bildirgec.org

bilesen hakkında tüm yazılar

VirtueMart Temaları

kerimsarigul | 13 May 2011 13:34

VirtueMart Temaları
VirtueMart Temaları

Eğer Joomla ile sanal mağaza kurmak istiyorsanız işinizi görecek en iyi bileşen VirtueMart bileşenidir. Daha önce tanıtımını yaptığım “En popüler 10 Joomla Eklentisi” arasında da yer almaktadır.
Bu bileşen çok fonksiyonel olmakla birlikte Temalarını bulmak çok zor. Çok az olmakla birlikte var olanlar da çok pahalı. Ancak size bu yazımda temaların çok kaliteli olduğu ancak fiyatlarının uygun olduğunu düşündüğüm (7 ila 21 Dolar) bir kaç temayı tanıtacağım.

En Popüler 10 joomla Eklentisi (2011)

kerimsarigul | 07 May 2011 12:39

Popüler 10 joomla Eklentisi
Popüler 10 joomla Eklentisi

Web dünyasına adım atıp “Site yapmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum” diye birilerine sorduğunuzda size bilgileri doğrultusunda yol göstereceklerdir. Bu yollardan biri belki de en kolayı “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar”dan birini kullanmanız olacaktır. Bu yazılımlardan Türkiye’de en çok kullanılanları Joomla, Drupal, Moodle, ATutor, SMF Forum, WordPress…
Bu sistemler daha önceleri biraz güvensiz oldukları konusunda eleştiriler olmakla beraber zamanla kullanıcılarının artması ve denenerek açıklarının kapatılması ve her biri için çok fonksiyonel eklentilerin (Bileşen, Modül, Plugin vb.) üretilmesi ile birlikte bugün web dünyasında çok büyük bir yere sahiptir. Basit kişisel sitelerden tutun da çok fonksiyonlu kurumsal işlevsel sitelere kadar bir çok ihtiyaca cevap verebilir duruma gelen sistemler bu imkanlarını eklentileri sayesinde elde etmektedirler. Yazılımları temelde bir gövde olarak kabul edersek bunlar için hazırlanan eklentiler o gövdenin eli-ayağı, gözü-kulağı durumundadır. Kısacası Açık Kaynak Kodlu Web Yazılımları için üretilen eklentilerin işlevleri çok büyüktür. Adeta siteyi site yapan bunlardır diyebiliriz.

Javascript Sürükleme Bileşeni: Dragdealer JS

algoz | 15 June 2010 09:41

Dragdealer JS, web sayfalarını kullanıcılar ile etkileşim halinde, dinamik ve kolay kullanılabilir bir yapıya dönüştürmek için faydalanabileceğiniz sürüklenebilir (slider, Scroll-bar, Slideshow, canvas mask) web elemanları (bileşenleri) eldemeniz için geliştirilmiş, oldukça kullanışlı bir Javascript bileşeni.


12kB hafifliğindeki Dragdealer JS bileşeni, yatay ve dikey yönde haraket eden sürgüleri/kaydırma çubuklarını ve slide gösterimlerini hazırlayabilmeye imkan vermenin yanında, bu web elemalarını farklı yaklaşımlarda hazırlanmış olan tasarımlara uygun hale getirebilme esenekliğini de sunmakta.

joomla 1.6

samaruksa | 01 February 2010 19:04

Joomla 1.6
Hemen hemen tüm dünyada kullanılan joomla 1.6 Alpha 2 Released adlı yeni versiyonunu çıkarttı. Yeni versiyon henüz BETA dır. Bu nedenle sitenizde kullanmamanızı ısrarla tavsiye ediyorum. KURULUM ‘ u resimlerle nasıl yapıldığını görmek isterseniz bakabilrisiniz. Sistem henüz beta versiyonu olduğu için Türkçe dil dosyası mevcut değil. Ancak tüm arkadaşlar bunuda başarma yolunda çabalıyor. Joomla 1.6 yı İNDİR mek istiyorsanız yukarıda kullandığım cümleyi biraz daha genişleterek tekrarlamak istiyorum. Sadece TEST AMAÇLIDIR. Bu nedenle localde kurup denemelisiniz. Direk indirme adresi olarak BURADAN ulaşabilirsiniz. Birinci sıradaki dosya Joomla 1.6 dır.

Umarım yararlı bir bilgidir.

Flash ile Görsellere Büyüteç Etkisi!

algoz | 06 August 2009 09:28

Özellikle e-ticaret sitelerinde, satışı yapılan ürünlere ait resimlerin veya fotoğrafların ziyaretçilerin ilgisini ve beğenisini kazanacak yöntmeler ile sunumu oldukça önemli bir konudur.Bu sunum için kullanılan yöntemlerden biri de; görsel öğelerin, farklı sunum düzenleri ile hazırlanmış Flash dosyalarına, çeşitli yöntemler ile eklenerek sunulmasıdır.

Bir flash bileşeni olan Magnifying Glass Effect ile gerek e-ticaret sitelerinizde, gerekse farklı nedenler ile görsel öğe barındıran sitelerinizde kullanabilmeniz için, farklı bir seçenek sunmakta.

