaşayınca artık engel olabilir değiştirebilir hale geliyor.

2009’un Son Haftasında Gösterime Girecek Filmler

widfara | 23 December 2009 14:17

25 Aralık tarihinde ikisi Türk yapımı ve biri animasyon olmak üzere 5 yeni film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler:

Dabbe 2
Dabbe 2

1- D@bbe 2

Yönetmen: Hasan Karacadağ
Oyuncular: Sefa Zengin, İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan, Leyla Göksun
Tür:Fantastik, Korku, Gerilim
Konusu:Film bir “felaket” filmi. KIyamet alametlerinden olan ve Kur’an’da geçen Duhan hadisesi (koyu renk sis benzeri duman) üzerinde durulmuş.
Yönetmen daha önce “Dabbe” ve “Semum” isimli filmleriyle beklenenin üzerinde başarı sağlamıştı. Filmin fragmanı buradan izlenebilir.

2 – Orada

Yönetmen: Melik Saraçoglu, Hakki Kurtulus
Oyuncular: Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın, Füsun Erbulak ve Bahtiyar Engin
Tür: Dram

Orada
Orada

Konusu: Huzurevindeki annelerinin kalp krizi sebebiyle ölümü üzerine bir araya gelen abla, erkek kardeş ve babalarının 24 saatini anlatıyor film. Yönetmenlerin ilk uzun metrajlı film deneyimi. Fragman buradan izlenebilir.

Tenenbaum Ailesi

marjiburcu | 15 December 2009 12:57

Orjinal ismi The Royal Tenenbaums olan bu film tam bir ünlülüler karnavalıdır. Filmin yönetmen koltuğundaki Wes Anderson aynı zamanda Owen Wilson ile bareber senaristliğini de yapmıştır.Film ülkemizde 2002 yılında gösterime girmis bir ABD yapımıdır. Dram ve komedi olması da türsel özelliğidir pek tabii ki. Filmin künyesel bilgilerinden sonra gelgelelim filmi izleyiciyle buluşturucak en önemli kıstasına. Oyuncu kadrosuna.Klasik bir söylemle başlayalım o zaman ”kimler yoktur ki oyuncu kadrosunda?”Gene Hackman,Angelica Huston,Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Luke Wilson, Ben Stiller, Owen Wilson, Danny Glover, Alec Baldwin…Ailenin babası Royal Tenenbaum (Gene Hackman) ve karısı Etheline Tenenbaum ayrılığın eşiğindeki bir çifttir. Pek tabii sahip oldukları üç çocuk da bu sorunlar içinde kendi paylarına düşeni almışlardır.

Broken Flowers (2005)

queennothing | 08 December 2009 15:11

Amerikan yönetmen Jim Jarmusch‘un yönetmenliğini üstlendiği 2005 çıkışlı “Broken Flowers“, komedi altyapılı bir yalnızlık filmi. 1950, Amerika doğumlu aktör Bill Murray‘ın başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktris Julie Delpy, 1958, Amerika doğumlu aktris Sharon Stone, Oscar Ödüllü İngiliz aktris Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Jeffrey Wright ve Jessica Lange rol almakta.

Birkaç senedir birlikte yaşadığı kızarkadaşı Sherry’nin kendisini terketmesiyle suskunlaşıp, içine kapanan Don, her ne kadar hayatında köklü bir değişiklik meydana gelmiş olsa da, olanlaara karşı kayıtsızdır. Ancak Don, aradan geçen birkaç normal günün sonrasında evine gelen bir mektup ve Don’un yerine de heyecanlanan yan komşu Winston sayesinde hayatına yepyeni bir ‘aksiyon’ katacaktır.

