bildirgec.org

3b hakkında tüm yazılar

CandyFab 3B yazıcıyla tatlı çıktılar…

zabun | 06 December 2012 22:21

Evil Mad Scientist‘ler CandyFab 4000/6000 adını verdikleri icatlarıyla herkesin kendi 3 boyutlu yazıcısını yapabileceğini gösterdiler. CandyFab diğer 3B yazıcıların yaptığı gibi, nesnelerin 3 boyutlu modelini çıkartıyor. Yalnız bunu yaparken pahalı sarf maddeleri ve karmaşık donanımlar yerine, toz şeker ve sıradan ısıtıcı bir kafa kullanıyor. CandyFabulous bilgisayar yazılımı aracılığıyla oluşturulan 3 boyutlu çizimlere ait koordinat verileri, şekillendirici ısıtıcı kafanın servo motorlar tarafından uygun pozisyona getirilmesini sağlıyor. Kafa ise yönlendirildiği noktada şekeri karamelize ederek 3 boyutlu modelin oluşumunu sağlıyor. Bu yolla elde edilen çıktıların boyutları büyük, fakat çözünürlükleri düşük. Geliştirilmeye ihtiyaç duymasına rağmen CandyFab projesi, 3 boyutlu bir yazıcının çok düşük maliyetle yapılmasını ve işletilmesini sağlayabilir (3B yazıcıların on binlerce dolarlık fiyatları düşünüldüğünde…). 3B yazıcıda şeker dışında şekillendirilmek üzere, HDPE gibi malzemelerde kullanılabiliyor.

[candyfab] [boingboing video] [youtube video] [flickr]

3D Calvin Klein ile moda oturma odanızda!

Beacool | 08 November 2010 09:42

Bu haberi görenler biraz şaşırabilirler. Ama okuduklarınız gerçek. Ünlü firma Calvin Klein tvleriniz için moda yaratmaya geliyor. Hem de tüm şıklığıyla beraber!

Üç boyutlu gözlüklerin çirkinliği konusunda hemfikiriz sanırım. Son zamanlarda biraz olsun toplamış olsalar da yine de bakıldığında pek hoş duran bir görünüşleri yok. Bu eksiği misyon edinen Calvin Klein bu boşluğu kapatacak 3B gözlük üretimine başlamış. Aslında çok da şaşırmamak gerek. Çünkü bu marka teknolojiyi mümkün olduğu derecelerde kullanan bir isim. Daha önce de teknoloji severlere hitap edecek birkaç ürün tasarlamışlığı vardı.

Calvin Klein 3D
Calvin Klein 3D

panasonic hdc-sdt750

schizophrenia13 | 30 July 2010 09:35

panasonic hdc-sdt750
panasonic hdc-sdt750 + vw-clt1

panasonic’in tek algılayıcı çift optik taşıyan vw-clt1 ile 3 boyutlu görüntüler kayıt edebilen yeni kamerası hdc-sdt750, tarih itibariyle şirket tarafından giriş seviyesindeki ilk ürün olarak tanıtıldı.

Kaliteli 3 Boyutlu Tipografi Dersleri

runaway | 26 July 2010 17:12

bu yazıda 3D Tipografi alanında etkileyici görüntüler elde etmeye yarayan, modelleme, lightining texture, animation konularına da değinen cinema 4D, Photoshop ve After Effects tekniklerini anlatan video derslerini, çalışma dosyalarını da bulabileceğiniz kaliteli linkleri toparlamaya çalıştım.

How to Create Explosive Typographic Effects in Cinema 4D

Explosive
Explosive

Recreate Sherlock Holmes trailer title

Sherlock
Sherlock

5 things about Typography Tutorial

5things
5things

Görsellerinizi 3 Boyutlu Sunmanız İçin: Piecemaker!

algoz | 11 April 2010 13:18

Resim veya fotoğraflarınızı 3 boyutlu (3D) bir ortamda sunabilmeniz için geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve Flash ile hazırlanmış bir görsel sunum eklentisi/galerisi olan Piecemaker, kendi alanı için iyi bir alternatif görünümünde.

Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz Piecemaker eklentisinin en önemli özelliği ise; herhangi bir Flash bilgisine gerek duymadan, XML dosyası üzerinde yapacağinız değişiklikler ile, gösterim için kullandığı 3 boyunlu animasyonu düzenlebilmeniz ve görsellerinizi ekleyebilmeniz.

lg lx9500

schizophrenia13 | 27 March 2010 09:37

lg lx9500
lg lx9500

lg dünya’nın ilk tam led aydınlatmaya sahip 3b televizyonu olan lx9500‘ü duyurdu. 1200 adet led içeren lx9500, 55 inç görülebilir ekran boyutuna sahip. 240Hz tazeleme hızına sahip televizyon 3 boyut deneyimi için 3b gözlük kullanımına ihtiyaç duyuyor. 10000000:1 dinamik karşıtlık oranı, 1080p çözünürlük, dlna, usb 2.0, hdmi v1.4, wireless av link bazı özellikleri.

Bu Google İşini Biliyor!

algoz | 16 October 2009 20:41

Google Earth ile dünya üzerindeki birçok şehiri, kuşbaşı bir görütülemeyle sanal bir ortamda turlayabiliyoruz. Google, bu gezintimizi 2 boyutlu olmaktan çıkarıp 3 boyutlu bir gezintiye dönüştürmemiz için Google Building Maker adı ile hazırladığı yeni bir aracını duyurdu.

Google Earth’tü ziyaret eden kullanıcılar, Google Earth’ün kendilerine sunacağı binalara ait fotoğrafları kullanarak Google Building Maker aracılığı ile binaların 3 boyutlu modellerini hazırlayarak, Google hesapları aracılığı ile kayıt edecekler.Google da bu 3 boyutlu modeller arasından seçtiklerini Google Earth’e yerleştirecek.

Google Building Maker ile ilgili bazı özellikler:

sony’den yüksek hızlı tek objektifli 3 boyut kamerası

schizophrenia13 | 01 October 2009 15:32

sony tarafından duyurulan yeni video kamera, saniyede 240 kare olmak üzere tek objektifiyle 3 boyutlu video kayıt edebiliyor. 6 ekim tarhinde ceatec 2009‘da makuhari messe tafarından prototipi tanılacak olan kamera hfr teknolojisiyle yüksek hızlı kayıt yapabiliyor. kullanılan ayna teknolojisiyle tek objektiften gelen görüntüyle paralaks alanı oluşturularak sağ ve sol göz için ayrı görüntü oluşturulması 3 boyutlu kaydı imkanlı hale getirmiş. 240fps kayıt yeteneğine sahip cmos algılayıcının insan gözüne yakın özelliklerine yakın olduğu da belirtilenler arasında.

Google’ın Twitter Hesapları

pasacocugu | 14 July 2009 11:56

Offical Google Blog‘u ziyaret ettiğimde Google’ın Twitter‘daki adreslerinden bahseden bir yazıyla karşılaştım. Belki bu adreslerden1-2 tanesini biliyorsunuzdur, ancak birçoğundan habersiz olduğunuzdan eminim. Google bu listeyle twitter kullanıcılarına ulaşırken bir taraftan da twitter üzerinden Google adını kullanarak bir şekilde nemalanmayı hayal eden sahte hesapları devre dışı bırakmış oluyor. Yazıda listeyi sürekli güncel tutacaklarını söylüyorlar. İşte Google’ın Twitter üzerindeki adresleri: