bildirgec.org

Son Buluşma

exorientelux | 24 November 2008 10:15

Son Buluşma, üç Kurtuluş Savaşı gazimizi anlatan sade, mütevazi bir belgesel. Ne yazık ki bu üç büyük gazimiz Ömer Küyük, Yakup Satar ve Veysel Turan şu anda hayatta değil. Belgeseli izledikten sonra o elleri öpesimiz geliyor ama heyhat! Bu durum en az belgeseldekiler kadar hüzünlendiriyor insanı.Evet, belgeselden geriye kalan hüzün oluyor. Ama onlara değil de insan kendi için hüzünleniyor, gerçek değerleri göremeyişine, dünya oyunlarına dalıp kendini ve zamanını tüketişine hüzünleniyor. Ömer Dede, köyüne bir okul yapılmasını istiyor, kızı ona “Kendin için de bir ev iste, bak yıkık dökük bir viranede yaşıyorsun.” dediğinde “Evi ne yapayım, burada okul yapılsın, pırıl pırıl parlasın.” diyor, insan eğitim yuvalarını parlatamadığı için mahçup oluyor. “Neden hâlâ sana ev yapılmadı, bak kum dökmüşler kaç yıl oldu inşaata başlamamışlar.” serzenişleri karşısında Ömer Dede “İstemeye utanıyorum.” diyor, insan yüzü kızararak başını öne eğiyor. Gaziliğiyle, bayrağıyla, Atası’yla, vatanıyla gurur duyan Yakup Dede’ye devlet üç ayda bir 500 lira veriyor, insan utançtan koltuğuna gömülüyor. Ömer Dede’ye “Kayıtlarda sen ölmüş görünüyorsun, maaşını veremeyiz.” deniyor, Ömer Dede yaşadığını kanıtlamak için uğraş verirken, insan artık nereye bakacağını, nereye saklanacağını şaşırıyor.

Nesli Çölgeçen’in yönettiği bu belgeseli izleyin arkadaşlar. Belgeselin sonunda Ömer Dede’nin yönetmene dediği gibi:” İyi çek, bir daha bulaman!”

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.

yorumlar

OguzKaganV9 | 23 September 2008 15:29

bu filmin akıbeti 120 gibi olmasın bari, hiç olmazsa vizyona çıkınca maliyetini çıkartsın. dandik halivud hıyarlarına elinde tuzlukla koşturan çılgıntürk sinema seyircisi kitlesine sahip olduğumuz içün bilseniz göğsüm ne kadar kabarıyor, gururla doluyor, gözyaşlarım çağıl çağıl akmak istiyor.çok yaşa milli eğitim, sen olmasaydın bizler nic’olurduk!

ser-hus | 01 October 2008 10:27

Necmeddin Erbakanın yaptığı arabayı anlatıyor bu film, gerçekten çok merak ettim filmi nasıl çekmişler, bakalım o yıllarda gümüş motoru kuran kafası zehir, mühendis çocuk Erbakandan bahsedecekler mi?Erbakanı politik kimliğiyle tanıyoruz ama bu ülkenin yetiştirdiği en büyük mühendislerden biridir.O yıllarda bu arabanın üretilmesinde en büyük katkı da ona aittir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.