bildirgec.org

starbucks hakkında tüm yazılar

Wireless sosyalleşmeler

kahramancayirli | 05 January 2011 12:41

Yakın bir arkadaşımın bana küstüğünü, beni “facebook”undan silince anladım. Tabii Msn listesinden de. İlginç değil mi? Ya da en mahrem fotoğraflarımızı “feys”e koymak, bir çeşit kamusal alanda (facebook’ta) görünür kılmak için yarışmak, size hiç garip gelmiyor mu? Bu yeni, kahve dükkanı zincirlerine genç ve orta yaşta insanlar geliyor genelde, görmüşsünüzdür. Her biri deri, konforlu koltuğuna gömülür gömülmez, diz üstü bilgisayarını açıyor ve bir anda bilgisayarından sosyalleşmeye başlıyor. Bu, gerçek bir sosyalleşme mi? Mekandan ayrılana dek kendi aralarında neredeyse hiç konuşmadıklarını gözlemliyorum. Çalıştığımız yerlerde, masa arkadaşlarımızla ofis yazışma programları ile iletişim kurmayı tercih ediyoruz. Konuşmak yerine yazışmak. Her gün uyanır uyanmaz ilk işim, facebook ya da twitter hesaplarımı kontrol etmek. Bu, benim giderek yalnızlaştığımı göstermiyor mu? Ya da bu sanal (aslında olmayan) mesajları gerçek muhabbetlerle ikame etmeye çalıştığımı?

Twitter Promoted Tweets reklam servisini duyurdu

mentira | 15 April 2010 10:49

twitter 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilen bir mikroblog ve sosyal ağ sitesidir.
tüm dünyada milyonlarca kullanıcısı olduğu söyleniyor ve ücretsiz olarak hizmet veriyor.
twitter uzun zamandır merakla beklenen reklam servisini, blogunda yeni reklam servisi “Promoted Tweets” olarak duyurdu.

yeni Promoted Tweets reklamları aramalar sonucu sitede çıkacak ve kısa kısa mesajlardan oluşacakmış.
Reklam verecek büyük şirketler arasında Best Buy, Bravo, Red Bull, Sony Pictures, Starbucks ve virgin havayolu şirketi bulunuyor.
daha fazla ayrıntıyı blogundaki Hello World bağlantısında bulabilirsiniz.

Starbucks’ın Kahve Tutkusu

since1962 | 15 January 2009 10:46

Türkiye’de kısa sürede yaşamımızın olağan bir parçası haline gelen Starbucks’tan tam kahve tutkunlarına göre bir yer. Starbucks’ın her döneme özel yeni kahvelerini ve diğer haberlerini burada görebilir, favori kahvenizin ne olduğunu öğrenebilir, kahve sohbetlerine katılmak için kayıt yaptırabilirsiniz. Buyrun kahveye.

Kahve Telvesinden Biodizel Üretimi

hoodly | 09 December 2008 15:23

Dünyanın bağımlı olduğu petrol ve petrol ürünlerinin ihtiyacı her geçen gün artıyor ve gelecekte bir gün bunların kaynağı kuruyacağı için alternatif yollardan farklı ürünlerle bu eksiklik giderilmeye çalışılıyor. Bunlardan birisi olan biodizel üretimi ise yağlı tohuma sahip bitkilerin (soya, ayçiçeği…) kimyasal işlemlerle elde edilmesiyle gerçekleşiyor.

Sadece %15 yağa sahip olan kahve telvesi pek verimli bir hammadde gibi görünmese de Nevada Üniversitesi kimya mühendisleri çok kaliteli biodizel üretilebildiğini yaptıkları deneyler ve verilerle rapor etmişler. Ayrıca starbucks ve benzeri firmaların bu kahve atıklarından kurtulmak için para ödediğini düşündüğümüzde kullanılabilir görünüyor. hazır elde böyle bir kaynak varken neden kullanmayalım ki? Çünkü hesaplara göre sadece starbucks’taki telveden yıllık 8.000.000$ gibi bir kar elde etmek mümkünmüş.