Magnifying Glass Effect bileşeni ile web sitenizin ziyaretçileri belirlediğiniz resimlerin veya fotoğrafların üzerine imleç ile geldiğinde, imleç kendiliğinden bir büyütece dönüşmekte ve görsel öğenin o an bulunduğu bölümünü büyütülmüş olarak göstermekte.

JQuery’li Yönetim Paneli Bileşeni

algoz | 04 August 2009 19:11

Günümüz web sayfalarının tasarımında sıklıkla kullanılan imleç haretlerine duyarlı interaktif tasarımlar, oldukça öne çıkmış durumda.Web sayfalarında, imleç hareketlerinin tetiklenmesiyle neredeyse, sadece masaüstünde görebileceğimiz; açılan pencereler, görünür-gizlenir menüler gibi birçok aksiyonu görebilmekteyiz.

Bu trendin gelişmesinin en önemli destekleyici faktörü olarak javascript çerçeveleri başı çekmekete.

JQuery Dashboard html, css, photoshop ve JQuery, ile hazırlanmış ve kullanıcılarınıza web sayfanızın üst tarafına bir görünür-gizlenir yönetim paneli eklemenize olanak tanıyan oldukça kullanışlı olabilecek bir web sayfası bileşeni örneği.

JQuery Dashboard örneğinin nasıl hazırlandığına dair gerekli tüm bilgilere buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.
Ayrıca JQuery Dashboard örneği için hazırlanmış demoyu buradan deneyebilir ve kendisini de buradan indirebilirsiniz.

Google: Gerçek Zamanlı Bileşenler

wrz | 31 May 2009 11:39

gadgets.realtime , Moishe Lettvin’ın ‘%20 zamanlık’ Google Talk tabanlı API’ler üzerinde oluşturulması hedefleniyor.

Bu projenin tanıtımı olarak sohbet ederken aynı zamanda APİ’lerin yardımıyla satranç oynayan iki kişi gösterilmiş.

Amsterdam Üniversitesi Öğrencisi Sander Dijkhuis bu konuda bir takım çalışmalar da sunmuş. Bu konuda yapılan diğer çalışmaları da Rela-Time We bizler için segilemiş. Kaynak

Web Tasarımcılar İçin Opera Widgetize

X Adam | 25 April 2009 12:55

Web tasarımcılar için can kurtarıcı bir araç olan rss, sitede yayınlanan en son yazının rss abonelerine anlık olarak bildirilmesinde kullanılır. Yazı yayınlanır, rss sayfasına eklenir, rss abone olanın rss okuma aracı rss sayfasını 3-5 dk. bir kontrol eder. Eğer yazı varsa rss abonesine bildirir.

Opera SoftWare kendi internet tarayıcısı olan Opera’yı kullananların hazırladığı bileşenler, Firefox’a işlevsellik katan eklentiler gibi Opera’yı daha işe yarar hale getirmek için Widgetize ailesini oluşturdu. Widgetize sayasinde siz rss adresinizi veriyorsunuz sizin sitenize özel bir bileşen oluşturuluyor. siz de sitenize yerleştirmeniz için verilen kodları sitenizi head kısmına yerleştiriyorsunuz. Opera 9’dan sonraki sürümlerde adres çubuğundaki Rss simgesinin yanında yer alıyor ve oraya tıklayan ziyaretçiler sitenize özel bileşeni Opera internet tarayıcılarına yüklüyorlar. Siz yeni yazı yazdıkça bu bileşen sayesinde üyeleriniz en son yazdığınız yazılardan anında haberdar olabiliyorlar.

Widgetize nasıl oluşturulur?

mySQL’de Recordcount (Toplam Kayıt) Kullanımı

lazaronnie | 30 March 2009 12:39

Microsoft firmasının access ismini verdiği veritabanı uygulaması ile projeler geliştiren arkadaşların bildiği gibi ado bileşeninin recordset sınıfı bize uygulamalarımızda bir çok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan birisi de bir sql sorgusu çalıştırdığımızda recordset nesnesine ulaşarak etkilenmiş kayıt sayısını alabiliyoruz.

Ancak bahsettiğimiz recordset sınıfı mySQL ile çalışırken bir takım problemler çıkarmaktadır. Mesela recordcount metodu çalışmamaktadır. Hal böyle olunca mySQL ile toplam kayıt sayısına erişemeyeceğimiz kanısına kapılmamız normaldir. Ancak durum öyle değil. Kayıt sayısına erişmek için mySQL’in de 1’den fazla yöntemimiz bulunuyor. Şimdi sırasıyla bu yöntemlere bakalım.

xcellerator ile kendi bilgisayarını kendin yap!

rpc | 29 October 2008 09:36

Pc markası Exper‘in Xcellerator serisi ile; oyunseverler artık ihtiyaç duydukları yüksek performanslı bilgisayarları, istedikleri konfigürasyonda kendileri oluşturabiliyorlar. Ayrıca satın almauı düşündükleri bilgisayar bileşenlerini de www.xcellerator.com.trüzerinden belirleyebiliyorlar. Xcellerator; Xcell, Xera ve Xtor olmak üzere üç farklı temel seride sunuluyor.