bildirgec.org

joaquin phoenix hakkında tüm yazılar

Brother Bear (2003)

queennothing | 01 July 2011 21:57

The Lion King‘in (Aslan Kral) set arkası çalışanlarından Aaron Blaise ile Robert Walker’şn ortak yönettikleri sinema filmi “Brother Bear” (Ayı Kardeş), 2003 senesinde vizyona girdi. Satürn Ödülleri, ASCAP Sinema-TV Ödülleri ve Annie Ödülleri’nde çeşitli dallara aday gösterilen yapım, En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday gösterildiyse de ödülü Finding Nemo‘ya kaptırdı. Joaquin Phoenix, Dave Thomas, Jason Raize, Jeremy Suarez, Rick Moranis, Michael Clarke Duncan, D.B. Sweeney, Dave thomas gibi isimlerin seslendirme yaptıkları film, Disney tarafından çıkarıldı. Çok eski zamanlarda, üç kardeş arasında geçen öykümüz, dünyaya başka gözlerle bakmak ve sevgiye dönüşen nefret üzerinde duruyor. Büyük küçük herkesin gönlüne taht kuran “Brother Bear”in orjinal süresi 85 dakika.

Signs (2002)

queennothing | 10 March 2011 10:39

Hint yönetmen M. Night Shyamalan‘ın yazıp, yönettiği sinema filmi “Signs“, 2002 senesinde vizyona girdi. The Sixth Sense, The Village gibi yapımlarla başarısını kanıtlamış olan Shyamalan’ın 70 Milyon Dolar’dan fazla para harcadığı filmde iki Oscar sahibi Amerikan aktör Mel Gibson, Porto Riko doğumlu aktör Joaquin Phoenix, genç oyuncu Abigail Breslin, Emmy Ödüllü aktris Cherry Jones, Rory Culkin, Ted Sutton ve Patricia Kalember gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Amerika ve İngiltere’de yapılan film, dilimize ‘İşaretler’ olarak çevrildi.
Kendi halinde yaşayan Hess Ailesi’nin hayatı, birgün arazilerinde rastlanan tuhaf izler yüzünden değişecek ve bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

To Die For (1995)

queennothing | 29 September 2010 09:38

Amerikan yönetmen Gus Van Sant‘ın çektiği 1995 çıkışlı sinema filmi “To Die For” (Sonsuz İhtiras), Joyce Maynard’ın kitabından uyarlandı. Gözünğ kariyer hırsı bürümüş genç ve güzel bir kadının hayatını anlatan film, bir amaç uğruna çalışmayı, o amaç uğruna sahip olduğu her şeyi; kendini feda Suzanne Stone Maretto’yu gözler önüne seriyor. Oscar Ödüllü aktris Nicole Kidman‘ın başrolünde yer aldığı yapımda, iki defa Oscar’a aday gösterilen Porto Rikolu aktör Joaquin Phoenix, Amerikan aktör Matt Dillon, Amerikan aktör Casey Affleck ve aktris Illeana Douglas rol alıyor.

Kısa ve Acılı Marki de Sade : ”Quills (Düşlerin Efendisi)”

gorcun | 03 June 2009 12:50

Quills
Quills

Sadizmin isim babası ve fikirleriyle kavramın oluşmasını sağlayan Fransız aristokrat düşünür ve yazar Marquis de Sade’in son zamanlarını anlatan film Quills(Düşlerin Efendisi) 2000 yılında Philip Kaufman tarafından çekilmiş. Topluma göre ”hastalıklı” düşüncelere sahip olduğundan bir akıl hastanesine hapsedilen Marquis de Sade (Geoffrey Rush) pornografik hikayeler yazan bir yazardır.
Eserlerindeki ahlaksız ve sert üslubu yüzünden yazıları yasaklanmıştır. Akıl hastanesinde görev yapan güzel çamaşırcı kız Madeleine (Kate Winslet) Marquis de Sade’ tan etkilenir ve yazılarını alıp saklar. Hastanede yayılan yazılar herkes tarafından okunur ve olay duyulduğunda İmparator Napolyon (Ron Cook) üstesinden gelmesi için Dr. Royer Collard’ı (Michael Caine) akıl hastanesine yollar.

Quills
Quills

İşkenceci ceza yöntemleriyle ünlü doktorun akıl hastanesine gelmesi hem hastanenin hemde Marquis De Sade’ın sonunu getirecektir. Kadrosuyla ilgi çeken film düşünce özgürlüğü açısından da önemli şeyler söyler. Adı geçenler dışında Joaquin Phoenix, Patrick Malahide, Amelia Warner, Stephen Moyer gibi oyuncularda filmde yer alır. Geoffrey Rush’ın gerçek hayattaki eşi Jane Menelaus, filmde de Marquis de Sade’in eşi rolündedir.
Filmde okunan hikayeler Marquis de Sade’a değil senaryo yazarı Doug Wright’a aittir. Film en iyi aktör (Geoffrey Rush), en iyi sanat yönetmenliğ ve en iyi kostüm olmak üzere 3 dalda Oscar adaylığına seçilmiştir.