Zombi parodisi ”Zombieland” fotoğrafları ve fragmanı

gorcun | 07 August 2009 11:46

Zombieland
Zombieland

Zombilerin artık alışılagelmiş tiplemelerden olduğu günümüz sinemasında korku türünün bu en sevilen unsurunun parodi filmleri gelmeye devam ediyor. Amerikan yapımı ”Zombieland” korkuyla komediyi harmanlayan son filmlerden biri olarak göze çarpıyor. Yönetmenliğini Ruben Fleischer’ın yaptığı ”Zombieland”, iki erkeğin (Tallahassee ve Columbus) dünyayı istila etmiş olan zombilere karşı savaşarak hayatta kalma mücadelerini anlatıyor. Ülkeyi kıyıdan kıyıya geçerek ilerleyen ikili, güvende olacaklarına inandıklarını bir eğlence parkında dururlar. Aralarına katılan Wichita ve küçük kız Little Rock’la biraraya geldiklerinde hangi durumun daha kötü olduğuna karar vermek zorunda kalacaklardır. Birbirlerine güvenip iş birliği yapmak mı yoksa zombilere yem olmak mı? Filmin oyuncu kadrosunda başarılı oyuncu Woody Harrelson, genç aktör Jesse Eisenberg, çocuk oyuncu Abigail Breslin’in yanı sıra güzel aktrisler Amber Heard ve Emma Stone yer alıyor. Ayrıca zombi rolünde misafir oyuncu olarak Bill Murrayde bulunuyor.

Yeni bir animasyon eğlencesi ”Fantastic Mr. Fox” fragmanı ve fotoğraflarıyla

gorcun | 01 August 2009 19:01

Fantastic Mr. Fox
Fantastic Mr. Fox

20th Century Fox animasyonlarından bir yenisi daha sinemalara geliyor. Roald Dahl’ın yazdığı aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan ”Fantastic Mr. Fox” (Harika Mr. Fox) adlı eğlenceli animasyonu, komedi filmleriyle tanınan Wes Anderson yönetmiş ve senaryosuna da katkıda bulunmuş. George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray, Owen Wilson, Adrien Brody, Brian Cox, Jason Schwartzman ve Anjelica Huston gibi birbirinden ünlü isimlerin seslendirdiği animasyonun baş kahramanı ise bir tilki. Mr. Fox geceleri zengin çiftçilerden tavuk, ördek ve hindi çalarak kendini ve ailesini doyuran bir tilkidir. Bu durumdan artık bıkan çiftçiler bir gece tilkinin gelmesini bekleyerek onu yakalamaya karar verirler.

the limits of control

schizophrenia13 | 13 March 2009 13:02

the limits of control
the limits of control

jim jarmusch‘un son filmi the limits of control, suç filmleri arasına bu sene katılanlardan bir tanesi. başrolünü isaach de bankolé‘nin sırtlandığı film, ispanya’da gerçekleşmek üzere olan bir suç hikayesini anlatıyor, kahramanımızın rüya ve gerçeklik arasında gelip gittiği filmde olayları gizli saklı gerçekleştirirken tüm ispanya’yı adımlıyor.

the limits of control
the limits of control

çekimleri madrid, seville ve almeira’da gerçekleşen filmin kadrosunda bill murray, tilda swinton ve gael garcía bernal gibi bağımsız yapımlarda yeralmayı seven oyuncular da mevcut. filmin fragmanına şuradan ulaşılabilir.

lost in translation

schizophrenia13 | 01 January 2009 14:17

lost in translation
lost in translation

sofia coppola‘nın yazıp yönettiği lost in translation, fotoğrafçı olan kocasının işi dolayısıyla japonya’ya gelen ve kocasının yine işleri nedeniyle yapayalnız kalan kalan charlotte‘un, reklam filmi çekmek üzere hiç istemediği halde para için japonya’ya gelen eski popülerliğini sinema endüstrisinde kaybetmiş ama japonlar tarafından biraz karıştırılsa da oldukça sevilen bob‘la aynı otelde kalmaları nedeniyle karşılaşmalarını oldukça sade bir dille aktarıyor.

lost in translation
lost in translation

hikayenin geri kalan kısmında da bu sadeliği koruyan coppola, eşleriyle olan ilişkilerinden bir şekilde mutlu olamasa da birlikteliklerini sürdürmeye çalışan bu iki insanın, milyonlarca insanla dolu bir şehirdeki yalnızlıklarını soğuk ama bir şekilde renkli olarak çekmiş.