bildirgec.org

arog hakkında tüm yazılar

Cem Yılmaz ve sinema çalışmaları üzerine

gorcun | 26 January 2010 13:31

Cem Yılmaz ya da markalaşmış haliyle CMYLMZ. Muhtemelen ülkemizde yaşayan herkesin adını en az bir kere duyduğu, seveni kadar sevmeyeninin de az olmadığı, karikatür aleminden gösteri dünyasına ardından sinemaya giriş yapan karikatürist, şovmen, oyuncu, senarist, yapımcı, yönetmen… Bu çok yönlülüğünü yakından takip edersek amatör müzisyenliğini de ekleyebiliriz. Hem de 5 yaşından beri! Kısaca Cem Yılmaz’ın biyografisini hatırlatmak gerekirse; 23 Nisan 1973 yılında İstanbul’da doğan Yılmaz, liseyi Turizm Meslek Lisesinde okuduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetiminde okumaya ve bu sırada mizah dergisi Leman’da karikatür çizmeye başlamıştır. 1998 yılında karikatürlerinin toplandığı bir kitapta basılacaktır.

Cem Yılmaz evreninde bir gezegen : ”G.O.R.A”

gorcun | 04 May 2009 15:12

G.O.R.A
G.O.R.A

Cem Yılmaz sineması ‘nın ilk örneği olan G.O.R.Afilmi 2004 yılında Cem Yılmaz tarafından yazılıp Ömer Faruk Sorak tarafından çekildi. 5 yıl önce sinemalara gelen bu uzay macerası aslında Cem Yılmaz hayranlarının alışkın olduğu espri ve şakalarının çoğunu içeriyordu. Şovlarında yaptığı uzayla ilgili esprilerden, tiye aldığı insan tiplerine kadar hepsi filmde yer alıyordu.

Film Arif (Cem Yılmaz) adlı karakterin turizm alanında faaliyet gösteren bir tüccarken uzaylılar tarafından G.O.R.A gezegenine kaçırılıp oradan dünyaya dönmek için verdiği mücadelede yaşadıklarını anlatır. Gezegenin etkili isimlerinden Komutan Logar’la girdiği mücadelede birde aşk macerası olan Arif’e kaçırılmış bir Türk olan Bob Marley Faruk(Rasim Öztekin) ve 216adında bir robot (Ozan Güven) yardım ederler. Film Cem Yılmaz’ın mizahına yakışır şekilde absürd ve komik karakterlerle doludur.

G.O.R.A
G.O.R.A

Bob Marley Faruk başlı başına ayrı bir film olabilecek bir karakterken bunun yanısıra yine Cem Yılmaz’ın canlandırdığı erotik film yönetmeni Erşan Kuneri (ünlü aktör Sean Connery ‘nin isminden gelen), Komutan Logar ‘da filmde yer alan ilginç karakterler olarak görülebilir. Arif ‘in aşık olduğu kız Ceku rolünde Özge Özberk, Logar ‘ın yardımcısı Kuna rolünde Şafak Sezer, Garavel rolünde Özkan Uğur , Cezmi Baskın , İdil Fırat, Erdal Tosun gibi daha bir çok ünlü ve başarılı oyuncuda filmde yer alıyor.

A.r.o.g oyunu oynayın, hediye kazanın

haydimutfaga | 15 December 2008 10:06

Arog oyununda en yüksek skoru yapan 5 yarışmacıya AROG’ta kullanılan adidas futbol topu hediye ediliyor.
Sonraki 100 yarışmacıya ise Cem Yılmaz imzalı film afişi hediye.
kampanya 07/12/2008 tarihinde başlamıştır ve 07/01/2009 tarihinde sona ermektedir.

Oyunda amaç şöyle:

Üç farklı bölümde -Taş Kaydır oyunu, Koş Arif Koş oyunu ve Penaltı oyunu,- puanlar toplayıp kampanya bitiş tarihine kadar en yüksek puana ulaşmalısınız. Oyunu oynamak için önce kayıt oluyorsunuz.
Oyunu buradan oynayabilirsiniz.

Fransa’da Türk Filmleri Gösterimi

queennothing | 29 November 2008 10:37

Fransa, Türk Sineması’nın 14 değerli yapmına destek veriyor. Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan Strasbourg kenti sınırları içerisinde bulunan L’Odyssee Sineması, “Quinzaine du Cinéma Turc – Türk Filmleri Gösterimi” adında bir etkinlik düzenliyor.
3 Aralık’tan 30 Aralık tarihine kadar 14 farklı yapımın gösterileceği etkinlik, aslında ilk defa düzenlenmiyor. Fransa, tam 20 yıldır Türk Sineması’nın seçkin filmlerini İngilizce altyazıyla göstererek yakından destek veriyor.

Bu sene gösterilecek filmler;