Walk The Line (2005)

absynthe | 28 November 2008 14:23

“…Ben siyahı fakirler ve ezilmişler için giyerim,
kentin umutsuz, aç tarafında yaşayanlar için,
suçunu çoktan ödemiş mahkum için giyerim siyahları,
ama o sadece zamanın kurbanıdır…” (Johnny Cash, Man in Black)

Walk the Line(2005) (Türkçesi Sınırları Aşmak), 1932-2003 yılları arasında yaşamış ünlü country-blues sanatçısı Johnny Cash’in biyografisi niteliğinde bir film. Filmin öyküsünü anlatmak yerine film hakkında ‘trivia’ olarak nitelendirilen bilgilerden, filmden sonra konuşulanlardan bahsetmek istiyorum.

Büyük Adam, Büyük Film: GLADIATOR

toz66 | 10 June 2008 10:12

Tarih, büyük medeniyetler, savaşlar, askerler, insanlık ve insanlık dışı olaylar… Bu filmde bütün bunları görmek mümkün..

Roma imparatorluğunda bir cengaver: General Maximus… General Maximus’un üst üste kazandığı başarılı savaşlar sonunda tek bir amacı vardır; karısının ve çocuğunun yanına dönmek. Fakat aldığı büyük zaferler sonucunda, İmparatorun güvenini kazanmış ve İmparatorun “ikdidara sahip çık” emrinden sonra imparatorluğun varisi Commodus tarafından kıskanılmıştır. Commodus, babasını ve Maximus’un ailesini öldürme kararı alır. Fakat Maximus ölümden zor kurtulur sonunda bir köle olur. Ve gladyatör savaşlarına katılır. Artık general’in tek bir hedefi vardır; kölelikten kurtulup karısının ve çocuklarının intikamını Commodus’tan almak.

Kimilerinin (benim gibilerin) hayatında büyük etkisi olan bu film eminim bütün dünyadaki sinema severlerin de sinema serüveninde büyük etki yaratmıştır. 2001 yılı Oscar‘ında 12 dalda aday olmuş, 5 dalda Oscar ödülü alan film, sinema koleksiyoncularının da önemli filmlerindendir…Russell Crowe’ın muhteşem oscarlık oyunculuğu ile film “en iyi film” ünvanını sonuna kadar hak ediyor…

Reservation Road – Kesişen Yollar

Fraise[pilli_silinen_hesap] | 22 April 2008 13:55

Reservation Road - Kesişen Yollar
Reservation Road – Kesişen Yollar

Profesör Ethan Learner (Joaquin Phoenix), eşi Grace (Jennifer Connelly) ve kızları Emma (Elle Fanning); on yaşındaki oğulları Josh’un çello çaldığı resitale katılırlar.
Başka bir baba oğul olan Dwight Arno (Mark Ruffalo) ve Lucas ise basketbol maçından dönmektedirler aynı saatlerde.

Resitalin bitiminde, Reservation Road üzerindeki bir benzinlikte duran Learner ailesinin yolları, yine orada bulunan Arno ailesi ile kesişecek ve yaşanan kaza Josh’un ölümüyle sonuçlanınca ailelerin hayatları değişecektir.

EARTHLINGS

neandertal | 24 February 2007 18:05

Earthlings Istanbul Film Festivali'nden gösterimi yapılmadan kaldırıldı.
Earthlings Istanbul Film Festivali’nden
gösterimi yapılmadan kaldırıldı.

Kelime anlamı dünyada yaşayan canlılar olan Earthlings can yakici bir belgesel. Shaun Monson‘un yazıp yönettiği, katıldığı festivalerden ödüllerle dönen bu etkileyici yapım hayvan hakları konusunu ele alıyor ve insanların hayvanlarla ilişkisini, onlara neler yaptığını, neler yaşattığını son derece etkileyici ve gerçek görüntülerle anlatıyor, o kadar vahşi boyutlarda ki insanların aynı gezegende yaşadığı hayvanlara yaptıkları, filmin başında ciddi bir şekilde uyarılıyor izleyiciler; Çocuklar izlemesin..

Sıkı bir hayvan hakları savunucusu olan Joaquin Phoenix tarafından seslendirilen bu belgeseli izleme yürekliliğini gösterebilecekler buyrun. (belgesel 1.5 saat uzunluğunda, tamamı bu linkte google video dan izlenebiliyor, dili ingilizce, altyazısı da ingilizce ama zaten görüntüler her şeyi anlattığı için dil bilmeye gerek kalmıyor!)