Kaynaklar:ecogeek,arstechnica,gas2

Starbucks vs karamelli frappuccino öpücüğü

semakavaslar | 06 February 2008 18:14

Pazarlama şeklinden, nefis kahve çekirdeklerine, müşteri memnuniyetine ve daha pek çok başlık altında “Starbucks” hakkında iyi ya da kötü pek çok yazı bulabilirsiniz.İşin garibi hergün kahvesini buradan içenlerin de, daha bir kez gidenlerin de, hatta daha adımını atmamış olanların da Starbucks hakkında söyleyecek bir çift sözleri bulunmakta.İnternette en çok rastladığım yazılar ise yurtdışında ve Türkiye’deki farklılıkları konusunda.Fakat bu farklılıklar ile ilgili yorum yapan herkesin de yurtdışına çıkıp üstüne bir de oradaki kahve kültürünü hatta çeşitlerini ne kadar gözlemleyebildikleri konusunda kuşkularım var.Tabi ki bu konuya sadece Starbucks’ı değil diğer büyük kahve zincirlerini de dahil etmek gerekiyor, fakat ben bile diğerlerinden kahve almaktan pek haz almadığım için onları dahil etme gereği duymuyorum.

Psikolojik Reklam Taktikleri

absynthe | 23 September 2007 01:31

Hepimiz reklâm aralarında reklâm olduğunu biliyoruz, hatta çoğumuz kanalı bile değiştiririz reklâmlar çıktığında. Fakat bu reklâmlardan kurtulmamızı sağlıyor mu? Aslında pek farkında olmasak da, çoğu zaman ekran başında reklâmlara maruz kalıyoruz, reklâm aralarındakinden daha etkili reklâmlara.

İlk taktik ürün yerleştirme (product placement). Logonun veya ürünün medyasal bir dokümana yerleştirilmesi anlamına geliyor. Aslında her yerde karşılaşıyoruz onlarla, dizilerde, filmlerde, bilgisayar oyunlarında, hatta kitaplarda bile ve öyle yerleştirilmiş ki onu eylemin bir parçası olarak görüyoruz. Ürün yerleştirmenin tarihi 19. yüzyıla dayanıyor. Jules Verne’in “80 Günde Devr-i Âlem” kitabı muhtemelen ilk örnek. Kitapta gemi ve balıkçılık şirketi markaları geçmekte.

Starbucks kültürü(m)

darjeeling | 22 May 2007 17:12

Şimdi biliyorum. Daha başlığa bakarak bile bunun neresi kültür diyecekler çıkabilir. Tabi herkesin kendi yorumu, saygı duyarım ama bence kültür. Sebep mi? Anlatayım.

Bundan 3 sene önceydi. Ankara’dan İstanbul’a geldiğim yıldı. Taksim’de turlarken gördüm Starbucks’ı. Çok ama çok şaşırdığımı hatırlıyorum. Çünkü çocukken anlamadan izlediğim büyüyünce daha çok anlayarak izlediğim çoğu Amerikan filminde bu Starbucks denen yer vardı. Gözümün önünde sürekli elinde kağıt bardaklarıyla kafeden çıkan insanların görüntüleri vardı. Acaba nasıl diye içeri girdim. Bir sürü bilmediğim kahve ismi var. Bilmiyorum , cesarette edemiyorum. En bildiğim ismi gördüm: Capuccino 🙂 (şuan bile yanlış yazmış olabilirim)

hem müzikçi hem kahveci

asymptot | 14 March 2007 18:51

bu habere (yukarıdan dördüncü haber, direkt link verilemiyor malesef) göre starbucks müzik yapım işine giriyor. yıl sonuna kadar bazı sanatçılarla kontrat imzalamayı planlıyorlar. markaları hear music.
burda haber biraz daha uzunca yazılmış. burda da bir yorum var mevzu ile ilgili.
biz de bazı hafif yazarlarından kahve ticaretine girmelerini bekliyoruz bu son gelişme üzerine.